Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

EmocjeRelacje

Podstawy miłości własnej – pielęgnuj miłość do siebie!

Rate this post

XXI wiek jest często postrzegany jako wiek jaźni. Ma to zarówno pozytywne, jak i negatywne konotacje. Z jednej strony częściej niż kiedykolwiek mówimy o „odnalezieniu siebie”, „pokochaniu siebie” lub „byciu naprawdę, bez skrupułów sobą”. Jednocześnie ta podróż samopoznania może zostać związana z kulturą konsumpcyjną, obojętnością i egoizmem.

 

Czy możemy mieć jedno bez drugiego? Czy możemy pracować nad sobą bez pochłonięcia się sobą? Przyjrzyjmy się zatem filarom miłości własnej w dzisiejszych czasach, aby pomóc Ci się tego nauczyć.

Jaźń w epoce nowożytnej i znaczenie miłości własnej

W minionych stuleciach ludzie polegali głównie na swoich społecznościach, aby uzyskać poczucie przynależności, więzi i tożsamości.

Nawet dzisiaj społeczności dają nam poczucie swojskości i bezpieczeństwa. Jednak wraz z postępem technologii stopniowo staliśmy się bardziej zdolni do samodzielnego życia w ośrodkach zurbanizowanych i luźniejszych sieciach społecznościowych.

Gospodarka nastawiona na wolność daje nam wiele możliwości wyboru tego, co jest dla nas najlepsze. Jednocześnie rynek pracy, a także nasze życie towarzyskie i romantyczne dają nam wiele możliwości dokonywania prawdziwych osobistych wyborów.

https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-motywacyjne-rozwoj-osobisty-co-czytac/

Świat wydaje się zapraszać nas do poszukiwania i odkrywania życia, którym chcemy żyć. Ale kusi nas również, aby porównywać się z innymi w mediach społecznościowych lub dostosowywać się do narzuconych ideałów, zamiast podążać za naszą intuicją . Ten paradoks może sprawić, że poczujemy się delikatni i niepewni, prowadząc nas do kwestionowania naszej własnej wartości. A jakie jest najlepsze antidotum na kruchą jaźń? Miłość, oczywiście.

Co oznacza miłość własna?

Konkretne akty miłości własnej mogą się różnić w zależności od osoby, ale główny powód praktykowania miłości własnej pozostaje ten sam. Pomaga nam czuć się bardziej spełnionym, zrównoważonym i zgodnym z naszymi wartościami.

Jako dzieci polegamy na tym, że nasi opiekunowie zapewnią nam miłość, komfort, wsparcie i granice. Kiedy dorastamy, zaczynamy rozwijać większą świadomość i zaczynamy dbać o własne potrzeby, zwłaszcza jeśli chodzi o miłość własną.

Często wyobrażamy sobie dorosłość jako ostateczny etap rozwoju, kiedy „rozgryźliśmy różne rzeczy” i nauczyliśmy się równoważyć nasze uczucia nawet w obliczu przeciwności losu . To, co często pozostaje niewypowiedziane, to fakt, że dorosłość może być również trudna i dezorientująca, ponieważ tak naprawdę nigdy nie przestajemy dorastać.

Życie polega na doświadczaniu nowych sytuacji, które podważają nasz światopogląd i wytrzymałość emocjonalną, bez względu na to, ile mamy lat. Czasami stajemy się silniejsi z doświadczeń, innym razem pozostają blizny, które wymagają leczenia i pielęgnacji. Innymi słowy: miłość własna.

Miłość własna ma wiele definicji i korzyści. Utrzymanie zdrowia psychicznego i fizycznego, budowanie pewności siebie i odwagi do podejmowania ryzyka oraz budowanie zdrowych i pełnych miłości relacji z samym sobą i innymi staje się możliwe dzięki miłości własnej.

Jakie są filary miłości własnej?

Kochanie siebie oznacza bycie w stanie polegać na sobie, a zatem wymaga zaufania i wiary w siebie  Z tego wynika samostanowienie i samoempatia, które kierują nas w kierunku samodoskonalenia i współczucia dla siebie. Wszystkie te cechy dają nam dobrą bazę pielęgnacyjną do pokonywania przeszkód i przeciwności.

Jak możemy nauczyć się lepiej kochać siebie? Jak budujemy te filary miłości własnej?

Budowanie filarów miłości własnej

Filozofowie, psychologowie, trenerzy życia i guru od dziesięcioleci głoszą znaczenie miłości własnej. Teraz nadszedł czas, aby zastosować tę wiedzę w praktyce i zacząć dawać sobie miłość, życzliwość i uwagę, na które zasługujemy.Przejmowanie odpowiedzialności za nasze emocje i samopoczucie jest prawdopodobnie najmądrzejszą i najzdrowszą rzeczą, jaką dorosły może dla siebie zrobić. Istnieje wiele sposobów na rozpoczęcie praktykowania miłości własnej – od pójścia na terapię i zmiany sposobu, w jaki nasze poznanie kształtuje nasze emocje, po znalezienie satysfakcjonującego hobby, które uwolni naszą kreatywność i pozytywność.

