Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaPorady

O zaburzeniach odżywiania

5/5 - (1 vote)

Czym jest zaburzenie jedzenia?

Zaburzenia odżywiania są nieprawidłowymi wzorami jedzenia i ćwiczeń, które poważnie zakłócają codzienne życie. Na przykład możesz jeść niewielkie ilości jedzenia lub jeść w niekontrolowany sposób.

Najczęstsze zaburzenia odżywiania to jadłowstręt psychiczny, bulimia i zaburzenia objadania się. Nowa kategoria diagnostyczna, czyli zaburzenia odżywiania polegające na unikaniu lub ograniczaniu przyjmowania pokarmów – w skrócie ARFID, które występuje głównie u dzieci. Wszystkie zaburzenia odżywiania mogą wystąpić zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet w każdym wieku. W przypadku leczenia większość osób z zaburzeniami odżywiania dobrze rokują.

Polecamy poruszającą powieść psychologiczną, na łamach której autorka szczerze opowiada o swej walce z zaburzeniami osobowości typu borderline, zaburzeniami odżywiania i schizofrenią – http://www.psychoskok.pl/produkt/trzeba-dlugo-isc-zeby-dojsc/

Każdego roku coraz więcej książek o diecie trafia na półki. Co roku coraz więcej osób wpada w zakłopotanie, jeśli chodzi o poprawę nawyków żywieniowych. Zapoznaj się z książkami o zdrowym odżywianiu

Rodzaje zaburzeń odżywiania

Jadłowstręt psychiczny (anoreksja) Osoby z jadłowstrętem psychicznym zazwyczaj stawiają sobie za cel utratę wagi wywołanej i podtrzymywanej przez osobę chorą. Zaburzony zostaje również jest obraz własnego ciała i pojawia się lęk przed przybraniem na wadze. Większość z chorych jest przesadnie sfrustrowana lub zafrasowana kształtem lub wagą swojego ciała.

Niektóre osoby z jadłowstrętem psychicznym poważnie ograniczają swoje odżywianie i mogą również nadmiernie ćwiczyć. Inni mogą się obżerać (jeść dużą i nadmierną ilość pokarmu w niekontrolowany sposób), a następnie uzupełnić przejadanie się przez przeczyszczenie (wymioty lub stosowanie środków przeczyszczających lub moczopędnych).

Bulimia i zaburzenia objadania się Osoby cierpiące na bulimię lub uporczywe jedzenie często regularnie jedzą. Większość osób z tymi schorzeniami jest nadmiernie zaniepokojona lub zmartwiona swoją wagą i kształtem ciała.

Osoby cierpiące na bulimię kompensują upojenie poprzez wielokrotne próby kontrolowania wagi w ekstremalny sposób, takie jak przeczyszczanie (wymioty lub stosowanie środków przeczyszczających lub diuretyków) lub nadmierne ćwiczenia.

Osoby z zaburzeniami odżywiania się nie wykazują takich zachowań regularnie, więc mogą mieć normalną wagę lub nadwagę, a nawet otyłość.

Binging i przeczyszczanie mogą być objawem zarówno bulimii, jak i jadłowstrętu psychicznego (anoreksji) .

Zaburzenie jedzenia / unikanie spożywania pokarmów (ARFID) Ludzie z ARFID mają fobie na punkcie jedzenia i unikają niektórych pokarmów, chociaż nie martwią się kształtem i wagą ciała.

Tracą dużo masy ciała lub rozwijają niedobory żywieniowe, a niektóre osoby z tym schorzeniem w ogóle nie mogą jeść. Gdy tak się stanie, mogą potrzebować suplementów lub muszą być karmione przez sondę nosowo-żołądkową (rurka przechodzi przez nos i do żołądka). Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą rozwijać ARFID. Dzieci z ARFID zwykle mają problemy medyczne podobne do dzieci z jadłowstrętem psychicznym.

Bez dobrej kondycji psychofizycznej nie sposób w pełni korzystać z uroków życia. Nasz organizm czasem jednak szwankuje. Książki o zdrowiu wskażą nam jak zadbać o ciało i dusze

Co powoduje zaburzenia jedzenia?

Nie ma jednego prostego powodu, dla którego występują zaburzenia odżywiania.Naukowcy uważają, że zaburzenia odżywiania występują z powodu kombinacji czynników. Czynniki te mogą być biologiczne (sposób działania twojego mózgu), genetyczny (rodzinny), psychologiczny (jak myślisz), społeczny (twoje relacje z innymi ludźmi) lub kulturowy (zwyczaje i wartości ludzi wokół ciebie).

Ogólnie rzecz biorąc, dziewczęta / kobiety są bardziej narażone na rozwój zaburzeń odżywiania niż chłopcy / mężczyźni.

