Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiPoradyPsychoterapia

Czy psychoterapia rzeczywiście pomaga?

Rate this post

Dużo osób nie wie, czy jest sens chodzić na psychoterapię…. Masz pewne kłopoty? Od pewnego czasu zastanawiasz się zatem, czy psychoterapia byłaby Ci w stanie jakoś pomoc? Kiedy zdecydować się na odpowiedniego fachowca? Jak go wybrać? Te i inne zagadnienia poruszamy w dzisiejszym wpisie.

Samodzielnie trudno jest pokonać pewne przeciwności losu….

Ludzie coraz częściej zmagają się z rozmaitymi kłopotami. Dotykają one nas w życiu prywatnym i zawodowym. Nierzadko nie jesteśmy w stanie ich przezwyciężyć. Dużo w tej materii zależy oczywiście od nas samych. Osoby bardziej odporne zdecydowanie szybciej radzą sobie z pewnymi kłopotliwymi kwestiami. Błyskawicznie układają sobie w głowie określone sprawy i idą dalej, nie oglądają się na to, co było… Nie brakuje jednak osób, które zmagają się z wieloma problemami i już od dłuższego czasu nie są w stanie ich pokonać. W takiej sytuacji psychoterapia będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli pewne kłopoty sprawiają, że nie odczuwasz radości z życia, to coś jest nie tak. Nie bagatelizuj tego tematu. Nie można oczekiwać, że sami poradzimy sobie z pewnymi sprawami. Szczególnie jeśli nie udało nam się tego zrobić już od dość długiego okresu. W takim położeniu pomoc fachowca jest kluczowa. I to jak najszybciej.Wsparcie rodziny i znajomych to za mało

Niektórzy muszą zmagać się ze swoimi kłopotami zupełnie samodzielnie… Inni mają nieco lepszą sytuację. Mogą bowiem liczyć na wsparcie od najbliższych, przyjaciół… To często i tak nie wystarcza. Pamiętaj, że psychoterapia to nie jest bowiem zwykła rozmowa. Tak zaś może niektórym wydawać się na samym początku. Jeśli chodzi o członków rodziny, kolegów, koleżanki, to na pewno możesz liczyć na wysłuchanie i usłyszenie dobrego słowa… Druga strona tego medalu jest taka, że to nie rozwiązane Twoich problemów. Wizyty u fachowca mogą natomiast to sprawić. Pamiętaj, że specjalista ustala na początku odpowiedni plan działania. Potem stosuje sprawdzone metody i techniki. Nie jest to zatem zwykła konwersacja tylko określony proces leczenia.

Wybór dobrego specjalisty ma fundamentalne znaczenie

Czy jednak psychoterapia pomaga? Dużo tutaj zależy od wyboru odpowiedniego eksperta. Przede wszystkim zdecyduj się na fachowca posiadającego odpowiednio dużo doświadczenia. Masz kłopoty z mężem? A może problemy z dzieciakami? Wybierz zatem psychoterapeutę, który ma doświadczenie w rozwiązywaniu takich właśnie kłopotów. Nie ma przeszkód, by dokładnie sprawdzić opinie na jego temat. Nie oczekuj też efektów już na samym początku. Często psychoterapia jest prowadzona tygodniami, miesiącami, a nawet latami… Wszystko zależy od poziomu fachowca, złożoności problemu i chęci do podjęcia współpracy. Pacjent też musi dużo dać od siebie, by można było liczyć na efekty. Chodzi zatem o to, by zaufał psychoterapeucie, regularnie uczęszczał na zajęcia i był szczery. Bez tego nawet najlepszy fachowiec nie będzie w stanie nic zrobić.

http://anetanowak-psycholog.pl/
Comment here