Na temat zaburzeń emocjonalnych – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiEmocje

Jaka jest różnica między uczuciami a emocjami?

5 (100%) 2 votes

Chociaż te dwa słowa są używane zamiennie, istnieją wyraźne różnice między uczuciami a emocjami. Cóż, to jest wielka sprawa, ponieważ zrozumienie różnicy między tymi dwoma może pomóc zmienić niezdrowe zachowania i znaleźć więcej szczęścia i pokoju w swoim życiu. Uczucia i emocje są dwiema stronami tej samej monety i są ze sobą ściśle powiązane, ale są dwiema zupełnie różnymi rzeczami.

Emocje

Emocje to reakcje na niższym poziomie występujące w podkorowych obszarach mózgu, ciała migdałowatego i brzuszno-przyśrodkowych kory przedczołowych, tworząc reakcje biochemiczne w organizmie, zmieniające stan fizyczny. Początkowo pomagały naszym gatunkom przetrwać, wywołując szybkie reakcje na zagrożenia, nagrody i wszystko, co było między nimi w ich środowiskach. Reakcje emocjonalne są kodowane w naszych genach i chociaż różnią się nieznacznie indywidualnie i zależnie od okoliczności, są ogólnie uniwersalne u wszystkich ludzi, a nawet u innych gatunków.

Na przykład uśmiechasz się, a twój pies macha ogonem.

Ciało migdałowate odgrywa rolę w pobudzeniu emocjonalnym i reguluje uwalnianie neuroprzekaźników niezbędnych do konsolidacji pamięci, dlatego wspomnienia emocjonalne mogą być o wiele silniejsze i trwalsze. Emocje poprzedzają uczucia, są fizyczne i instynktowne. Ponieważ są one fizyczne, mogą być obiektywnie mierzone przepływem krwi, aktywnością mózgu, mikrowyrazami twarzy i mową ciała.

Uczucia

Uczucia powstają w neokortycznych obszarach mózgu, są mentalnymi skojarzeniami i reakcjami na emocje i są subiektywne pod wpływem osobistych doświadczeń, przekonań i wspomnień. Uczucie jest mentalnym przedstawieniem tego, co dzieje się w twoim ciele, gdy masz emocje i jest produktem ubocznym twojego mózgu postrzegającego i przypisującym znaczenie emocji. Uczucia są następną rzeczą, która dzieje się po posiadaniu emocji, obejmują wkład poznawczy, zazwyczaj podświadomy, i nie można ich dokładnie zmierzyć.

Antonio D’Amasio, profesor neurologii na Uniwersytecie Kalifornijskim i autor kilku książek na ten temat, wyjaśnia to jako:

Uczucia są mentalnymi doświadczeniami stanów ciała , które powstają, gdy mózg interpretuje emocje, same stany fizyczne wynikające z reakcji organizmu na bodźce zewnętrzne. (Kolejność takich wydarzeń jest następująca: Jestem zagrożony, doświadczam strachu i czuję przerażenie.)Dr Sarah Mckay, neurolog i autor bloga Your Brain Health, wyjaśnia to w ten sposób:

Emocje rozgrywają się w teatrze ciała. Uczucia rozgrywają się w teatrze umysłu.

Uczucia są wywołane przez emocje i zabarwione myślami, wspomnieniami i obrazami, które stały się dla ciebie podświadomie związane z tą szczególną emocją. Ale działa też na odwrót. Na przykład, myślenie o czymś groźnym może wywołać emocjonalną reakcję strachu. Podczas gdy indywidualne emocje są tymczasowe, uczucia, które wywołują, mogą utrzymywać się i rosnąć przez całe życie. Ponieważ emocje powodują podświadome uczucia, które z kolei inicjują emocje i tak dalej, twoje życie może stać się niekończącym się cyklem bolesnych i dezorientujących emocji, które powodują negatywne uczucia, które powodują więcej negatywnych emocji, nawet jeśli nigdy nie wiesz, dlaczego.

Podczas gdy podstawowe emocje są instynktowne i wspólne dla nas wszystkich, znaczenia, które przyjmują i uczucia, które wywołują, są indywidualnie oparte na naszym programowaniu przeszłości i teraźniejszości. Uczucia są kształtowane przez temperament i doświadczenia danej osoby i różnią się znacznie w zależności od osoby i sytuacji.

Twoje emocje i uczucia odgrywają potężną rolę w tym, jak doświadczasz i oddziałujesz na świat, ponieważ są one siłą napędową wielu zachowań, pomocnych i niepomocnych. Można reagować na emocje i uczucia, które wywołują, kierując się nieświadomym postrzeganiem opartym na strachu, którego już nie można kupić, a jednak żyjesz swoim życiem, podejmujesz decyzje i zachowujesz się zgodnie z tymi przestarzałymi tendencjami. Życie nieświadome prawie zawsze prowadzi do problemów i nieszczęścia na dłuższą metę.

Wykorzystanie różnicy do dobrego wykorzystania w swoim życiu

Rozumiejąc różnicę i uświadamiając sobie swoje emocje i uczucia, określając, która z nich i ich przyczyny źródłowe, a następnie wprowadzając świadomą myśl, po której następuje celowe działanie, możesz wybrać sposób poruszania się i doświadczania świata. Możliwość zrobienia tego oznacza reakcję, co może zmienić sytuację w spokojnym lub chaotycznym życiu.

Nie zamierzam sugerować, że uświadamiając sobie emocje i uczucia oraz ucząc się reagować, zamiast reagować, życie magicznie wypełni się tęczami i motylami. Sugeruję, że ucząc się różnicy i zmieniając swoje myślenie i zachowanie, bez względu na to, co dzieje się wokół ciebie, możesz utrzymać równowagę, poczucie spokoju, celu i nadziei oraz iść naprzód w kierunku swoich celów.

W lukach między emocjami, uczuciami i działaniem wszyscy mamy moc zmiany i ukierunkowania naszego życia na lepsze. Rozumiejąc swoje emocje i zarządzając swoimi uczuciami poprzez świadome myślenie, a następnie świadome działanie, może faktycznie zmienić mózg poprzez neuroplastyczność , naukowo udowodnioną zdolność twojego mózgu do zmiany formy i funkcji w oparciu o powtarzające się emocje, myśli i zachowanie i zmienić swoje życie.

 
Comments (1)

  1. […] jakim stopniu jesteś w stanie kontrolować swoje negatywne emocje? Panujesz nad nimi czy to jednak one mają nad Tobą władzę i tracisz kontrolę nad […]

Comment here