Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

EmocjePoradyRelacje

Jak pokonać gniew?

Rate this post

Wszyscy nieraz odczuwamy intensywne wybuchy gniewu. Jak czasem trudno nad nim zapanować. Zastanawiasz się, jak pokonać złość? Czy jest to możliwe?

To nieuniknione, wszyscy czasem go odczuwamy. Irytacje, które nas ogarniają, są częścią życia, ale wraz z nimi przychodzi możliwość ćwiczenia spokojnego i produktywnego reagowania na gniew. Jest to ważne, ponieważ gniew jest normalną emocją i powinniśmy się spodziewać, że nieszczęśliwe zdarzenia go podżegają, ale silne uczucia gniewu i urazy nie zawsze są zdrowe, zwłaszcza jeśli nie możesz pozwolić im odejść.

Gniew to rodzaj obciążenia może również prowadzić do konfliktów i wrogości, międzyludzkich i między rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami.

5 kroków, aby przestać odczuwać złość

Dobrą wiadomością jest to, że możesz nauczyć się kontrolować i łagodzić swój gniew, gdy się pojawia.Poniżej znajduje się pięć kroków, które należy wykonać, aby przestać się denerwować.

1. Rozważ punkt obserwacyjny drugiej osoby (lub rzeczy)

Mamy tendencję do zakładania, że ​​działania innych kierowane są raczej przez ich cechy (osoba jest złośliwa, bezmyślna lub irytująca) niż z powodu okoliczności, które doprowadziły ich do podjęcia tych działań (osoba miała zły dzień, była rozproszona lub niewyspana) – odwrotnie, mamy tendencję do dawania sobie korzyści z okoliczności wątpliwości i winy dla własnych działań obciążających. Nawet jeśli się z tym nie zgadzasz, próba zrozumienia perspektywy drugiej osoby pomoże zracjonalizować ich działania i pozwoli ci zrozumieć, dlaczego zrobili to, co zrobili, dając ci możliwość uspokojenia się.

2. Spójrz na swój gniew

Musisz zrozumieć problem, zanim będziesz mógł go rozwiązać. Zadaj sobie kilka pytań: Czy miałeś już zły dzień? Co cię denerwuje? Czy poprawnie interpretujesz działania danej osoby? Czy ta sytuacja często się powtarza i jest zapalnikiem w całym procesie. Poszukaj wszystkich obszarów, w których możesz wyświetlać swój gniew, a następnie stwórz plan rozproszenia. Zrozumienie sytuacji, patrząc na nią z wielu punktów widzenia, pomoże stworzyć plan działania.3. Ruszaj się

Gniew jest siłą energii, a kiedy jesteś zły, twoje mięśnie napinają się i wysyłają gorące sygnały do ​​mózgu.Ćwiczenia wszelkiego rodzaju pomogą złagodzić napięcie fizyczne i sprawią, że poczujesz się lepiej fizycznie i psychicznie. Możesz pojechać na siłownię na ciężki trening, iść na spacer lub po prostu poskakać w miejscu. Wystarczy kilka minut odprężenia. Chodzi po prostu o to, aby twoje ciało poruszyło się, aby dostać się do normalnego, szczęśliwego ja.

4. Aktywnie skup się na czymś, co cię uszczęśliwi

Zamiast skupiać się na tym, co sprawia, że ​​jesteś zły, skieruj swój umysł, aby myśleć o czymś przeciwnym – coś, co cię rozwesela. Obejrzyj odcinek swojej ulubionej komedii lub przejrzyj kanał Instagram zawierający memy, które zawsze wywołują uśmiech na Twojej twarzy. Pozytywna energia płynąca ze śmiechu rozluźnia ciało i uruchamia niezbędne endorfiny – substancje chemiczne, które poprawiają ogólne samopoczucie. Prawdopodobnie odkryjesz, że czas, który spędziłeś skupiając się na czymś innym, odwrócił twoją uwagę od gniewu, uspokoił umysł i podniósł na duchu.

5. Produktywnie wyrażaj swoje uczucia

Często to, co nas denerwuje, jest poza naszą kontrolą (na przykład ruch) i właśnie dlatego nasza krew wrze – czujemy się uwięzieni w sytuacji bez wyjścia. Ale innym razem możemy coś z tym zrobić. Jeśli zdecydujesz się zmierzyć z sytuacją, która cię rozgniewa, upewnij się, że robisz to z szacunkiem, logicznie i po opadnięciu pierwszych emocji. Bądź jasny i konkretny w swoich prośbach, ale także wyrażaj swoje uczucia. Używanie słów takich jak „sprawia, że ​​czuję…” pomaga drugiej stronie w obronie. W połączeniu z konkretnym przykładem druga strona będzie miała lepszy obraz tego, dlaczego jesteś zły. 

Nigdy nie jest łatwo przestać być wściekłym – twój mózg sprawi, że uwierzysz, że jesteś w pełni uzasadniony, aby pozostać wściekły – ale gniew rzadko jest produktywny. Może ranić innych, raniąc cię fizycznie i psychicznie. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest przejęcie kontroli nad sytuacją poprzez swoje myśli i emocje. Kiedy już posiadasz swoją część, możesz użyć tej świadomości, aby stworzyć więcej spokoju w swoim życiu, postępując naprzód.
Comment here