Budowanie filarów miłości do siebie zaczyna się od pozytywnego nastawienia, a następnie prowadzi do zdrowych nawyków i dobrej równowagi między ciałem a umysłem.

Oto kilka naszych sugestii, jak budować filary miłości własnej.

Pozytywna rozmowa własna

Rozmowa z samym sobą to wewnętrzny dialog, jaki prowadzimy z samym sobą. Mówienie do siebie wiele mówi nam o naszych myślach i wewnętrznych procesach, ponieważ jest głównie prowadzone przez naszą podświadomość. Przez większość czasu nawet nie zdajemy sobie sprawy, że to robimy; to prawie automatyczny proces.

Możliwe jest jednak przejęcie świadomej kontroli nad własnymi rozmowami i przekształcenie niepokojącego i negatywnego głosu w zachęcający i pozytywny.

Negatywna rozmowa wewnętrzna jest w większości zabarwiona myślami, które pasują do niektórych z tych czterech trendów:

Katastrofizacja: spodziewanie się najgorszego, bez względu na to, jak nielogiczne.

Polaryzacja: wszystko jest albo dobre, albo złe. Znikają niuanse i dualizmy.

Personalizacja: wszystko to Twoja wina.

Powiększanie: skupiasz się na problemach w każdej sytuacji, a ich pozytywne aspekty pozostają niewidoczne.

Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że twój mówienie do siebie kręci się wokół tych kwestii. Ale kiedy zaczniesz zwracać uwagę na swój wewnętrzny monolog, łatwiej je zidentyfikować i ponownie skupić. Dzięki celowemu wysiłkowi możesz zakwestionować te poglądy i zastąpić je współczującą, życzliwą, wzmacniającą samorozmową.

Afirmacje uważności

Życie jest tym, czym je tworzysz. Jeśli rozpoznasz moc afirmacji jako narzędzia troski o siebie i miłości własnej oraz jako siłę, która może budować ciebie i twoją rzeczywistość, możesz stać się nie do powstrzymania.

Ten rytuał samoopieki przedefiniuje wszelkie szkodliwe przekonania, których nadal możesz się trzymać, zmieniając narrację w swoim umyśle i skupiając ją na pozytywnych wiadomościach, otwartych drzwiach i możliwościach.

Być w zgodzie ze sobą

Dostrajanie polega na samoświadomości i lepszym poznaniu siebie. Miłość własna to podróż do samopoznania. Oznacza to nauczenie się, jak nazwać swoje emocje, odgadnąć wartości, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy, i narysować granicę między tym, co robisz, a tym, kim jesteś, aby podążać za swoją prawdziwą, autentyczną naturą.

Samoakceptacja

Akceptacja idzie w parze z samoświadomością. Bycie autentycznym i podążanie za naszą prawdziwą naturą staje się możliwe, gdy pozwalamy sobie na próbowanie nowych rzeczy i odkrywanie naszych ograniczeń. Nikt nie jest doskonały . Wszyscy jesteśmy w toku. Uczenie się, jak kochać i jak być kochanym, to proces trwający całe życie, a samoakceptacja pomaga nam iść naprzód w tej podróży.

Być miłym

Bycie miłym dla innych pomaga nam stać się milszymi dla siebie. Lubimy też siebie bardziej, gdy postrzegamy siebie jako życzliwych, otwartych i pomocnych ludzi, a to ułatwia ćwiczenie miłości własnej.

Budowanie poczucia własnej wartości

W prostym języku oznacza to szanowanie i docenianie każdej części siebie – od własnego wizerunku po osobiste i zawodowe osiągnięcia. To o wiele głębsze niż zwykłe lubienie tego, co widzisz w lustrze. Wysoka samoocena oznacza również wiarę w to, że Twoje opinie są wartościowe, że jesteś w stanie odnieść sukces i że nie zawsze martwisz się o to, jak inni Cię postrzegają.

Budowanie poczucia własnej wartości staje się możliwe, gdy wykonujemy wewnętrzną pracę. Wszystko zaczyna się od zagłębienia się w swój wewnętrzny świat i świadomej próby odkrycia lęków, błędów z przeszłości lub ograniczających przekonań, które rzucają cień na twoją relację z samym sobą i poczucie własnej wartości.

Wszyscy żyjemy w skomplikowanym życiu, pełnym nowych doświadczeń, które mogą podważyć nasze poczucie własnej wartości. Praktykowanie miłości własnej pomaga nam znaleźć równowagę i pokierować naszymi wyjątkowymi ścieżkami w przyszłość. Możesz użyć codziennych praktyk pozytywnych, aby wpleść w swoje życie samoakceptację i współczucie. Podejmowanie świadomego wysiłku, aby zrozumieć lęki i zająć się nimi z miejsca miłości, jest pierwszym krokiem w kierunku miłości własnej.
Comment here