Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaPoradyUzależnienia

Kiedy zakupy stają się uzależnieniem?

Rate this post

Wszyscy czasem tracimy niepotrzebnie pieniądze na produkty i usługi, których nie potrzebujemy, zakupy, które ostatecznie zrealizowaliśmy, ale nie były warte czasu ani inwestycji. Pomyśl o wszystkich produktach, które musiałeś wyrzucić, o ubraniach, których nie nosisz (ale reklama sprawiła, że ​​były zbyt kuszące, by nie kupić).

Czy uzależnienie jest chorobą psychiczną?

Czasami doświadczenie zakupów zapewnia więcej przyjemności niż to, co kupujemy. Dzieci czują radość po prostu przechodząc obok sklepów z zabawkami. Wyjazd do galerii handlowych podczas wolnego weekendu jest tradycją dla wielu rodzin. Później zdają sobie sprawę, że najprawdopodobniej wydali zbyt dużo. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nie potrafimy kontrolować wydatków?

Co z ludźmi, którzy traktują każdy dzień jak black friday, cyber monday lub inne tego typu akcje? Tego rodzaju nadmierne zakupy nie tylko są nieodpowiedzialne finansowo. Zachowanie może być problemem zdrowia psychicznego. Czy od zakupów można się uzależnić?

Ewolucja postaw dotyczących uzależnienia od zakupów

Przez dziesięciolecia kompulsywne kupowanie uważano jedynie za zły nawyk lub wadę osobowości. Popularny film „Wyznania zakupoholiczki” przedstawiał problem jako nudę tysiąclecia, a nie stan zdrowia psychicznego. Poza okazjonalnym specjalnym programem dnia na temat córki, która pogrążała swoją rodzinę w długach, uzależnienie od zakupów było bardziej żartem niż troską.

„Rozmawialiśmy w zakładzie o uzależnieniach i dostrzegłam, że mam problemy z zakupami. Chyba już nie panuję nad ilością nabywanych ubrań, kosmetyków, butów… Zdecydowanie przesadzam. Tłumaczę sobie, że przecież i tak nie mam dzieci, więc nie muszę na nikogo wydawać ciężko zarobionych pieniędzy, tylko na siebie, ale to chyba marne tłumaczenie… Chciałabym nad tym jakoś zapanować…” – Muszki owocówki, Danuta Sadownik

Obecnie nadal jest wielu specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego, którzy nie myślą, że zakupy – w przeciwieństwie do alkoholu i narkotyków – są uzasadnionym uzależnieniem. Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatryczne nie uznaje uzależnienia od zakupów, ale najnowsze wydanie Diagnostic and Statistical Manuał of Mental Disorders obejmuje zaburzenia hazardu i rozważa dodanie zaburzenia uzależnienia od gier.

Niektórzy nazywają kompulsywne zakupy „terapią detaliczną”, co oznacza, że ​​czyn może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Termin istnieje przede wszystkim w celu zminimalizowania powagi problemu. Zakupy mogą zapewnić tymczasową ulgę w stresie i innych negatywnych emocjach, ale nie jest to strategia zdrowego radzenia sobie.

Podobnie jak „histeria”, „terapia detaliczna” ma konotację seksistowską . Mężczyźni używają zwrotu i podobnego języka, aby sugerować, że kobiety są skłonne do destrukcyjnego zachowania i nie mogą skutecznie radzić sobie z negatywnymi emocjami. Ta postawa przyczyniła się do delegitymizacji uzależnienia od zakupów.

Co to jest uzależnienie, jak je rozpoznać i leczyć?

Na szczęście coraz więcej stowarzyszeń klinicznych traktuje uzależnienie od zakupów jako chorobę psychiczną. Kilka organizacji, w tym Frontiers in Psychology, badało kompulsywne zachowania zakupowe i porównywało je z innymi uzależnieniami behawioralnymi. Dziennik Urzędowy Światowego Stowarzyszenia Psychiatrycznego odnosi się do uzależnienia od zakupów jako „kompulsywnego zaburzenia zakupów” i zgromadził wiele badań na ten temat.Uzależnienie: dlaczego niektórzy ludzie uzależniają się, a inni nie?

