Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaEmocjePoradyPsychoterapiaZdrowie

Co to jest depresja?

5/5 - (2 votes)

Depresja jest to stan, w którym występuje spadek energii, pogorszenie nastroju, obniżenie aktywności i zainteresowań. To również stan, który sprawia, że ​​człowiek czuje się smutny lub nie może cieszyć się niczym przez znaczny okres czasu.

Depresja i Stressssssss – http://zaburzeniaemocjonalne.pl/depresja-i-stressssssss/

Depresja może też mieć inne objawy, takie jak rozdrażnienie lub problemy ze snem. W ciężkich przypadkach rodzą się myśli samobójstwie. Depresja sprawia, że nie mamy: ochoty  powstrzymać kontaktów z  ludźmi, ochoty przed wykonywaniem pracy, studiowaniem lub dbaniem o siebie i rodzinę.

Przy odpowiednim leczeniu osoby z depresją mogą wyzdrowieć i przeżyć pełne, satysfakcjonujące życie.

Rodzaje depresji

 • Depresja reaktywna: ten rodzaj depresji ujawnia się na skutek nieprzyjemnych życiowych wydarzeń (utrata pracy itp.). Jest ona krótkotrwała, ma mniejsze nasilenie. Istotną rolę w walce z tą odmianą depresji ma wsparcie bliskich osób oraz psychoterapia.
 • Depresja endogenna: zalicza się ją do chorób psychicznych. Może pojawić się na skutek doświadczenia bolesnych wydarzeń w sferze osobistej, ale niekoniecznie. Depresja endogenna utrzymuje się najczęściej przez kilka miesięcy i może się cyklicznie pojawiać. Wymagane jest przy jej wystąpieniu  leczenie farmakologiczne. Zdarza się, że w najtrudniejszych przypadkach psychoterapia może nie przynieść żądanego rezultatu. Temu rodzajowi depresji często towarzyszą  myśli o śmierci, następuje zobojętnienie zarazem w stosunku do własnej osoby jak i najbliższych, cierpiący może odczuwać spadek masy ciała. Depresja tego rodzaju może powracać w kolejnych pokoleniach.
 • Depresja maskowana: objawy tego rodzaju depresji nie należą do typowych objawów depresji: występują bóle głowy, często zaburzenia pamięci, czasem zaparcia albo zespół jelita drażliwego.

Co powoduje depresję?

Nie ma jednej przyczyny depresji. Może być spowodowana przez różne rzeczy i każdy może jej doświadczyć. Przyczyny jakie mogą występować przy depresji podzielić można na: biologiczne i psychologiczne. Biologiczne przyczyny depresji często wiążą się z nieodpowiednim  działaniem ośrodkowego układu nerwowego. Na podstawie przyczyn biologicznych opracowywane są leki na depresję. Ważne jest to, że to właśnie biologiczne przyczyny mogą stać powodem wystąpienia depresji w kolejnych pokoleniach (jednak nie jert to reguła). Zazwyczaj istnieją również inne powody, takie jak:

 • stres i problemy życiowe
 • traumatyczne wydarzenia życiowe
 • smutek i strata
 • samotność
 • brak snu
 • problemy zdrowotne
 • palenie
 • brak aktywności fizycznej
 • niezdrowe jedzenie
 • przyjmowanie alkoholu lub innych narkotyków
 • leki.

Nie każdy, kto jest nieszczęśliwy i zestresowany przez  różne rzeczy które występują w życiu, powoduje depresję – ale te uczucia mogą prowadzić do depresji.

Objawy depresji

Depresja może powodować którykolwiek z tych objawów:

 • uczucie smutku lub załamania
 • niezdolność do korzystania z rzeczy, które normalnie są przyjemne
 • częste myśli o śmierci lub samobójstwie
 • nadmierne jedzenie lub jadłowstręt
 • przybieranie lub utrata wagi
 • spanie więcej niż zwykle lub niemożność prawidłowego snu
 • brak energii lub szybie męczenie się
 • niezdolność do koncentracji lub jasnego myślenia
 • niezadowolenie z siebie, słaba ocena
 • drażliwość
 • brak chęci do wykonywania codziennych czynności.

Każdy ma czasem gorsze dni, ale jeśli objawy utrzymują się dłużej niż kilka tygodni, może to być depresja. Depresja może przeszkadzać w myśleniu. U osób starszych często mylona z demencją.Lektura dla osób, które pragną przeniknąć do świata osoby cierpiącej na depresję oraz poznać mechanizmy jej działania. 