Niektóre inne rzeczy, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania, to:

 • mieć poczucie niskiej samooceny lub bezwartościowości
 • życie w kulturze zachodniej, w której bycie szczupłym jest uważane za idealny kształt ciała
 • mieszka w obszarze miejskim
 • udział w zajęciach, w których obraz ciała jest problemem (np. taniec zawodowy lub konkurencyjny, gimnastyka lub modeling)
 • fascynują się ścisłą dietą i są niezadowolenia z ciała
 • żyjąc w środowisku, w którym chudość lub otyłość jest problemem
 • doświadczanie depresji lub samotności
 • bycie perfekcjonistą, impulsywnym lub mającym trudności z zarządzaniem emocjami
 • migracja z kraju rozwijającego się do kultury zachodniej
 • doświadczanie stresujących zmian w życiu (np. wychodzenie z domu na uniwersytet, rozpad związku lub fizyczne zmiany ciała w okresie dojrzewania)
 • doświadczając przemocy fizycznej, emocjonalnej lub seksualnej.

Objawy zaburzeń odżywiania

Oto niektóre z wczesnych objawów zaburzeń odżywiania:

 • boisz się przytyć lub cały czas się ważysz
 • myślisz o jedzeniu przez cały czas lub czujesz się niespokojny w czasie posiłków
 • zacząłeś ograniczać jedzenie
 • przejadasz się niekontrolowanie
 • nie masz kontroli nad jedzeniem
 • wymiotujesz po jedzeniu
 • bierzesz środki przeczyszczające, aby schudnąć
 • martwisz się zbytnio o to, jak wyglądasz
 • nieustannie przeglądasz się w lustrze
 • nie lubisz jeść pośród  innych ludzi
 • zacząłeś kłamać o tym, co jesz lub ile jesz
 • ćwiczysz za dużo
 • cały czas jest ci zimno, słabo
 • dla dziewcząt i kobiet okresy przestały lub nie zaczęły się w wieku 16 lat.

Nie musisz mieć wszystkich tych objawów, aby zdiagnozować zaburzenia jedzenia.

Zaburzenia odżywiania – książki godne polecenia

Oprócz tych symptomów, możesz czuć się niekomfortowo, odczuwać niepokój że nie jesteś wystarczająco dobrze postrzegany przez otoczenie, czujesz się smutny, niespokojny lub rozdrażniony, lub nie masz ochoty spędzać czasu lub angażować się w działania z innymi ludźmi. Nawet jeśli nie jesteś wyjątkowo chudy lub nie czujesz się chudy, możesz mieć zaburzenia odżywiania, jeśli doświadczasz powyższych objawów.

Kto cierpi na zaburzenia jedzenia?

Wszystkie zaburzenia odżywiania mogą wystąpić zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet w każdym wieku.

Kiedyś uważano, że tylko młode kobiety i nastoletnie dziewczęta mogą mieć zaburzenia jedzenia. Teraz wiemy, że zaburzenia odżywiania występują zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, ale dziewczęta i kobiety dwukrotnie częściej niż chłopcy i mężczyźni mają zaburzenia odżywiania.

Uzyskiwanie pomocy w przypadku zaburzeń odżywiania

Jeśli obawiasz się, że możesz mieć zaburzenia odżywiania, pierwszym krokiem jest rozmowa ze swoim lekarzem – na przykład lekarzem rodzinnym.

Jeśli twój lekarz uważa, że ​​najprawdopodobniej masz zaburzenie odżywiania, skieruje cię do odpowiedniego specjalisty zajmującego się zaburzeniami odżywiania.

Jak leczy się zaburzenia jedzenia?

Leczenie zaburzeń odżywiania obejmuje zdrowe odżywianie wraz z opieką medyczną i leczeniem psychologicznym. Niektórzy ludzie mogą również zażywać leki.

Powrót do zdrowia po zaburzeniach odżywiania

W przypadku leczenia większość osób z zaburzeniami odżywiania dokonuje dobrego powrotu do zdrowia, dlatego ważne jest, aby mieć pozytywne nastawienie do własnej drogi powrotu do zdrowia.

Co najmniej 50% osób z bulimią lub zaburzeniami objadania się w pełni wyzdrowieje po leczeniu. Poprawa może zająć trochę czasu – może nawet do 5 lat, jeśli masz jadłowstręt psychiczny.

Dla niektórych osób zaburzenia odżywiania mogą powrócić na jakiś czas (np. w czasie stresu). Ponieważ powrót do zdrowia wymaga czasu, ważne jest nawiązanie stałej relacji z pracownikiem służby zdrowia, któremu ufasz.

Zapamiętaj

 • Zaburzenia odżywiania mogą występować zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet w każdym wieku.
 • Jeśli uważasz, że możesz mieć zaburzenie odżywiania, poszukaj pomocy tak szybko, jak to możliwe. Jeśli zaburzenia odżywiania nie są leczone, mogą spowodować poważne problemy medyczne.
 • W przypadku leczenia większość osób z zaburzeniami odżywiania dobrze rokuje, chociaż leczenie może potrwać kilka lat.Comment here