Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiDefinicjePsychoterapiaRelacje

Siedem czynników, które sprawiają, że terapia jest skuteczna

3/5 - (4 votes)

W dzisiejszych czasach, jeśli potrzebujesz pomocy psychologicznej istnieje wiele terapii do wyboru. Każda terapia ma inny stopień skuteczności i nikt tak naprawdę nie wie, która jest najbardziej skuteczna. Aby rozwiązać ten problem, grupa naukowców z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie (AUB) przeprowadziła badanie.

Czym jest autoterapia? Sprawdź

Po dokładnym zbadaniu modeli i konsultacji z ekspertami na ten temat naukowcy zdefiniowali siedem różnych czynników, które określają skuteczność danej terapii.

Czym dokładnie jest terapia? Sprawdź

Ostatecznie celem wszystkich psychologów jest poprawa zdrowia i samopoczucia ich pacjentów. Oprócz wszystkich teorii i koncepcji więź między pacjentem a terapeutą jest zasadniczo ludzka. Jedna osoba cierpi, a druga prowadzi ją przez to cierpienie. Według Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie te siedem czynników sprawia, że ​​jest to możliwe:

„Poznaj wszystkie teorie, opanuj wszystkie techniki, ale kiedy dotkniesz ludzkiej duszy, bądź tylko inną ludzką duszą”.
-Carl Jung.

1. Słuchanie i obecność

Wszyscy psychologowie słuchają w tym sensie, że pozwalają swoim pacjentom mówić. Jednak psychologowie nie zawsze są całkowicie otwarci na obawy swoich pacjentów. Czasami dochodzi do wewnętrznego dialogu lub hałasu, który przeszkadza w tym procesie.

Psychologowie muszą kultywować wewnętrzną ciszę , aby być autentycznymi słuchaczami i być naprawdę obecni. Daje to pacjentowi poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wie, że jest z kimś, kto jest w stanie zmienić życie w nieinwazyjny sposób.

2. Kreatywność

Współcześni terapeuci wiedzą, że psychologia ma naukowe podstawy. Wiedzą także, że terapia jest sztuką, a cała sztuka wymaga kreatywności. Oznacza to umiejętność improwizacji a nie zawsze przestrzeganie określonej struktury.

Kreatywność jest ważna dla skutecznego leczenia, ponieważ umożliwia terapeucie dostosowanie się do potrzeb każdego pacjenta. Tak więc więź między pacjentem a terapeutą nie jest sterylna, chociaż niektórzy starają się, aby tak się wydawało.

3. Zamiar

Uniwersytet Autonomiczny w Barcelonie poprosił terapeutów z różnych dziedzin o określenie, co ich łączy. Doszli do wniosku, że wspólnym mianownikiem była intencja.Wszyscy terapeuci chcieli, aby ich pacjenci czuli się lepiej. Jednak inne badanie ujawniło, że z czasem motywacja ta maleje i pacjenci są tego świadomi.

4. Placebo

W 1986 r. Naukowcy odkryli, że co najmniej 15% skuteczności terapeutycznej wynika z efektu placebo. Kiedy ktoś ufa swojemu terapeucie i wierzy, że może mu pomóc, prawdopodobnie zauważy poprawę. Dlatego tak ważne jest ustanowienie pozytywnej relacji pacjent-terapeuta.

5. Poezja odgrywa rolę w skutecznej terapii

Kiedy psychologowie rozmawiają ze swoimi pacjentami, starają się uprościć i wyjaśnić pomysły. Jest to właściwe, ponieważ pomaga obu stronom organizować pomysły i dowiedzieć się, co się dzieje. Pacjent może jednak postrzegać to uproszczenie jako leniwy redukcjonizm.

Z drugiej strony badanie AUB wykazało, że psycholodzy, którzy używają bardziej zmysłowego języka i wielu metafor, widzą pozytywne efekty u swoich pacjentów. Dlatego poezja jest kolejnym czynnikiem, który może zwiększyć skuteczność terapii.

Dwa drzewa w formie komunikujących się ludzkich głów.

6. Współczucie

Badanie AUB dotyczyło więzi pacjent-terapeuta. Chociaż niektóre rodzaje terapii podkreślają neutralność terapeuty, ostatecznie bezstronność jest niemożliwa .

Pacjent i psycholog mają uczucia i naturalną ludzką skłonność do tworzenia więzi. Mając to na uwadze, wiele strategii terapeutycznych argumentuje, że terapeuta powinien mieć możliwość współczucia dla siebie i swoich pacjentów. To nie zakłóca procesu. Przeciwnie, wzmacnia więź między pacjentem a psychologiem i sprawia, że ​​terapia jest bardziej skuteczna.

7. Tajemnica

Tyle z tego, co ludzkie, pozostaje dla naukowców tajemnicą, pomimo nacisków wielu psychologów, że wszystko możemy zrozumieć. Jest to niemożliwe oczekiwanie, dlatego terapia często kończy się niepowodzeniem.

Pacjent i psycholog muszą to zrozumieć, jeśli chcą, aby terapia była skuteczna. Są pytania, na które nie ma odpowiedzi, i to jest w porządku.

Młody bóg z pętlą na szyi – poznaj książki autorstwa Anki Mrówczyńskiej

Wreszcie, badanie AUB dowodzi, że dobry terapeuta powinien być profesjonalny, ale również ciepły, ponieważ ten czynnik jest kluczowy dla skutecznego leczenia.
Comment here