Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiDefinicjeEdukacjaPoradyZdrowie

Magnez: Twój mózg go uwielbia

Rate this post

Suplementy diety - zobacz na Ceneo

Magnez nie jest cudownym lekarstwem, powinniśmy to wyjaśnić od samego początku. Przyjmowanie suplementów nie rozwiąże zaburzeń lękowych z dnia na dzień. To nie położy kresu naszej bezsenności ani nie potroi naszej inteligencji.

Przewlekły niedobór magnezu może powodować zaburzenia neurologiczne, takie jak nadpobudliwość, apatia, a nawet psychoza.

 

Jest to bardzo prosty powód. W dietach zachodnich występuje ogromny deficyt tego minerału. Oszacowano, że blisko 70% z nas ma niski poziom magnezu w naszym ciele.

Problem polega na tym, że w wielu pokarmach, które spożywamy, brakuje tego niezbędnego składnika odżywczego.

W krajach takich jak Japonia gleba jest bogata w magnez, więc Japończycy spożywają średnio 700 miligramów. Wpływa to następnie na długość życia, niższy wskaźnik demencji, lepsze zdrowie kości itp.  Czy wiesz, że OSTEOPOROZA TO PODSTĘPNY ZŁODZIEJ KOŚCI

Oczywiście jest wiele czynników. Ale badania nad terapią magnezową są szeroko zakrojone i bardzo obiecujące. W rzeczywistości wiele artykułów opublikowanych w magazynie Nature potwierdza korzyści, jakie ten składnik odżywczy ma dla naszego zdrowia psychicznego.

suplementy magnezu o szczęśliwych twarzach

Magnez niezbędny do życia

Magnez staje się popularny. Widzimy to codziennie w drogeriach, a nawet w supermarkecie. Słyszeliśmy tyle rozmów o tym, że magnez często nazywany jest pierwiastkiem życia. Ale… ile w tym wszystkim prawdy?

Po pierwsze, powinniśmy raz jeszcze podkreślić, że jego korzyści opierają się na jednym bardzo konkretnym fakcie. Współczesna dieta i obecne uprawy mają niedobór magnezu ze względu na rolnictwo przemysłowe i nawozy sztuczne. Proste.

Najciekawsze jest to, że w miarę zmniejszania się zapasów tego minerału, pierwszą rzeczą, którą zauważymy, jest większa wrażliwość na stres i niepokój .

Ale… co jest takiego specjalnego w magnezie? Dlaczego jest tak ważny dla naszego zdrowia?

 • Magnez jest obecny w wielu naszych reakcjach biochemicznych.
 • Odgrywa rolę w transporcie komórek i pomaga komórkom wytwarzać energię tlenową.
 • Dużo magnezu gromadzi się w okostnej naszych kości.
 • Wspomaga tworzenie białek.
 • Ponadto ten makromineral jest niezbędny do stymulacji nerwów i skurczów mięśni, w tym sercowych.
Magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ponad 600 funkcji metabolicznych. Ale w ciągu ostatnich 50 lat zyskał miejsce w 3 najlepszych niedoborach składników odżywczych, obok żelaza i witaminy D.
kobieta z niepokojem obgryzająca paznokcie

Magnez i zaburzenia lękowe

Badania kliniczne i laboratoryjne dowodzą , że poważny, przewlekły niedobór magnezu prowadzi do licznych problemów neurologicznych. Niektóre z nich to nadmierna pobudliwość, drgawki i objawy psychiczne, od apatii po psychozę.

To zdecydowanie poważny temat, ale jednocześnie jest nadzieja. Ponieważ wielu ludziom wystarczy spożycie suplementu magnezu.

Neuronauk Gusong Liu z uniwersytetu Tsinghua w Pekinie jest jednym z największych ekspertów w badaniu związku między magnezem a naszym zdrowiem poznawczym i emocjonalnym. Jego badania są całkowicie urzekające i bardzo pouczające. W następnej kolejności przyjrzymy się niektórym jego odkryciom. 

