Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaEdukacjaPorady

Terapia z udziałem zwierząt: co to jest i jak pomaga?

Rate this post

Zwierzęta sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi. Zwierzęta potrafią wnosić radość do naszego życia. Jednak czy jesteśmy świadomi, że zwierzęta mogą brać udział w  łagodzeniu stresu i pomaganiu osobom z zaburzeniami umysłowymi i trudnościami np. w uczeniu się? Dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o terapii z udziałem zwierząt! Czy wiesz, że terapia z udziałem psa nazywana dogoterapią lub kynoterapią niesie ze sobą wiele korzyści. „Dogoterapia w pigułce” to doskonały podręcznik dla przyszłego kynoterapeuty, który pragnie doskonalić warsztat pracy. Bogaty materiał źródłowy wykorzystany w pozycji prezentuje załączona bibliografia.

Co to jest terapia wspomagana przez zwierzęta (AAT)?

Animal-Assisted Therapy (AAT) – w obrębie zooterapii: celowo ukierunkowana interwencja, podczas której wypełniające określone kryteria zwierzę, stanowi integralny element procesu leczniczego człowieka. Służy to do poprawy funkcjonowania i umiejętności społecznych, poznawczych, fizycznych, psychicznych, emocjonalnych pacjentów. W zależności od potrzeb pacjenta, do terapii z udziałem zwierząt można wykorzystywać różne rodzaje zwierząt. Należą do nich zwierzęta morskie, zwierzęta hodowlane, egzotyczne i zawsze ulubione – zwierzęta domowe, takie jak koty czy psy.

Zwierzęta są nieocenione, szczególnie dla tych, którzy zmagają się ze zdrowiem psychicznym lub trudnościami np. w uczeniu się. Terapia z udziałem zwierząt to znacznie więcej niż zapewnienie czasu spędzonego z danym zwierzęciem. Zapewnia pacjentom role odpowiedzialne, a także daje pacjentowi doświadczenie w osiągnięciu celu lub zadania.

Terapia z udziałem zwierząt może również odbywać się w różnych miejscach, takich jak dom pacjenta, ośrodki zdrowia psychicznego, więzienia i szpitale. Każdy może posiadać zwierzę, ale tego typu terapię zwykle ułatwia licencjonowany terapeuta lub osoba posiadająca doświadczenie w tej dziedzinie (osoba, która jest właścicielem psa terapeutycznego itp.). Terapię z udziałem zwierząt można również ułatwiać w grupach lub jako leczenie indywidualne.

Jakie są zalety terapii z udziałem zwierząt?

Terapia z udziałem zwierząt ma wiele zalet. Mogą skupiać się na takich obszarach, jak zdrowie psychiczne, zdrowie fizyczne, fizjoterapia i wspieranie umiejętności czytania i pisania.

Zdrowie psychiczne

 • Zwiększa poczucie własnej wartości i umiejętność dbania o siebie
 • Zachęca do komunikacji
 • Zmniejsza uczucie niepokoju, izolacji i żalu
 • Zmniejsza uczucie samotności
 • Zwiększa socjalizację i poczucie wspólnoty
 • Może pomóc dzieciom przezwyciężyć zaburzenia emocjonalne i zaburzenia mowy
 • Zwiększa chęć pacjenta do udziału w leczeniu indywidualnym lub grupowym
 • Zwiększa zaufanie, pracę zespołową i empatię
 • Pomocne w leczeniu depresji

Zdrowie fizyczne

 • Znacząco obniża ciśnienie krwi i ryzyko zawału serca i udaru mózgu
 • Zmniejsza każdy rodzaj bólu fizycznego
 • Poprawia zdrowie układu krążenia
 • Pieszczenie zwierzęcia powoduje automatyczną reakcję relaksacyjną (może to pomóc obniżyć ilość leków, które pacjent musi przyjmować, aby zwalczyć lęk, lub dawkowanie innych leków, które są potrzebne, aby osoba mogła się zrelaksować)

Fizykoterapia

 • Zwiększa i poprawia zdolności motoryczne
 • Zapewnia motywację do chęci wykonywania ćwiczeń i ruchu przez dłuższy czas
 • Zwiększa ruchy stawów w wyniku interakcji
 • Poprawia czas regeneracji

Wsparcie w czytaniu: Powszechnie używane w usługach wspomagających umiejętności czytania i pisania • Zwiększa pewność siebie
 • Poprawia umiejętności czytania i pisania u dzieci
 • Pomaga dzieciom lepiej się skupić
 • Zaszczepia miłość do nauki i czytania

Jakie zwierzęta mogą być wykorzystywane w terapii z udziałem zwierząt?

