Na temat zaburzeń emocjonalnych – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

EmocjePorady

Emocje. Panuj nad swoimi emocjami

O tak, emocje. Są nieodłączną i naturalną częścią naszego życia. Czasem tłumione, a kiedy indziej aż nazbyt widoczne w postaci różnych reakcji. Złe i dobre, budujące i niszczące, przyjemne i nieprzyjemne każdemu z nas towarzyszą od momentu narodzin. I nie są one czymś, czego można się pozbyć. Za to można zrobić inną rzecz.

To, że każdy z nas okazuje emocje, jest więcej niż pewne, a ten, kto twierdzi, że przy różnych decyzjach i sytuacjach w życiu nigdy nie kierował się żadnymi emocjami, mówi nieprawdę i nos mu zapewne rośnie od kłamstw.

4.8 (95%) 4 votes

Każdy z nas się kieruje emocjami.

Tylko nie wszyscy się do tego przyznają. Są tacy, dla których okazywanie emocji to wstyd, są też i tacy, którzy chętnie je okazują i nie czują z tego powodu zażenowania. W zasadzie w każdej sferze życia je okazujemy. Oglądając mecz bądź film, robiąc zakupy, słuchając muzyki lub grając ją, podróżując w ciekawe miejsca, robiąc ekscytujące rzeczy itd. Oczywiście emocje nie towarzyszą nam tylko i wyłącznie wtedy, kiedy oglądamy coś, słuchamy czegoś lub robimy coś. Kierujemy się nimi również w poważnych sprawach i wyborach życiowych jak związki bądź bodajże biznes.

 

Radość – naucz się wyzwalać pozytywne emocje http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/radosc-naucz-sie-wyzwalac-pozytywne-emocje/

 

Jak zostało już napisane, są złe i dobre emocje. Te dobre jest przyjemnie odczuwać i chciałoby się, żeby było tak zawsze. Nie da się jednak przejść przez życie, nie okazując choćby jednej negatywnej emocji. W takim razie należy zastanowić się nad czymś.

W jakim stopniu jesteś w stanie kontrolować swoje negatywne emocje? Panujesz nad nimi czy to jednak one mają nad Tobą władzę i tracisz kontrolę nad sobą?Wyzwanie, jakim jest nauczenie się panowania nad sobą, może okazać się niełatwe, tak mimo wszystko warto je podjąć. Nie tylko ze względu na to, że zazwyczaj bliższe i dalsze otoczenie jest ofiarą uzewnętrzniania złych emocji. Należy też zrozumieć, że jeśli nauczysz się kontroli nad nimi to otoczenie, jak i rzeczywistość będą trochę inaczej wyglądać.

Pamiętaj, że to Ty jesteś sprawcą tego, jak może i będzie wyglądać Twoja rzeczywistość. Jeśli miotasz przysłowiowymi gromami wokół siebie, to wybacz, nie licz na to, że ludzie będą chcieli Ci sprzyjać i Cię wesprzeć. Raczej będziesz ich odpychał od siebie. Mówiąc wprost, zostaniesz sam, co tylko pogorszy Twoją sytuację.

Pomyśl raczej, jak to, co odczuwasz – i co jest negatywne – możesz przekuć w coś pozytywnego, zamienić to w oręż. Wiadomo, że przyczyną takiego stanu są zazwyczaj jakieś wydarzenia. Coś musiało się stać. Co dobrze byłoby zrobić? Analiza sytuacji, znalezienie przyczyny oraz chęć znalezienia rozwiązania – oto, jakie kroki warto przedsięwziąć. To należy wstawić w miejsce miotania się z kąta w kąt i wyrzucania z siebie coraz to nowszych i „ciekawszych” epitetów. Zamiast pogrążać się coraz bardziej, lepiej zacząć myśleć o znalezieniu rozwiązania.

Również i dobre emocje trzeba się nauczyć kontrolować. Nie, nie chodzi wcale o to, żeby je wszystkie chować do pudełka. Co to, to nie. Niemniej w niektórych sytuacjach bardzo przydatna jest jedna rzecz. Poker face, czyli pokerowa twarz, tak to najlepiej ująć. Tyczy się to chociażby robienia biznesu i prowadzenia poważnych rozmów.

Wiadome jest, że im bardziej Ty będziesz okazywać emocje, nieistotne nawet czy dobre, czy złe, tym druga strona lepiej będzie mogła „czytać” z Ciebie. Wykorzystać to, co widzi i słyszy w Twojej postawie i głosie do kierowania rozmową oraz jej wyników na własną korzyść. Dobrze jest to także wziąć pod uwagę.

 

Emocje. Nie bój się ich. Zacznij je kontrolować.

Kiedy się bawisz, baw się i okazuj radość ile „fabryka dała”. Kiedy coś poszło nie tak i twoje emocje aż proszą się o uzewnętrznienie, staraj się znaleźć rozwiązanie i rozmawiaj o tym z tymi, którzy mogą Ci faktycznie pomóc. Jeśli masz poważną rozmowę, kontroluj emocje. Nie pozbędziemy się ich ani ich nie wyrzucimy – one są częścią nas i musimy nauczyć się z nimi żyć. Natomiast to, co możemy zrobić, to nauczyć się panowania nad nimi.
Comments (2)

  1. […] Potrafisz panować nad emocjami? Jak to zrobić?  […]

  2. […] potrafimy uporać się ze stresem, nie potrafimy zapanować nad emocjami, nie potrafimy spokojnie żyć i wypoczywać. Współczesny człowiek denerwuje się nawet wtedy, […]

Comment here