Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiEmocjeRelacje

Czy możesz naprawdę zmienić swoją osobowość?

Rate this post

Niektórzy ludzie mają godne pozazdroszczenia poziomy samooceny i uważają, że ich „nieskazitelne” osobowości są bez zarzutu. Ale niektórzy z nas często zastanawiają się, czy pewne aspekty naszej osobowości mogą ulec zmianie. Bycie bardziej ekstrawertycznym, na przykład, brzmi jak zabawa lub bycie bardziej pewnym siebie lub posiadanie umiejętności podejmowania ryzyka.

Nasuwa się pytanie: ile z naszych osobowości wręcz nie do okiełznania? Czy naprawdę możemy zmienić to, kim jesteśmy?

Cechy osobowości, które są odporne na zmiany

Badania osobowości wskazują, że pewne części naszej osobowości są dość odporne na zmiany. Następujące cechy osobowości „Wielka 5” są dość stabilne w czasie:

  • Otwartość na doświadczenie
  • Sumienność
  • Ekstrawersja
  • Ugodowość
  • Neurotyzm

Oczywiście te same cechy mogą wyglądać bardzo różnie. Szukające sensacji dziecko, które wkłada wszystko do ust, może zamienić się w dorosłego, który pędzi szybko po autostradzie. Innymi słowy, jeśli przyjrzysz się bliżej, przejawy osobowości w dzieciństwie i dorosłości zwykle się pokrywają.

Nie oznacza to jednak, że z czasem i wysiłkiem nie można zmienić sposobu interakcji na świecie w tych wymiarach. W terapii ludzie mogą nauczyć się zmieniać pewne aspekty swojej osobowości.

Wielu klientów gabinetów psychiatrycznych, którzy są naturalnie introwertyczni, rozumieją, jak przydatne jest działanie ekstrawertyczne w pewnych sytuacjach, takich jak powrót do randek lub udanie się na ważne wydarzenie zawodowe. Chociaż ci klienci nigdy nie będą w pełni identyfikować się jako ekstrawertyczni, praktykowanie ich umiejętności społecznych i wystawianie się na więcej sytuacji społecznych może z czasem przesuwać ich nieco w kierunku ekstrawersji w spektrum introwertyków / ekstrawertyków.

Nie tylko terapia może zmienić naturalne osobowości ludzi.Jak „momenty określające życie” zmieniają nasze osobowości

Momenty określające życie, zarówno pozytywne, jak i negatywne, mogą mieć ogromny wpływ na cechy osobowości.

Na przykład, bycie rodzicem często sprawia, że ​​ludzie czują się bardziej pewni siebie i asertywni; teraz mają kogoś, kogo mogą bronić i mają się kim opiekować . Z drugiej strony stresujące lub traumatyczne wydarzenia życiowe mogą również zmienić osobowość. Dziecko, które jest z natury ekstrawertyczne, ale wychowuje się w zaniedbanym lub dysfunkcyjnym domu, może się wydawać bardziej wycofane i zamknięte w sobie. Chociaż ich podstawowa osobowość może pozostać niezmieniona, jest głęboko zakopana i nie może być nigdy wyrażona tak, jak w lepszych warunkach.

Ogólnie rzecz biorąc, twoja osobowość jest ustalona od najmłodszych lat, ale istnieje pewna plastyczność, która umożliwia zmiany.  Dziecko, które jest perfekcjonistyczne i niezwykle sumienne w szkole, raczej nie zmieni się w dorosłego, który jest wyluzowany lub nawet nieostrożny w swojej pracy, ale może nauczyć się być bardziej zrelaksowanym.

Samoakceptacja pomaga nam postępować

Dobrą ścieżką jest zrównoważenie akceptacji twoich wrodzonych cech charakteru, przy jednoczesnym włożeniu pewnego wysiłku w zmianę aspektów siebie, które najbardziej chcesz zmienić.

Samoakceptacja da ci pewność, że potrzebujesz ciężkiej pracy nad zmianą zachowań, które Cię ograniczają, a terapia – lub introspekcja i wysiłek na własną rękę – da ci narzędzia, których potrzebujesz, aby osiągnąć postęp w moderowaniu pewnych aspektów swojej natury . Nic nie jest niezmienne; dzięki ciężkiej pracy i samoświadomości transformacja jest możliwa w każdym aspekcie twojego życia.
Comment here