Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaEmocjeKsiążkiPoradyPsychoterapia

Czy możemy w pełni wyleczyć się z traumy?

Rate this post

Trauma pojawia się w wyniku niezwykle stresującego wydarzenia, które zmniejsza lub niszczy poczucie bezpieczeństwa i zagraża życiu lub bezpieczeństwu. Traumatyczne doświadczenia przekraczają twoją zdolność radzenia sobie i twoją zdolność integracji emocji związanych z doświadczeniem.

Uraz psychiczny może spowodować, że czujesz się bezradny i zmagasz się z przykrymi emocjami, wspomnieniami i niepokojem. Może również sprawić, że czujesz się odrętwiały, rozłączony i niezdolny do zaufania innym. Kiedy przeżywasz trudne rzeczy, przezwyciężenie bólu i ponowne poczucie bezpieczeństwa może zająć trochę czasu. Niezależnie od tego, czy trauma wydarzyła się lata temu, czy wczoraj, MOŻESZ dokonać uzdrawiających zmian i iść naprzód.

Trauma upokarza i nosząc ją w ciele, tracimy energię do życia. Jest to noszenie odpowiedzialności za innych. Czasem zatrzymamy się w miejscu dla jakiejś emocji, by przyjrzeć się jej z bliska i zapytać siebie, czy na pewno jest nasza. W niektóre z nich będziemy wątpić, inne wypierać, a jeszcze inne niesłusznie przypisywać sobie. Micia Mieszkowski – Po supełku do kłębka

Każda sytuacja, w której czujesz się przytłoczony i przestraszony, może być traumatyczna, nawet jeśli nie wiąże się z fizyczną krzywdą. To nie obiektywne fakty decydują o tym, czy zdarzenie jest traumatyczne, ale raczej Twoje subiektywne emocjonalne przeżycie zdarzenia. Dla jednej osoby sytuacja może być bardzo traumatyczna, a dla drugiej tylko umiarkowanie niepokojąca. Im bardziej czujesz się przestraszony i bezradny, tym większe prawdopodobieństwo, że doznasz traumy.

Książka w ofercie sprzedaży – https://tylkorelaks.pl/1004-po-supelku-do-klebka.html

Wychodzenie z traumy jest procesem indywidualnym i dla każdego będzie inne. Twoja unikalna zdolność do wyleczenia z traumy zależy od wielu czynników, w tym od twoich przekonań i spostrzeżeń, twojego poziomu radzenia sobie i odporności, twojego otwarcia się na pomoc innych, a nawet twojego psychologicznego funkcjonowania przed wydarzeniem.

W którymś momencie trauma gasi wszystkie światła i każe iść przez życie po ciemku. Poznasz po głosie serca, w którą stronę iść. Najważniejsze by dotrzeć do miejsca w sobie. 

Wychodzenie z traumy obejmuje zdolność do pomyślnego życia w teraźniejszości bez przytłoczenia myślami i uczuciami z przeszłości. Zdrowienie nie oznacza całkowitego braku wspomnień lub uczuć związanych z traumatycznym wydarzeniem, ale raczej polega na umieszczeniu wydarzenia za sobą i radosnym życiu, tak aby wydarzenie nie było już pod kontrolą twoich emocji ani twojego życia. Odzyskiwanie urazu należy traktować jako proces, który jest przepracowywany w czasie i na zamierzonych etapach.

Etapy zdrowienia

Etap pierwszy: bezpieczeństwo, stabilizacja i przezwyciężenie dysregulacji

Pierwszym krokiem w wychodzeniu z traumy jest przywrócenie poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Osoby po traumie często nie czują się bezpiecznie w swoim ciele i swoich związkach. Odzyskanie poczucia bezpieczeństwa polega na stworzeniu bezpiecznego i przewidywalnego środowiska, w którym jesteś wolny od urazów fizycznych i emocjonalnych i osiągnąłeś pewien stopień stabilności emocjonalnej. Obejmuje to zdolność do uspokojenia ciała, uspokojenia umysłu i radzenia sobie z objawami pourazowymi, takimi jak retrospekcje i koszmary senne, które mogą być wywołane przez zwykłe zdarzenia. Celem tego etapu powinno być codzienne ulepszanie życia, a nie ponowne przeżywanie traumy.

