Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiEmocjeKsiążki

Czym jest strach?

Rate this post

Jakie uczucia przychodzą ci do głowy, gdy słyszysz słowo „egzamin”?

Strach przed egzaminami może otworzyć w naszych umysłach wrota, przez co negatywne myśli i wątpliwości napływają, aż nie widzimy już możliwości pozytywnego wyniku egzaminu. Dlaczego boimy się egzaminów? Jak przezwyciężyć strach przed egzaminami i przejść przez sezon egzaminacyjny z mniejszym niepokojem i większą pewnością siebie?

Jak pokonać strach przed egzaminem na prawo jazdy? Jak stać się świadomym kierowcą? Jak nie odczuwać strachu przed prowadzeniem samochodu?

Poradnik dla kierowców – http://www.psychoskok.pl/produkt/jak-stac-sie-swiadomym-kierowca/

Wartość strachu

Strach jest częścią naszego mózgu i ma swoje zastosowania. Ale strach przed egzaminami jest o wiele mniej przydatny, ponieważ egzaminy nie stanowią rzeczywistego fizycznego zagrożenia dla naszego życia. Strach jest naturalną, silną i prymitywną ludzką emocją. Obejmuje uniwersalną reakcję biochemiczną, a także wysoką indywidualną reakcję emocjonalną. Strach ostrzega nas przed niebezpieczeństwem lub groźbą krzywdy, niezależnie od tego, czy jest to zagrożenie fizyczne, czy psychiczne.

Czasami strach ma swoje źródło w prawdziwych zagrożeniach, ale może też pochodzić z wyimaginowanych niebezpieczeństw. Strach może być również objawem niektórych chorób psychicznych, w tym zespołu lęku napadowego, zespołu lęku społecznego, fobie i zespołu stresu pourazowego (PTSD).Strach składa się z dwóch podstawowych reakcji na pewien rodzaj postrzeganego zagrożenia: biochemicznej i emocjonalnej.

Reakcja biochemiczna

Strach jest naturalną emocją i mechanizmem przetrwania. Kiedy stajemy w obliczu postrzeganego zagrożenia, nasze ciała reagują w określony sposób. Fizyczne reakcje na strach obejmują pocenie się, przyspieszone tętno i wysoki poziom adrenaliny, które sprawiają, że jesteśmy wyjątkowo czujni.

Ta fizyczna reakcja jest również znana jako reakcja „walcz lub uciekaj”, za pomocą której twoje ciało przygotowuje się do walki lub ucieczki. Ta reakcja biochemiczna jest prawdopodobnie rozwojem ewolucyjnym. To automatyczna reakcja, która ma kluczowe znaczenie dla naszego przetrwania.

Reakcja emocjonalna

Z drugiej strony emocjonalna reakcja na strach jest wysoce spersonalizowana. Ponieważ strach obejmuje niektóre z tych samych reakcji chemicznych w naszych mózgach, co pozytywne emocje, takie jak szczęście i podekscytowanie, uczucie strachu w pewnych okolicznościach może być postrzegane jako zabawne, na przykład podczas oglądania przerażających filmów.

Niektórzy ludzie poszukują adrenaliny, uprawiając sporty ekstremalne i inne wywołujące strach sytuacje wywołujące dreszczyk emocji. Inni negatywnie reagują na uczucie strachu, za wszelką cenę unikając sytuacji wywołujących strach.

Chociaż reakcja fizyczna jest taka sama, lęk może być postrzegany jako pozytywny lub negatywny, w zależności od osoby.

Strach jest niezwykle złożony.  Niektóre lęki mogą wynikać z doświadczeń lub traumy, podczas gdy inne mogą oznaczać lęk przed czymś zupełnie innym, na przykład utratą kontroli. Mimo to mogą pojawić się inne lęki, ponieważ powodują fizyczne objawy, takie jak lęk wysokości, ponieważ powodują zawroty głowy i mdłości.

Strach jest ważną ludzką emocją, która może pomóc uchronić cię przed niebezpieczeństwem i przygotować do działania, ale może również prowadzić do długotrwałego uczucia niepokoju. Znalezienie sposobów kontrolowania strachu może pomóc ci lepiej radzić sobie z tymi uczuciami i zapobiegać opanowywaniu lęku.
Comment here