Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

KsiążkiPorady

Jak podróże wpływają na mózg?

Rate this post

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisuje zdrowie psychiczne jako:

„dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji”.

Oczywiście zdrowie psychiczne jest integralną częścią satysfakcjonującego życia.

Choroby psychiczne mogą wahać się od mniej powszechnych stanów, takich jak choroba afektywna dwubiegunowa, do bardziej powszechnych, takich jak depresja i lęk. National Health Service (NHS) w Wielkiej Brytanii donosi, że 1 na 4 osoby dorosłe i 1 na 10 dzieci doświadcza choroby psychicznej w ciągu swojego życia. Co więcej, argumentowano, że choroba psychiczna może prowadzić do choroby fizycznej. Jednak w wielu społeczeństwach znaczenie zdrowia psychicznego jest nadal błędnie pomijane. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne i wymaga aktywnej pielęgnacji.

Podróżowanie to świetny sposób na utrzymanie dobrego samopoczucia psychicznego, a co za tym idzie, przyczynia się do szczęśliwszego i bardziej satysfakcjonującego życia. Oto 9 powodów, dla których podróżowanie oraz wakacje są dobre dla zdrowia psychicznego.

Podróże dają możliwość spróbowania nowych rzeczy i poznania nowych ludzi, pomagając w walce z monotonią. Podróże łączą ludzi i dają możliwość poznania nowych i różnych kultur, co może pomóc zwiększyć Twoją empatię wobec innych. Może również pomóc poprawić ogólną tolerancję, zmniejszyć uprzedzenia, a nawet zmniejszyć frustrację.

Podróżnicze inspiracje – książki, które pomogą nam w wyborze odpowiednich wakacji i zainspirują do podróżowania

Aktywności, takie jak spacery, piesze wędrówki i jazda na nartach w malowniczej scenerii, mogą pomóc Ci nabrać nadziei. Badanie z 2020 r. wykazało, że ludzie, którzy byli świadomi widoków i przedmiotów wokół nich podczas spaceru, twierdzili, że są bardziej optymistyczni niż inni spacerowicze. Co może być lepszego niż rozkoszowanie się cudowną scenerią nowego miejsca na szlaku turystycznym lub podczas jazdy na nartach po pięknym stoku?

Podróże doskonale nadają się do łagodzenia stresu i poprawy ogólnego spojrzenia na życie. Według badania z 2013 roku z udziałem osób w wieku od 25 do 70 lat, 80% respondentów stwierdziło, że podróże poprawiają ich ogólny nastrój i spojrzenie na życie, a 75% respondentów twierdzi, że podróże pomagają im zmniejszyć stres.

Podróże pomagają mózgowi lepiej funkcjonować i pobudzają kreatywność. Zanurzenie się w nowych kulturach zwiększa zdolność twojego umysłu do tworzenia różnych pomysłów, głębszego myślenia i integrowania myśli. „Doświadczenia zagraniczne zwiększają zarówno elastyczność poznawczą, jak i głębię i integracyjność myśli” – mówi Adam Galinsky, profesor i autor licznych badań na temat związku kreatywności z podróżami międzynarodowymi.

Czas wolny od pracy może zwiększyć Twoją energię i wydajność w pracy. Badanie przeprowadzone przez Harvard Business Review – amerykański dwumiesięcznik wydawany przez Harvard Business School Publishing na ponad 400 podróżnych wykazało, że 94% respondentów miało tyle samo lub więcej energii po powrocie z dobrej podróży. Zarezerwuj więc wakacje i rozwijaj swoje cele zawodowe po powrocie!

Wyjazd pomaga czynić dobro, co pomaga czuć się dobrze. Niektóre dowody sugerują, że pomaganie innym może stymulować zmiany fizjologiczne w mózgu związane ze szczęściem. Wydawanie pieniędzy podczas wakacji w restauracjach, na różne atrakcje, a nawet lokalnie wytwarzanych pamiątkach pomaga wesprzeć 330 milionów ludzi, którzy utrzymują się z tego sektora. Możesz również pomóc poprzez wolontariat w renomowanej lokalnej organizacji!

Wycieczka wellness może przyczynić się do lepszego zdrowia psychicznego. Na odosobnieniu wellness skoncentrowanym na praktykach takich jak joga, medytacja i uważność możesz nauczyć się umiejętności, które możesz zabrać ze sobą do domu, aby utrzymać regularną rutynę wellness. Ta rutyna będzie kluczem do utrzymania silniejszego zdrowia psychicznego.Podróżowanie z bliskimi pomaga zaspokoić Twoje potrzeby miłości i przynależności. Hierarchia potrzeb Maslowa identyfikuje miłość i przynależność jako kluczowe psychologiczne potrzeby człowieka. Dzielenie się niesamowitymi przygodami z podróży z bliskimi pomaga wzmocnić więź z nimi, jednocześnie wzmacniając uczucia miłości, przynależności i spełnienia. Pomyśl o rodzinnych wakacjach na pięknej wyspie lub wycieczce na pyszne jedzenie z najlepszym przyjacielem

Teraz, gdy znasz już korzyści, dokąd zmierzasz na wakacje? Twoje zdrowie psychiczne tego wymaga. Wakacje są bardzo ważne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. A ja wakacjach czytaj książki z motywem podróży – https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-z-motywem-podrozy/

Oto dlaczego wakacje są tak ważne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego

Wakacje poprawiają nasze zdrowie fizyczne… Praca bez przerw powoduje zachwianie równowagi w poziomie hormonów i nasila procesy zapalne, które osłabiają układ odpornościowy, czyniąc nas bardziej podatnymi na przeziębienia, wirusy i inne choroby. Zapewnienie organizmowi częstych okresów odpoczynku zapobiega złemu zdrowiu i może zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń, takich jak choroby serca, nowotwory, otyłość i cukrzyca.

