Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaPoradySeksualność

Kiedy kobiety tracą zainteresowanie seksem?

Rate this post

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn braku pożądania seksualnego u kobiet. Może po prostu nie jest w nastroju lub  występują zaburzenia seksualne.  Problemy seksualne a depresja

Kobiety mogą stracić pożądanie seksualne w dowolnym momencie. Jest tak, ponieważ libido (psychiczna reprezentacja pobudzenia pochodzącego z wnętrza organizmu, mająca na celu zaspokojenie potrzeb seksualnych.) kobiet ma tendencję do wahań bardziej niż libido mężczyzn. Istnieje kilka badań dotyczących tego problemu. Jeden z uniwersytetu w Finlandii wyjaśnia, że ​​różnice te zależą przede wszystkim od czynników związanych z partnerem.

Wykorzystywanie seksualne dzieci – skutki przemocy seksualnej

Jedną z przyczyn zmniejszonego pożądania seksualnego u kobiet jest zaburzenie podniecenia seksualnego u kobiet. Podręcznik diagnostyczny i statystyczny zaburzeń psychicznych (DSM-5) opisuje to zaburzenie. 5 korzyści z masturbacji kobiet – Zobacz

Jeśli kobieta traci pożądanie seksualne, czy uważa się to za zaburzenie psychiczne?

Kobiety z zaburzeniami podniecenia seksualnego odczuwają całkowity brak pożądania seksualnego. Musimy jednak pamiętać o kontekście interpersonalnym każdej kobiety.

Różnica w pragnieniu, kiedy kobieta chce mniej seksu niż jej partner, nie wystarcza do zdiagnozowania zaburzenia. Nie oznacza to automatycznie, że ma to podłoże psychiczne.

kobieta, która nie chce uprawiać seksu

Kryteria diagnozowania zaburzeń podniecenia seksualnego u kobiet

DSM-5 proponuje szereg kryteriów oceny i diagnozowania tego zaburzenia. Jeśli kobieta o niskim pożądaniu seksualnym nie spełnia tych kryteriów, nie ma żadnych zaburzeń psychicznych. Rzućmy okiem na kryteria.

A. Brak lub znaczne zmniejszenie zainteresowania seksualnego kobiet lub pobudzenia. Przejawia się to przynajmniej na jeden z następujących sposobów:

  • Brak zainteresowania lub zmniejszone zainteresowanie aktywnością seksualną.
  • Brak lub zmniejszenie fantazji i myśli seksualnych lub erotycznych.
  • Ograniczona lub nieobecna inicjatywa w aktywności seksualnej . Regularnie odrzuca próby nawiązania aktywności seksualnej przez partnera.
  • Brak lub ograniczenie podniecenia lub przyjemności seksualnej podczas całej lub prawie całej aktywności seksualnej z partnerem (około 75-100%).
  • Brak lub ograniczenie podniecenia seksualnego lub przyjemności w odpowiedzi na każde zaproszenie seksualne lub erotyczne, wewnętrzne lub zewnętrzne (tj. pisemne, ustne, wizualne…)

B. Objawy części A utrzymują się przez co najmniej sześć miesięcy.

C. Objawy części A powodują u pacjenta znaczny niepokój kliniczny.D. Zaburzenia seksualne nie wynikają z nieseksualnych zaburzeń psychicznych, ani nie są wynikiem poważnej zmiany w związku (tj. przemocy) ani innych istotnych czynników stresowych. Nie można go również przypisać skutkom ubocznym leków, substancji chemicznych lub innych przyczyn medycznych.

Różne kobiety, różne sposoby wyrażania niskiego pożądania seksualnego

Różne kobiety mogą mieć różne objawy, tak jak różne kobiety wyrażają swoją seksualność i podniecenie na różne sposoby. Nie ma dwóch takich samych kobiet. Na przykład dla jednej kobiety zaburzenie podniecenia seksualnego może oznaczać brak zainteresowania aktywnością seksualną. Dodaj do tego brak myśli erotycznych lub seksualnych oraz niechęć do inicjowania aktywności seksualnej lub reagowania na zaproszenia seksualne. U innej kobiety na tym samym etapie życia głównymi objawami może być niezdolność do podniecenia seksualnego. Może to również oznaczać, że nie może reagować na bodźce seksualne za pomocą pożądania seksualnego. Oznacza to, że nie występują również żadne fizyczne oznaki podniecenia seksualnego.

para mająca problemy seksualne

Problemy w związku mogą być przyczyną zaburzeń podniecenia seksualnego

Zaburzenia seksualne u kobiet często wiążą się z trudnościami w osiągnięciu orgazmu. Jest to również związane z bólem podczas seksu, rzadkim seksem i nierównowagą pożądania seksualnego między partnerami seksualnymi.

Z tym zaburzeniem eksperci wiążą również problemy w relacjach i zaburzenia nastroju. Oczekiwania dotyczące sprawności seksualnej nie pomagają w tej sytuacji. Społeczeństwo ma nierealistyczne oczekiwania co do odpowiedniego poziomu zainteresowania seksualnego lub pobudzenia. Problemem są również słabe techniki seksualne i brak informacji o seksualności.

Czynniki te, wraz z powszechnymi przekonaniami na temat ról płciowych, są ważnymi okolicznościami, o których należy pamiętać. Informacje, które tam są, jak również edukacja seksualna z przeszłości, mogą dać ludziom błędne oczekiwania dotyczące seksu.

Inne przyczyny zmniejszające pożądanie seksualne u kobiet

Jak powiedzieliśmy wcześniej, nie musimy katalogować każdego problemu jako zaburzenia. Przyczyna zmniejszonego pożądania seksualnego może być również związana z niektórymi lekami. Tabletki antykoncepcyjne i przeciwdepresyjne to dwa leki, które mogą wpływać na pożądanie seksualne.

Ale źródłem problemu może być coś więcej niż to, co dzieje się w tej chwili z partnerem. Może to być coś innego niż efekt uboczny leczenia. Chociaż zaburzenie to jest zwykle związane z kobietami przed menopauzą , zaburzenia seksualne dotykają kobiety w każdym wieku.

Według University of Oklahoma Health Sciences Center w Stanach Zjednoczonych około jedna trzecia populacji kobiet cierpi na zaburzenia seksualne. Klinika Mayo wskazuje również, że 40% kobiet będzie cierpieć na zaburzenia seksualne w pewnym momencie swojego życia.

Jeśli jesteś kobietą w tej sytuacji (i martwisz się tym), zalecamy udanie się do psychologa, który specjalizuje się w zaburzeniach seksualnych. Tylko profesjonalista będzie wiedział, jak ci pomóc. Może przywrócić ci komfort seksualny i poprawić jakość życia.
Comment here