Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

EmocjePorady

Emocje. Panuj nad swoimi emocjami

O tak, emocje. Są nieodłączną i naturalną częścią naszego życia. Czasem tłumione, a kiedy indziej aż nazbyt widoczne w postaci różnych reakcji. Złe i dobre, budujące i niszczące, przyjemne i nieprzyjemne każdemu z nas towarzyszą od momentu narodzin. I nie są one czymś, czego można się pozbyć. Za to można zrobić inną rzecz.

To, że każdy z nas okazuje emocje, jest więcej niż pewne, a ten, kto twierdzi, że przy różnych decyzjach i sytuacjach w życiu nigdy nie kierował się żadnymi emocjami, mówi nieprawdę i nos mu zapewne rośnie od kłamstw.

4.7/5 - (4 votes)

Każdy z nas się kieruje emocjami.

Tylko nie wszyscy się do tego przyznają. Są tacy, dla których okazywanie emocji to wstyd, są też i tacy, którzy chętnie je okazują i nie czują z tego powodu zażenowania. W zasadzie w każdej sferze życia je okazujemy. Oglądając mecz bądź film, robiąc zakupy, słuchając muzyki lub grając ją, podróżując w ciekawe miejsca, robiąc ekscytujące rzeczy itd. Oczywiście emocje nie towarzyszą nam tylko i wyłącznie wtedy, kiedy oglądamy coś, słuchamy czegoś lub robimy coś. Kierujemy się nimi również w poważnych sprawach i wyborach życiowych jak związki bądź bodajże biznes.

 

Radość – naucz się wyzwalać pozytywne emocje http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/radosc-naucz-sie-wyzwalac-pozytywne-emocje/

 

Jak zostało już napisane, są złe i dobre emocje. Te dobre jest przyjemnie odczuwać i chciałoby się, żeby było tak zawsze. Nie da się jednak przejść przez życie, nie okazując choćby jednej negatywnej emocji. W takim razie należy zastanowić się nad czymś.

W jakim stopniu jesteś w stanie kontrolować swoje negatywne emocje? Panujesz nad nimi czy to jednak one mają nad Tobą władzę i tracisz kontrolę nad sobą?

Wyzwanie, jakim jest nauczenie się panowania nad sobą, może okazać się niełatwe, tak mimo wszystko warto je podjąć. Nie tylko ze względu na to, że zazwyczaj bliższe i dalsze otoczenie jest ofiarą uzewnętrzniania złych emocji. Należy też zrozumieć, że jeśli nauczysz się kontroli nad nimi to otoczenie, jak i rzeczywistość będą trochę inaczej wyglądać.Pamiętaj, że to Ty jesteś sprawcą tego, jak może i będzie wyglądać Twoja rzeczywistość. Jeśli miotasz przysłowiowymi gromami wokół siebie, to wybacz, nie licz na to, że ludzie będą chcieli Ci sprzyjać i Cię wesprzeć. Raczej będziesz ich odpychał od siebie. Mówiąc wprost, zostaniesz sam, co tylko pogorszy Twoją sytuację.

Pomyśl raczej, jak to, co odczuwasz – i co jest negatywne – możesz przekuć w coś pozytywnego, zamienić to w oręż. Wiadomo, że przyczyną takiego stanu są zazwyczaj jakieś wydarzenia. Coś musiało się stać. Co dobrze byłoby zrobić? Analiza sytuacji, znalezienie przyczyny oraz chęć znalezienia rozwiązania – oto, jakie kroki warto przedsięwziąć. To należy wstawić w miejsce miotania się z kąta w kąt i wyrzucania z siebie coraz to nowszych i „ciekawszych” epitetów. Zamiast pogrążać się coraz bardziej, lepiej zacząć myśleć o znalezieniu rozwiązania.

Czytanie pobudza nasze emocje – http://www.psychoskok.pl/ksiazki/ – poznaj ciekawe książki.

Również i dobre emocje trzeba się nauczyć kontrolować. Nie, nie chodzi wcale o to, żeby je wszystkie chować do pudełka. Co to, to nie. Niemniej w niektórych sytuacjach bardzo przydatna jest jedna rzecz. Poker face, czyli pokerowa twarz, tak to najlepiej ująć. Tyczy się to chociażby robienia biznesu i prowadzenia poważnych rozmów.

Wiadome jest, że im bardziej Ty będziesz okazywać emocje, nieistotne nawet czy dobre, czy złe, tym druga strona lepiej będzie mogła „czytać” z Ciebie. Wykorzystać to, co widzi i słyszy w Twojej postawie i głosie do kierowania rozmową oraz jej wyników na własną korzyść. Dobrze jest to także wziąć pod uwagę.

Czasem trzeba tylko gdzieś wyjechać w podróż. Pomyśl o dobrym noclegu – http://www.organizatorzyimprez.pl/artykul,1228,nocowanie-postaw-na-sprawdzone-noclegi.html – dobre miejsce wpływa na komfort nocowania.

Emocje. Nie bój się ich. Zacznij je kontrolować.

Kiedy się bawisz, baw się i okazuj radość ile „fabryka dała”. Kiedy coś poszło nie tak i twoje emocje aż proszą się o uzewnętrznienie, staraj się znaleźć rozwiązanie i rozmawiaj o tym z tymi, którzy mogą Ci faktycznie pomóc. Jeśli masz poważną rozmowę, kontroluj emocje. Nie pozbędziemy się ich ani ich nie wyrzucimy – one są częścią nas i musimy nauczyć się z nimi żyć. Natomiast to, co możemy zrobić, to nauczyć się panowania nad nimi.
Comments (2)

  1. […] Potrafisz panować nad emocjami? Jak to zrobić?  […]

  2. […] potrafimy uporać się ze stresem, nie potrafimy zapanować nad emocjami, nie potrafimy spokojnie żyć i wypoczywać. Współczesny człowiek denerwuje się nawet wtedy, […]

Comment here