Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaEmocjePoradyRelacje

Osobowość chwiejna emocjonalnie

5/5 - (1 vote)

Często doświadczamy zmiany w swoim nastroju, albo u osób które spotykamy  – w końcu życie jest pełne wzlotów i upadków – ale istnieje różnica między doświadczaniem szerokiego spektrum emocji i reagowaniem na wszystko w skrajny sposób.

Zdaniem ekspertów istnieją pewne wczesne oznaki niestabilności emocjonalnej, które ktoś może wykazywać. Zwracanie uwagi na to, jak zmieniają się ich zachowania i jak radzą sobie z emocjami, jest kluczowe dla zrozumienia ich samopoczucia psychicznego. Nie każdy, kto doświadcza szerokiego zakresu emocji, jest niestabilny emocjonalnie, ale istnieją pewne kluczowe cechy, które wskazują, że możesz być niestabilny emocjonalnie i będziesz potrzebować pomocy.

 

 

„Niestabilność emocjonalna zazwyczaj oznacza pewną nieprzewidywalność emocji i reakcji na wydarzenia”, mówi psycholog Ashley B. Hampton. „Na przykład zdarzenie ma miejsce i można oczekiwać pewnej reakcji, ale w rezultacie okazuje się ona inna iż oczekiwano”.

Niestabilność emocjonalna może być wynikiem zaburzenia osobowości, takiego jak zaburzenie osobowości typu Borderline, ale może również wystąpić w przypadku takich problemów, jak depresja, lęk, żal lub uraz.

Kiedy wiesz, że ktoś może mieć trudności z przetwarzaniem emocji, znacznie łatwiej będzie ci się poruszać w relacji z tą osobą. Dzięki tej wiedzy będziesz w stanie zająć się tą osobą w taki sposób, aby pomóc jej zarządzać emocjami lub znaleźć pomoc, której potrzebuje. Oto siedem znaków, na które należy zwrócić uwagę, jeśli według ekspertów ktoś doświadcza niestabilnych emocji.  1. Reagują w nieoczekiwany sposób

Jeśli ktoś zareaguje w sposób sprzeczny z tym, co ogólnie przewidywane w danej sytuacji, może to być oznaką niestabilności emocjonalnej. „Największym wczesnym znakiem ostrzegawczym jest reakcja, której się nie spodziewamy” – mówi Hampton. Przykładem tego może być śmiech kogoś w nieodpowiednim czasie. Oczywiście nie zawsze oznacza to, że ktoś ma problem, ale jeśli masz podejrzenia, porozmawiaj  i sprawdź, czy potrzebuje pomocy.

  1. Szybko zmienia się ich nastrój

Zmieniające się nastroje są powszechne, ale kiedy zdarzają się zbyt często (pod wpływem chwili), może to być znak, że ktoś zmaga się z równowagą emocjonalną. „Pomyśl o tym jak o emocjonalnej kolejce górskiej”, mówi psycholog Sherry Cormier. „Prawie bez ostrzeżenia osoba może być wzburzona lub smutna, czasami bez wyraźnego powodu”. Jeśli tak jest i zauważysz, że powtarza się, spróbuj zachęcić osobę do rozmowy lub poszukaj pomocy u terapeuty.

  1. Mają kłopoty z uspokojeniem się

Jeśli ktoś doświadcza burzliwych emocji, może mieć trudności z uspokojeniem swojego stanu. „Oznacza to, że brakuje im umiejętności, aby się uspokoić” – mówi Cormier. „Zamiast tego stają się nazbyt aktywni i nadmiernie pobudzeni, często tyczy się to błahostek, drobnych rzeczy”. Jeśli zauważysz, że dzieje się tak stosunkowo często u kogoś, kogo znasz, terapia może być konieczna, aby pomóc im osiągnąć równowagę.

  1. Są impulsywne

Ktoś, kto jest niestabilny emocjonalnie, może często zachowywać się impulsywnie. „Ta osoba ma trudność w radzeniu sobie z problemami i ich rozwiązywaniem ” – mówi Cormier. „Często podejmują decyzje bez zastanowienia, impulsywnie”.

  1. Są niespójne

Wraz z niespójnościami w reakcjach zobaczysz także niespójności w emocjach i niekonsekwencjach w myślach. Ktoś może być nieprzewidywalny w tym, jak reaguje na pewne sytuacje. „Te niespójności mogą być małe lub duże i są często pomijane na początku”, mówi Hampton. Może się jednak okazać koniecznym, aby ta osoba otrzymała profesjonalną pomoc, aby wyrównać swoje emocje.

  1. Mają napięte relacje

„Ci, którzy wykazywali niestabilność emocjonalną, często mają problemy z relacjami z innymi, w tym z osobistymi relacjami i relacjami w pracy” – mówi Hampton. Możesz zauważyć, że albo wcale nie zawierają przyjaźni lub wchodzą w konflikty z ludźmi w wielu dziedzinach ich życia.

  1. Mają problemy przeżywaniem uczuć

Ci, którzy mają trudności ze stabilnością emocjonalną, mogą mieć problemy opanowaniem emocji w sobie i mogą je przenosić  na innych. „Oznacza to, że mają problemy z zarządzaniem swoimi uczuciami i stanami nastroju i mają tendencję do „rozładowywania ” ich na otoczeniu” – mówi Cormier. Może to być nieprzewidywalne i często gwałtowne.

Niestabilność emocjonalna może być wynikiem zaburzeń osobowości lub problemów ze zdrowiem psychicznym, a poszukiwanie pomocy u bliskich lub u terapeuty jest najlepszym sposobem na kontrolowanie swoich emocji.

 
Comment here