Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiDefinicjeUzależnienia

Jak rozpoznać i pokonać bulimię?

5/5 - (4 votes)

Czym jest bulimia?

Bulimia (żarłoczność psychiczna; łac. bulimia nervosa) jest psychologicznym i ciężkim zagrażającym życiu zaburzeniem odżywiania opisanym przez spożycie nienormalnie dużej ilości pokarmu w krótkim okresie czasu, po którym następuje próba uniknięcia przybrania na wadze poprzez oczyszczenie tego, co zostało skonsumowane.

Metody oczyszczania obejmują wymuszone wymioty, nadmierne stosowanie środków przeczyszczających lub diuretyków (leki moczopędne), stosowanie lewatyw  oraz ekstremalne lub przedłużające się okresy ćwiczeń. Często w tych epizodach, kobieta lub mężczyzna cierpiący na to zaburzenie doświadczy utraty kontroli i zaangażuje się w gorączkowe wysiłki, aby je cofnąć.

Sprawdź JAK JEŚĆ BY ZDROWO ŻYĆ? Głównym celem książki jest wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych, nauka zasad układania diety i pokazanie, w jakich produktach szukać określonych witamin i minerałów.

Ponieważ chorzy mogą on mieć epizody objadania się i przeczyszczania w tajemnicy, często są w stanie ukryć swoje zaburzenia przed innymi przez dłuższy czas. Osoby cierpiące na bulimię często wykorzystują te zachowania, aby zapobiec przyrostowi masy ciała, ustanowić poczucie kontroli i / lub jako sposób radzenia sobie z trudnymi okolicznościami lub sytuacjami.

Bulimia opisana i sklasyfikowana została przez brytyjskiego psychiatrę Geralda Russella w 1979 r. Bulimia pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „byczy głód”.

Jeśli ty lub ktoś bliski cierpicie na to zaburzenie odżywiania, szukajcie profesjonalnego leczenia zaburzeń odżywiania .

Główne typy bulimii

Istnieją dwa typowe typy bulimii:

 • Typ przeczyszczający – ten typ bulimii stanowi większość przypadków osób cierpiących na to zaburzenie odżywiania. W tej formie osoby będą regularnie angażować się w wywołane przez siebie wymioty lub nadużywanie środków przeczyszczających, moczopędnych lub lewatyw po okresie objadania się.
 • Typ bez oczyszczenia – w tej formie bulimii osoba będzie stosować inne niewłaściwe metody kompensacji epizodów objadania się, takich jak nadmierne ćwiczenia lub post. W takich przypadkach typowe formy oczyszczania, takie jak wymioty wywołane przez siebie, nie są regularnie wykorzystywane.

Przyczyny bulimii

Dokładna przyczyna bulimii jest obecnie nieznana; choć uważa się, że wiele czynników przyczynia się do rozwoju tego zaburzenia odżywiania, w tym wpływów genetycznych, środowiskowych, psychologicznych i kulturowych. Niektóre z głównych przyczyn bulimii obejmują:

 • Stresujące przeżycia lub zmiany
 • Historia nadużycia lub traumy
 • Negatywny obraz ciała
 • Słaba samoocena
 • Zawody lub zajęcia koncentrujące się na wyglądzie / wydajności

Objawy bulimii

Osoba cierpiąca na bulimię może ujawnić kilka oznak i objawów, z których wiele jest bezpośrednim wynikiem wymiotów wywołanych przez siebie lub innych form przeczyszczania, zwłaszcza jeśli jest powtarzany kilka razy w tygodniu i / lub w ciągu dnia.

Fizyczne oznaki i objawy tego zaburzenia jedzenia to:

 • Stałe wahania masy
 • Zaburzenia równowagi elektrolitowej, które mogą powodować zaburzenia rytmu serca, zatrzymanie akcji serca lub ostatecznie śmierć
 • Pęknięte naczynia krwionośne w oczach
 • Powiększone gruczoły w szyi i pod linią szczęki
 • Uraz jamy ustnej, taki jak skaleczenia błony śluzowej jamy ustnej lub gardła w wyniku powtarzających się wymiotów
 • Przewlekłe odwodnienie
 • Zapalenie przełyku
 • Przewlekły refluks żołądkowy po jedzeniu lub wrzody trawienne
 • Bezpłodność

Objawy objadania się i przeczyszczania to: • Jedzenie w tajemnicy
 • Brak kontroli podczas jedzenia
 • Przełączanie między okresami przejadania się i postu
 • Częste korzystanie z łazienki po posiłkach

Bulimia może również powodować problematyczne napięcia między cierpiącym a rodziną i przyjaciółmi, zwłaszcza, że ​​osoba ta ma nienormalne zachowania żywieniowe i / lub unikanie działań społecznych, aby zaangażować się w epizody objadania się.