Wakacje pomagają naszemu zdrowiu psychicznemu… Przepracowanie i nadmierna stymulacja mózgu sprawia, że ​​nasze neurony stają się bardziej pobudzone i czujne, co prowadzi do problemów ze snem, wahań nastroju, temperamentu, słabej pamięci, skupienia i dezorientacji. Mogą również wystąpić poważniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja i lęk. Wakacje działają na odwrót i pomagają nam znaleźć czas aby rozwiązać problemy i odprężyć się w tej chwili.

Wakacje pomagają skonsolidować i przetworzyć wspomnienia … i sprawić, że będą szczęśliwe… W okresach odpoczynku nasz mózg potrzebuje czasu na przetworzenie i uporządkowanie wspomnień, abyśmy byli lepiej przygotowani do pracy i normalnego życia domowego po powrocie.

Wakacje wzmacniają więzi… Czas spędzony z partnerami, dziećmi, innymi członkami rodziny i przyjaciółmi wzmacnia więzi społeczne. Spędzanie czasu z dziećmi zwiększa również ich samoocenę, poczucie bezpieczeństwa i wartości rodzinnych.

Wakacje zmniejszają wypalenie… Wypalenie zawodowe może mieć wpływ na każdy aspekt Twojego życia, od związków po zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednym z głównych sposobów radzenia sobie z wypaleniem jest wzięcie wolnego czasu na relaks. Czas wolny pomaga złagodzić uczucie stresu i niepokoju, łagodzi presję i poczucie wypalenia.

Wakacje pomagają nadrobić zaległości w zasypianiu… Wakacje pozwalają nadrobić zaległości w śnie, który jest niezbędny dla funkcjonowania mózgu. Podczas snu nasz mózg konsoliduje informacje i wspomnienia z dnia, co poprawia nasze funkcjonowanie psychiczne, rozwiązywanie problemów, pamięć i kreatywność. Badania pokazują, że osoby z depresją często śpią mniej niż sześć godzin na dobę, co oznacza, że ​​nie mają wystarczająco dużo głębokiego snu i snu REM, kiedy mózg zostaje przywrócony. W rzeczywistości wydłużony czas czuwania może w rzeczywistości spowodować utratę pewnego rodzaju komórki mózgowej znanej jako locus ceruleus, która reguluje norepinefrynę. Im więcej noradrenaliny, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że możemy osiągnąć sen REM.

Wakacje wyostrzają umysł… Oderwanie się mózgowi od codziennych czynności wykonywanych w pracy i w domu poprzez zrobienie czegoś nowego pomaga nawiązać silniejsze połączenia między komórkami mózgowymi, co poprawia proces uczenia się i koncentrację. Poświęcanie większej ilości czasu na odpoczynek zwiększa kreatywność, umiejętności rozwiązywania problemów, a także sprawia, że ​​jesteśmy bardziej wydajni. Informacje są również skuteczniej przekazywane z jednej półkuli mózgu do drugiej, co poprawia zapamiętywanie.

Wakacje zwiększają twoją kreatywność… Badania wykazały, że mózg stopniowo przestaje rejestrować bodźce zmysłowe, takie jak wzrok, dźwięk lub uczucie, jeśli bodziec ten pozostaje stały przez dłuższy czas. Może to spowodować, że stracimy koncentrację oraz zmniejszymy wydajność i kreatywność. Robienie regularnych przerw i czasu wolnego pomaga temu zapobiec, pozostawiając nas bardziej zmotywowanych i kreatywnych.

Wakacje sprawiają, że jesteśmy bardziej aktywni, zwłaszcza na świeżym powietrzu… Większość z nas spędza więcej czasu na wakacjach, co jest niezwykle korzystne dla naszego zdrowia. Na przykład badania wykazały, że spacery na zewnątrz obniżają ciśnienie krwi, poziom stresu, poprawiają koncentrację, pomagają nam szybciej chodzić, spowalniają starzenie się i po prostu czynią nas szczęśliwszymi! Ćwiczenia pomagają jeszcze bardziej zwiększyć kreatywność poprzez zwiększenie przepływu tlenu do mózgu. Oprócz czerpania przyjemności z wakacji, włącz czas na świeżym powietrzu do swojej codziennej rutyny, zwłaszcza jeśli masz pracę przy biurku.

Wakacje zachęcają nas do spróbowania czegoś nowego… jak pływanie na otwartym akwenie, segway, nowy rodzaj jedzenia, footgolf, kino na świeżym powietrzu lub poznawanie nowej kultury. Próbowanie nowych rzeczy pozwala nam poszerzyć nasz umysł, uczyć się i wyjść z naszej strefy komfortu, co poszerza nasze horyzonty i zwiększa produktywność, inspirację i wiedzę.
Comment here