Terapeuta Laura MacLeod, wśród innych specjalistów ds. zdrowia psychicznego, używa swojej praktyki do legitymizacji uzależnienia od zakupów i zapewnia pomocną społeczność dla osób, które żyją z kompulsywnym zaburzeniem zakupów. Cierpiący wahają się nazwać chorobę uzależnieniem, powiedział MacLeod, jednak wyzwalacze, objawy i skutki są podobne do uzależnienia od substancji.

Oznaki i objawy uzależnienia od zakupów / kompulsywne zaburzenia kupowania

Oto kilka typowych symptomów, których terapeuci używali do diagnozowania kompulsywnego zaburzenia zakupów:

  • Niezdolność do konsekwentnego powstrzymywania się od zakupów przy zakupie przedmiotów wykraczających poza potrzeby lub które nie służą celowi
  • Utrata kontroli nad zakupami pomimo uzasadnionych starań o ich powstrzymanie
  • Zakupy spowodowały znaczne upośledzenie funkcjonowania, w tym zdolność do pracy, płacenia rachunków i kosztów utrzymania, utrzymywania relacji itp.
  • Spójne poczucie winy lub wyrzuty sumienia z powodu zakupów
  • Brak kontroli podczas zakupów
  • Relacje kolidują z nadmiernymi wydatkami
  • Konsekwentne wykorzystywanie zakupów jako metody modyfikacji obrazu siebie i radzenia sobie z negatywnymi emocjami
  • „Pragnienie”, aby robić zakupy jako środek do nagradzania lub przyjemności
  • Dysfunkcjonalna reakcja emocjonalna, która często objawia się jako lęk, smutek, a nawet gniew, jeśli dana osoba nie jest w stanie zrobić zakupów
  • Napięcie lub niepokój przed dokonaniem zakupu i poczucie ulgi po zakupie

Podobnie jak substancja, zakupy mogą stać się okropną wadą, która zmusza ludzi do kształtowania swojego życia wokół niewłaściwego zachowania.

„Myśli, perspektywy, wybory i zachowania stają się jednym szczególnym celem: angażować się w zachowanie zakupów” – powiedział terapeuta Shemiah Derrick , który leczył klientów z powodu uzależnienia od zakupów.

Kompulsywne zachowania zakupowe, podobnie jak nadużywanie narkotyków, mają kilka etapów, wyjaśnił terapeuta Whitney Hawkins :

Etap 1: Przewidywanie

Jednostka doświadcza obsesyjnych myśli i trosk. Może istnieć konkretny przedmiot lub miejsce, w którym są utrwalone.

Etap 2: Przygotowanie

Indywidualne plany dotyczące zakupu.

Etap 3: Zakupy

Ten etap jest najbardziej ekscytujący. Przyjemność leży w akcie zakupów, często bardziej niż w przypadku zakupionych przedmiotów.

Etap 4: Wydatki

Osoba wykonuje transakcje i ma krótkie uczucie ulgi. Następuje rozczarowanie i poczucie winy.

Jeśli te kryteria kliniczne opisują to, czego doświadczyłeś, rozważ połączenie z profesjonalistą, aby otrzymać formalną diagnozę. Teraz, gdy ludzie coraz poważniej traktują uzależnienie od zakupów, istnieje wielu dostawców usług terapeutycznych i grup wsparcia. Nie ma jeszcze konkretnego modelu leczenia kompulsywnego zaburzenia kupowania, ale Hawkins zalecił współpracę z terapeutą uzależnień. Uzależnienie od zakupów dotyczy milionów ludzi, więc jesteś daleko od samego siebie.
Comment here