Łamigłówki i puzzle, układanki logiczne, zagadki pomagają nam realizować strategie myślenia, które mogą nam nie być znane. A co najlepsze w tym? Te kreatywne umiejętności rozwiązywania problemów przenoszą się na wiele różnych obszarów naszego życia. – http://www.ekliniki.pl/artykul/lamiglowki-ukladanki-logiczne-moga-pomoc-w-poprawie-funkcji-poznawczych-mozgu/1895/

 

Magnez jest naturalnym środkiem rozluźniającym

Odkryli, że magnez zmniejsza stres i niepokój, stymulując receptory GABA naszego mózgu.

 • Powinniśmy pamiętać, że GABA (kwas gamma-aminokwasowy) jest neuroprzekaźnikiem, który działa relaksująco na aktywność mózgu. Jeśli ten związek nie działa dobrze, mózg zostaje zawieszony w ciągłej „nadpobudliwości”.
 • Kiedy GABA nie zachowuje się tak, jak powinno, martwimy się bardziej, mamy obsesyjne myśli, budzimy się nagle w środku nocy z bijącym sercem. Stopniowo wpadamy w spiralę niepokoju… Są to wyczerpujące procesy, które magnez może regulować.
neurony w mózgu

Magnez zmniejsza ilość kortyzolu we krwi

To zdecydowanie bardzo interesujący fakt. Magnez ogranicza uwalnianie hormonów stresu, na przykład kortyzolu , a także działa jako neuroprotektor, zapobiegając jego przedostaniu się do naszego mózgu.

Jak wiemy, kortyzol jest jednym z najbardziej niebezpiecznych czynników wywołujących lęk. Na przykład to właśnie wywołuje tę klasyczną mentalną mgiełkę. Uniemożliwia nam koncentrację, jasne rozumowanie, szybką reakcję i sprawną pamięć.

Magnez poprawia nasz nastrój

Odpowiedni poziom magnezu w naszym ciele będzie wspierać podstawowe procesy, takie jak relaksacja mięśni i równowaga układu nerwowego. Ponadto jednym bardzo pozytywnym aspektem jest jego wpływ, jeśli chodzi o wytwarzanie odpowiedniego poziomu serotoniny.

Serotonina, jak wyjaśniliśmy w innych artykułach, jest hormonem, który działa również jako neuroprzekaźnik, który reguluje nasz nastrój. Niski poziom jest związany z depresją. Ale jeśli utrzymamy dobrą produkcję serotoniny, będziemy mieli więcej energii i będziemy bardziej optymistyczni. 

Skąd mam wiedzieć, czy powinienem przyjmować suplementy magnezu?

Po tym wszystkim możesz być teraz gotowy, aby udać się do apteki i zaopatrzyć się w magnez. Warto pamiętać, że magnez nie jest odpowiedni dla wszystkich. Na przykład może nie być wskazany, jeśli masz problemy z nerkami.

Dlatego najlepiej jest zawsze porozmawiać z lekarzem. Pomoże ci ocenić, czy powinieneś przyjmować suplementy magnezu, jakiego rodzaju i jaką dawkę.

Jeśli masz lęk, stres, bezsenność lub jakąkolwiek depresję, magnez może naprawdę pomóc. Ale zawsze dobrze jest najpierw porozmawiać z lekarzem.
żywność bogata w magnez

Zawsze jest to również doskonały pomysł na poprawę naszej diety. Kupowanie ekologiczne jest najlepsze, ponieważ zapewnia, że ​​gleba może być bogata w magnez. Nie chcemy pestycydów ani niczego innego, co obniży poziom magnezu w owocach lub warzywach. Oto kilka przykładów produktów bogatych w magnez, które powinniśmy jeść częściej:

 • Awokado.
 • Łosoś.
 • Nasiona dyni, sezamu i słonecznika.
 • Niesłodzona ciemna czekolada.
 • Pietruszka.
 • Nasiona gorczycy.
 • Migdały, kasztany i orzechy włoskie.
 • Otręby pszenne
 • Szpinak.
 • Soczewica i ciecierzyca.
 • Skorupiak
 • Rodzynki i suszone śliwki.
 • Groszek

Podsumowując, mimo że dzisiejszy świat, z całą presją i pracowitością, zdecydowanie przyczynia się do niepokoju lub stresu, niedobory składników odżywczych naprawdę mają znaczenie. Zajmijmy więc trochę lepiej dbać o nasze zdrowie.
Comment here