Etap drugi: Pamięć, żałoba i pogodzenie się z traumatycznymi wspomnieniamiTen etap obejmuje przezwyciężenie strachu przed traumatycznymi wspomnieniami, aby mogły zostać zintegrowane z twoim poczuciem siebie. Do tego etapu najlepiej podejść z pomocą psychologa lub psychiatry, który może pomóc w procesie leczenia. Na tym etapie leczenia stosowane są terapie, takie jak odczulanie i regeneracja ruchami gałek ocznych (EMDR) lub terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Tempo jest ważne na tym etapie, aby nie utknąć w unikaniu lub być przytłoczonym przez retrospekcje, problemy z unikaniem lub bolesne wspomnienia. Chociaż pośpiech może polegać na wyeliminowaniu urazu i szybkim gojeniu, często wolniej jest lepiej. Wyobraź sobie, że chcesz trenować do maratonu. Jeśli pierwszy dzień treningu zacząłeś od biegu na 15 km, możesz skończyć z kontuzjami i naciągniętymi mięśniami, w ten sposób opóźniając twój ostateczny cel i zmuszając cię do rozpoczęcia od nowa. To samo dotyczy odzyskiwania traumy. Powolne i stabilne podejście, które Cię nie „rani” ani nie przytłacza, jest najszybszą drogą do sukcesu. Celem na tym etapie jest pogodzenie się z traumatycznym wydarzeniem.

Ta faza obejmuje również ważne zadanie zbadania i opłakiwania strat związanych z traumą oraz znalezienia przestrzeni do żałoby i wyrażania emocji. Połączenie z innymi jest szczególnie ważne w tej fazie. Trauma jest uważana za zaburzenie odłączające, co oznacza, że ​​zwykle nie poprawia się w izolacji. Aby jak najlepiej wyleczyć się z traumy, musisz być połączony z innymi.

Etap trzeci: ponowne połączenie i integracja

Na tym etapie tworzysz nowe poczucie siebie i nową przyszłość, która obejmuje przedefiniowanie siebie w odniesieniu do znaczących relacji. Na tym etapie uraz nie jest już siłą napędową twojego życia. Trauma staje się częścią historii twojego życia, chociaż nie jest to już najważniejsza historia, która cię definiuje. Zaczynasz czuć się wzmocniony i ogarniać życie z celem i znaczeniem.

Podczas tych trzech etapów ważne jest, aby pamiętać, że nie ma dobrego ani złego sposobu leczenia. W pierwszych trzech etapach masz normalną reakcję na nietypowe zdarzenie. Każda osoba przejdzie przez te etapy w wyjątkowy sposób i w wyjątkowym tempie i nie ma właściwego sposobu na odczuwanie lub leczenie. Im bardziej zaakceptujesz swoje uczucia i emocje podczas przechodzenia przez te etapy, tym łatwiej osiągniesz uzdrowienie.

Etap czwarty: wzrost potraumatyczny (PTG)

Po zakończeniu trzech etapów celem jest przejście do etapu wzrostu pourazowego (PTG). Rozwój potraumatyczny to faza, w której możesz zostać zmieniony przez doświadczenie traumy i przeciwności losu, czasami w wyjątkowo silny sposób. Wzrost potraumatyczny osiąga się, gdy pozytywne zmiany psychologiczne są doświadczane w wyniku traumy lub przeciwności losu, a to podnosi Cię na wyższy poziom funkcjonowania, niż mógłbyś osiągnąć w inny sposób. Większość osób na tym etapie twierdzi, że nie zabrałyby swoich historii traumy, pomimo bólu psychicznego, jaki znosiły, ponieważ to uczyniło je tym, kim są dzisiaj. Wzrost potraumatyczny nie polega na powrocie do życia takiego, jakie było przed doświadczeniem, ale zamiast tego jest zmianą myślenia o tym, jak odnosisz się do świata. Wiele osób na tym etapie staje się adwokatami tych, którzy są w potrzebie lub staje się głosem dla tych, którzy są wykorzystywani lub straumatyzowani. Niektóre osoby wykorzystują swoje doświadczenia, aby pomagać innym w procesie uzdrawiania.

Osiągnięcie wyzdrowienia

Przechodząc przez te etapy, możliwe jest pełne wyleczenie się ze skutków traumy i prowadzenie sensownego i satysfakcjonującego życia. Wyzdrowienie nie oznacza całkowitego braku myśli lub uczuć związanych z traumatycznym wydarzeniem, ale raczej jest to zdolność do umieszczenia wydarzenia we właściwej perspektywie i skutecznego wzniesienia się ponad to wydarzenie, tak aby nie kontrolowało już twoich emocji ani życia . Wyzdrowienie z traumy jest świadectwem siły i wytrwałości ludzkiego ducha oraz sekretem życia w celu i sensu.

Odważna opowieść autorki o traumatycznych epizodach z jej życia skierowana głownie do kobiet po przejściach.

Po supełku do kłębka
Comments (1)

  1. […] emocje takie jak np. złość, żal, smutek lub wstyd. Te emocje mogą być powiązane z przeszłą traumą, silnymi przeżyciami, stresem, ale głównie chodzi o pamięć, jaka osiedla ciało i głowę. […]

Comment here