Depresja może przybierać także inne niezwykłe objawy, takie jak słyszenie lub widzenie rzeczy, które nie są prawdziwe (halucynacje), mają bardzo dziwne przekonania, które są nienormalne lub nieprawdziwe (urojenia), skrajne osłabienie lub niemożność poruszania częściami ciała. Objawy te występują jednak rzadko.

Kto cierpi na depresję?

Każdy może mieć depresję. To bardzo powszechne. Średnio więcej niż 1 na 5 osób może w życiu doświadczyć depresji. Większość osób więcej niż 20 lat, kiedy po raz pierwszy doświadczy depresji. Dzieci i młodzież mogą również cierpieć na depresję.

Kobiety są mniej więcej dwa razy bardziej narażone na depresję niż mężczyźni.

Osoby z innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego, takimi jak choroba afektywna dwubiegunowa, lęk, zaburzenie osobowości typu borderline i schizofrenia mogą również cierpieć na depresję. Depresja jest częścią choroby afektywnej dwubiegunowej.

Uzyskiwanie pomocy w depresji

Wczesna opieka medyczna ma zasadnicze znaczenie dla szybkiego powrotu do zdrowia. Im szybciej otrzymasz pomoc, tym większe masz szanse na uzyskanie prawidłowej diagnozy i uzyskanie skutecznego leczenia oraz pomocy w radzeniu sobie z problemami.

Jak diagnozuje się depresję?

Depresja jest diagnozowana na podstawie objawów danej osoby. Diagnoza jest zwykle podejmowana przez lekarza rodzinnego lub psychologa. Jeśli objawy są nietypowe lub ciężkie, dana osoba może zostać skierowana przez lekarza rodzinnego do psychiatry w celu postawienia diagnozy.

Lekarz może nie postawić diagnozy od razu. Czasami mogą chcieć zobaczyć, jak dana osoba przechodzi w czasie, przed postawieniem diagnozy.

Jak leczy się depresję?

Leczenie, które jest właściwe dla ciebie, zależy od tego, jaki depresja ma charakter,  jakie są Twoje objawy, co dzieje się w twoim życiu, jakie masz preferencje i osobowość.

Łagodna depresja jest zwykle leczona za pomocą terapii. Zazwyczaj leki nie są potrzebne. Umiarkowaną depresję można leczyć za pomocą terapii psychologicznych lub leków. Większość osób z cięższą depresją będzie potrzebowała połączenia leków przeciwdepresyjnych i leczenia psychologicznego.

Depresja – jak sobie z nią radzić – oferty poradników

Depresja jest chorobą uleczalną. W przypadku leczenia większość osób może wyzdrowieć w ciągu 3–6 miesięcy. Niektórzy potrzebują więcej czasu na regenerację. W niektórych przypadkach ciężkiej depresji może to potrwać kilka lat.

Zapamiętaj

 • Depresja jest to stan, w którym występuje spadek energii, pogorszenie nastroju, obniżenie aktywności i zainteresowań. Może się utrzymywać od kilku tygodni do nawet kilku lat.
 • Depresja jest bardzo powszechna.
 • Uzyskaj pomoc w depresji, odwiedzając swojego lekarza rodzinnego lub psychologa. Jeśli objawy są nietypowe lub ciężkie, możesz zostać skierowany do psychiatry w celu uzyskania pomocy.
 • W przypadku leczenia większość osób wraca do zdrowia po depresji w ciągu kilku miesięcy.Comments (3)

 1. […] z wypadkami i ryzykownymi czynnościami, takimi jak palenie, hazard, picie i przejadanie się. Gniew odgrywa również rolę w depresji. Ponadto badania sugerują, że trzymanie go w środku może być tak samo niezdrowe jak wybuch […]

 2. […] Depresja […]

 3. […] Depresja u każdego przebiega inaczej, więc otrząśnij się z wizerunków płaczącej osoby, która nie może wstać z łóżka. Chociaż ludzie mogą doświadczać  intensywnego smutku, inni mogą czuć się rozdrażnieni, zaniepokojeni lub źli. Inne znaki, na które należy zwrócić uwagę, to utrata zainteresowania czynnościami, które niegdyś były zabawne, trudność w podejmowaniu decyzji, utrata energii lub ospałość, poczucie winy lub beznadziejności, a nawet myśli samobójcze. […]

Comment here