Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiPoradyPsychoterapia

Marzysz o wewnętrznym spokoju? Jak wygląda wsparcie psychologa w stanach depresyjnych?

Rate this post

Depresja jest chorobą, która może dotknąć każdego. Ze statystyk wynika, że nawet kilkanaście procent światowej populacji doświadcza w ciągu swojego życia epizodu depresyjnego. Zatem jeśli od dłuższego czasu towarzyszy Ci pogorszony nastrój i złe samopoczucie, możesz potrzebować wsparcia specjalisty. W jaki sposób psycholog pomaga przezwyciężyć depresję?

Rozwikłaj przyczyny problemu z pomocą psychologa

Istnieje kilka rodzajów depresji. Niektóre z nich wynikają z zaburzonej gospodarki hormonalnej, co może przydarzyć się np. po porodzie lub naturalnie wynikać z predyspozycji organizmu. Depresja bywa również reakcją na niespodziewane, negatywne doświadczenia życiowe, jak zerwanie długotrwałej i ważnej relacji, zwolnienie z pracy, problemy zdrowotne w rodzinie.

Czasem depresja jest także konsekwencją przekonań o sobie samym, które skutkują nawarstwianiem się problemów powodowanych podejmowanymi decyzjami. W takich przypadkach psycholog służy pomocą w odkryciu, jakie to schematy i przekonania o samym sobie powodują, że uwikłaliśmy się w sytuację powodującą nasze cierpienie psychiczne.

Młody mężczyzna na sesji psychoterapeutycznej z psychologiem

 

Terapia może pomóc osobie doświadczającej depresji lub stanów depresyjnych wypracować nowe sposoby postępowania w codziennych sytuacjach i zarzucić te, które jej nie służą. W ten sposób pracuje każdy dobry psycholog i psychoterapeuta. Katowice to miasto, w którym z łatwością odnajdziesz profesjonalistę, który szybko i zgodnie z najnowszymi medycznymi wytycznymi pomoże Ci poczuć się lepiej.Nie musisz czuć się samotny

Psycholog jest osobą, która w sposób empatyczny wysłucha i pomoże znaleźć samodzielnie drogę do rozwikłania danego problemu. Jeśli stany depresyjne powodowane są przez odczuwaną żałobę lub chorobę kogoś bliskiego, pomoże przejść kolejne etapy godzenia się z trudną rzeczywistością i odkryć konstruktywny sposób przeżywania trudności, który nie jest jednocześnie destrukcyjny. Dzięki temu, że psycholog nie jest osobą związaną z nami w jakikolwiek sposób, zyskujemy pewność jego obiektywności. Niekiedy łatwiej podzielić się trudnymi myślami i odczuciami z osobą „z zewnątrz”.

Kiedy warto udać się do psychologa?

Przy długotrwałym odczuwaniu dyskomfortu emocjonalnego, kontakt z fachowcem jest nierzadko jedynym sposobem na odzyskanie równowagi. Bezwzględnie należy rozpatrzeć wizytę u terapeuty, psychologa lub psychiatry, jeśli od co najmniej dwóch tygodni odczuwamy smutek, lęk, brakuje nam chęci do wykonywania codziennych czynności i doświadczamy anhedonii, czyli stanu, w którym niemożliwe jest odczuwanie przyjemności. Depresję leczy się farmakologicznie przy wsparciu terapeutycznym: jednak w niektórych przypadkach (o których decyduje specjalista) samo wsparcie psychologa wystarczy, aby przezwyciężyć stany depresyjne.

 
Comment here