Całe królestwo zwierząt.To żart, drodzy czytelnicy. Byłoby wielkie zdziwione, jakiego rodzaju zwierzęta można wykorzystać do terapii z udziałem zwierząt. Najczęściej jednak to psy kojarzą się z terapią z udziałem zwierzęcia, nie są jedyną opcją w terapii. Rodzaje zwierząt, które można wykorzystać w terapii z udziałem zwierząt, mogą obejmować kaczki, konie, ryby, gady niezagrożone, krowy, koty, kury, świnie, króliki, szczury, kozy, owce. Tych możliwości jest więcej.

Nie ma znaczenia, jakie zwierzę zostanie wybrane. Jeśli łagodzi stres i może pomóc w złagodzeniu poważnych objawów zdrowia psychicznego, wówczas terapia z udziałem zwierząt spełnia swoje zadanie.

Jakie schorzenia leczy terapia z udziałem zwierząt?

Terapia z udziałem zwierząt ma całkiem solidną listę schorzeń i zaburzeń psychicznych, która może pomóc w leczeniu. Najczęściej korzystać na terapii z udziałem zwierząt mogą ci, którzy zmagają się z:

 • Chorobami serca
 • Zaburzeniami rozwojowymi
 • Autyzmem
 • Uzależnieniem
 • Zaburzeniami emocjonalnymi i behawioralnymi
 • Chronicznym bólem
 • Rakiem
 • Zaburzeniami psychicznymi (schizofrenia)
 • Demencją

Terapia z udziałem zwierząt jest pomocna nie tylko w leczeniu zaburzeń psychicznych, ale także chorób przewlekłych.

Kto ma dostęp do terapii z udziałem zwierząt?

Terapia z udziałem zwierząt jest zazwyczaj prowadzona przez profesjonalistę i jest opcją leczenia dla tych, którzy wahają się co do innych sposobów terapii. Kiedy dopada nas stres, a jeśli nie zostanie zwalczony, może to mieć bardzo niebezpieczny dla twojego zdrowia. Jeśli stres nie zostanie powstrzymany, może odpowiadać za różne choroby: serca, nadciśnienie, cukrzycę i otyłość. Terapia z udziałem zwierząt pomaga zmniejszyć to ryzyko, a  najlepszą opcją dla każdego jest zwalczenie stresu lib wyeliminowanie go na tyle na ile się da.

Terapia z udziałem zwierzęcia czy posiadanie go w domu na stałe?

Ta opcja leczenia jest wyjątkowo przyjazna dla dzieci ale może być stosowana u dorosłych i osób starszych. Jeśli chodzi o tych, którzy niekoniecznie potrzebują terapii, ale mają poczucie samotności, chcą czegoś więcej, za co byliby odpowiedzialni i prowadzą bezstresowe i szczęśliwsze życie, być może najlepszym rozwiązaniem jest zwierzę domowe. Nie musi być to kot czy pies. Może to być wszystko, co jest legalne w twoim domu. Zanim jednak rozważysz taką opcję, weź pod uwagę to, że zwierzęta domowe wymagają dużo pracy. Czy masz wystarczająco dużo czasu na opiekę nad zwierzakiem? Dobrze przemyśl taką opcję, może pomoże Ci w tym poradnik: PIES i Ty. Czytelnik dowie się zarówno, jakie metody dyscyplinowania psa są najskuteczniejsze, co należy robić, by pies od początku nie sprawiał problemów, jak i czym najlepiej go karmić, jak spędzać z nim czas wolny, a także czym w ogóle kierować się przy wyborze zwierzęcia. Każdy, kto szuka pomocy w stworzeniu bądź przywróceniu zdrowych i harmonijnych relacji ze swoim zwierzęciem, powinien sięgnąć po książkę Jolanty Tochowicz-Ertman.

„Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka” – to bezwzględna prawda. Jeśli jednak zechcemy zmienić brzmienie tej prawdy na: „Człowiek jest najlepszym przyjacielem psa”, wyraźnie widzimy, jak wiele jeszcze musimy w sobie zmienić.

Teraz, gdy otrzymałeś trochę wiedzy na temat tego, jak zwierzęta poprawiają jakość życia poszczególnych osób, czy uważasz, że terapia z udziałem zwierząt jest właściwą opcją dla Ciebie lub kogoś, kogo znasz, z zaburzeniem psychicznym lub przewlekłym? Czy aspirujesz teraz do zostania nowym właścicielem zwierzaka? Jeśli tak to polecamy jeszcze kilka ciekawych pozycji książkowych – poradników dla właścicieli psów lub osób, które pragną zaadoptować lub rozważają zakup psa – http://www.psychoskok.pl/tag-produktu/ksiazka-o-psach/

 
Comment here