Leczenie Bulimia

Ponieważ negatywny obraz ciała i słaba samoocena są często czynnikami leżącymi u podstaw bulimii, ważne jest, aby terapia była włączona do procesu zdrowienia. Leczenie bulimii zwykle obejmuje:

 • Przerwanie cyklu objadania się: Początkowa faza leczenia bulimii obejmuje złamanie tego szkodliwego cyklu i przywrócenie normalnych zachowań żywieniowych.
 • Poprawa negatywnych myśli: Następna faza leczenia bulimii koncentruje się na rozpoznawaniu i zmianie irracjonalnych przekonań na temat wagi, kształtu ciała i diety.
 • Rozwiązywanie problemów emocjonalnych: Ostatnia faza leczenia bulimii koncentruje się na leczeniu problemów emocjonalnych, które mogły spowodować zaburzenia odżywiania. Leczenie może dotyczyć relacji międzyludzkich i może obejmować terapię poznawczo-behawioralną, terapię zachowania dialektycznego i inne powiązane terapie.

Nie zwlekaj i znajdź ośrodek leczenia zaburzeń odżywiania w swoim rejonie.

Ciekawostki o bulimii

 • Powrót do zdrowia po zaburzeniach odżywiania jest trudny i istnieje wiele okazji, aby zmienić stare nawyki. Dostępne są narzędzia, które pomogą w dalszej drodze do powrotu do zdrowia po zakończeniu leczenia. Dr Jantz skomponował pięć zasadniczych elementów, które pomogą w dalszym sukcesie wychodzenia z bulimii.
 • Jednym z bardziej szkodliwych i powszechnych skutków ubocznych bulimii jest uszkodzenie zębów. Negatywne wpływy bulimii na zęby są często przyćmione przez inne poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak powikłania sercowo-naczyniowe, zaburzenia równowagi elektrolitowej, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
 • Terapia interpersonalna opiera się na prostym pomyśle: sposób, w jaki odnosisz się do innych, wpływa na twoje zdrowie emocjonalne i psychiczne. Pomysł ten wyrósł z pracy psychiatry o nazwisku Harry Stack Sullivan, który uważał, że na osobowość człowieka znaczący wpływ miały jego relacje międzyludzkie.
 • Bulimia jest zaburzeniem odżywiania, które charakteryzuje się „cyklem objadania się, wymiotowaniem i innymi zachowaniami wyrównawczymi, takimi jak głodzenie mające na celu cofnięcie lub wyrównanie skutków niepohamowanego jedzenia”.
 • Bulimia jest zaburzeniem psychologicznym powodującym niszczące konsekwencje zdrowotne, jeśli nie jest leczona. Nowe odkrycia badawcze tworzą bardziej skuteczne metody leczenia bulimii, które mogą poprawić wyniki dla osób pragnących powrotu do zdrowia po tym zaburzeniu odżywiania. Rozwiązanie podstawowych problemów związanych z bulimią wraz ze stosowaniem skutecznych metod psychoterapii może znacznie zwiększyć szanse na wyzdrowienie.
 • Podczas gdy bulimia ma druzgocący wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne jednostki, wpływa również na całą rodzinę.Kiedy ukochana osoba zmaga się, napięcie często powstaje w obrębie jednostki rodzinnej.
 • Mówi się, że zaburzenia odżywiania są zarówno kompulsywne, jak i impulsywne. Kompulsywny oznacza wielokrotne działanie na nieodpartą potrzebę. Impulsywny oznacza działać bez zastanowienia. Zaburzenia odżywiania są więc powtarzającym się zachowaniem, często podejmowanym bez zastanowienia.
 • Kiedy osoba z bulimią oczyszcza swoje ciało, niechcący okrada ciało z insuliny. To samo dotyczy cukrzyka, który usuwa lub ogranicza zastrzyki z insuliny. Z tego powodu diabetycy mają większą szansę na bulimię. Wykazano, że młode kobiety z cukrzycą typu 1 są 2,4 razy bardziej narażone na rozwój niektórych zaburzeń odżywiania .
 • Narodowe Centrum Uzależnień i Nadużywania Substancji wykazało, że około 35 procent wszystkich kobiet cierpiących na alkoholizm cierpi również z powodu zaburzeń odżywiania. Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania mają również zwiększone ryzyko nadużywania alkoholu lub narkotyków, a badania ujawniają, że nawet 50 procent osób z zaburzeniami odżywiania jednocześnie boryka się z nadużywaniem substancji.
 • Naukowcy odkryli powiązanie między kobietami cierpiącymi na zespół stresu pourazowego (PTSD) a bulimią, stwierdzając, że szanse na rozwój bulimii są znacznie zwiększone.

 
Comments (1)

 1. […] Bulimia i zaburzenia objadania się Osoby cierpiące na bulimię lub uporczywe jedzenie często regularnie jedzą. Większość osób z tymi schorzeniami jest nadmiernie zaniepokojona lub zmartwiona swoją wagą i kształtem ciała. […]

Comment here