Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiEmocjeRelacje

Depresja wśród wśród pracowników korporacji

5/5 - (10 votes)

Raport stowarzyszonych izb handlowych i przemysłowych Indii (Assocham) wykazał, że 42,5 procent pracowników w sektorze prywatnym cierpi na depresję lub ogólne zaburzenia lękowe. Co więcej, pokazują to wyniki opublikowanego niedawno badania Kronos Inc. (firmy tworzącej oprogramowanie do zarządzania pracownikami) oraz Future Workplace. „Burnout”, choroba cywilizacyjna XXI wieku, dotyka już co czwartego Polaka.  Ciągła praca w biegu, pod presją czasu i stresu wcale nie sprzyja efektywności, a wręcz przeciwnie przynosi odwrotny skutek. 

Według badań przeprowadzonych przez stowarzyszenie branżowe Assocham, prawie 42 procent pracowników indyjskich korporacji ma depresję. To skok o 40-45 procent w ciągu ostatnich kilku lat.

Depresja jest najważniejszym powodem utraty produktywności na całym świecie. Artykuł opublikowany na stronie internetowej Harvard Medical School mówi o badaniu, które analizowało wpływ finansowy 25 przewlekłych problemów fizycznych i psychicznych, w tym otyłości, depresji, lęku, zapalenia stawów, bólu pleców i szyi. Depresja uznana za najbardziej kosztowny stan zdrowia. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych każdego roku traci się 200 milionów dni roboczych z powodu depresji. To kosztuje pracodawców do 44 miliardów dolarów rocznie.

Książka, w której autorka opisuje doświadczenie traumy w wyniku pracy w korporacji.

Postać Magdaleny Bieniek budzi skrajne emocje. Wykorzystywana przez szefa w wielkiej korporacji stara się podźwignąć i zawalczyć o siebie. Jest to bohaterka gadatliwa, czasem nawet bezczelna – nie boi się otwarcie mówić o swoich problemach. Wierna swoim zasadom często nie zgadza się z terapeutkami prowadzącymi zajęcia. Otwarcie krytykuje niektóre formy terapii – jest zagorzałą przeciwniczką oddziałowej ,,relaksacji”, ale za to uwielbia kontemplować naturę, maszerując z kijkami na zajęciach z nordic walking. Konflikty zawodowe to nie jest jedyna przyczyna jej załamania. W trakcie terapii okazuje się, że bohaterka odkrywa problemy, których wcześniej nawet nie dostrzegała.

Wyniki te powinny odzwierciedlać otwartości w dyskusji na temat zdrowia psychicznego i jak nauczyć się radzić sobie z depresją pracowników na całym świecie?Miejsce pracy jest stresującym miejscem dla pracowników, menedżerów itp.. Jednak zadaniem menedżera ds. zatrudnienia lub specjalisty pracowniczego jest zminimalizować ryzyko rozwoju depresji w miejscu pracy ze względu na pewne czynniki. Szczęśliwi pracownicy to efektywni pracownicy! Zwiększenie zadowolenia w miejscu pracy i zapobiegania depresji przyniesie wiele korzyści nie tylko pracownikom, ale także całej firmie.

 

Ważne jest opanowanie umiejętności asertywności – http://www.szkolenia24h.pl/oferty/kat_interpersonalne/kat2_asertywnosc – pomagają w tym szkolenia i kursy.

 

Prezentujemy kilka głównych powodów, dla których pracownicy w korporacji (ale nie tylko, bo i problem może dotykać każdego pracownika) mogą padać ofiarą jednej z najczęściej diagnozowanych chorób:

Brak życia osobistego

Łatwo jest wpaść w wir pracy.  Bez przerw i przepracowania pojawia się coraz większe prawdopodobieństwo, że pracownik popada w depresję w miejscu pracy.

Brak spędzania czasu z rodziną

Może to być trudne dla pracowników z dużymi rodzinami, zwłaszcza z dziećmi, które chcą zapewnić swoim rodzinom możliwie najlepsze życie. Powoduje to, że pracują cały czas, ale może to stać się dość szkodliwe, ponieważ rodzice nie będą spędzać czasu z dziećmi, co doprowadzi do poczucia winy i depresji.

Uczucie zagubienia lub uwięzienia

Zbyt łatwo jest wpaść w mentalność, że praca, będzie tą, w której spędzą resztę życia. Spowodowane jest to często zobowiązaniami wobec banków itp. Pracownik trzyma się kurczowo pracy, gdyż boi się, ze może ją stracić, w wyniku czego nie spłaci należności.

Brak porozumienia i konflikt z szefem

Ważną częścią pozytywnego doświadczenia pracowników jest możliwość czerpania radości z kierowania firmą. Oczywiście nie każdy będzie lubił swojego szefa. Jednakże, jeśli pracownik naprawdę nie lubi szefa, lub gdy wpadł w konflikt z nim, ta ciągła interakcja zmiażdży efektywność pracownika, w wyniku czego doprowadzić może do depresji.

Brak porozumienia z kolegami z pracy

Podobnie, biorąc pod uwagę powyższe rozważania, jeśli ktoś nie poradzi sobie z ludźmi z otoczenia, z którymi musi spędzić większość swojego dnia. Trudno będzie pracować w harmonii dla dobra firmy, jeśli pracownicy gardzą swoimi współpracownikami i istnieje wysokie ryzyko rywalizacji w miejscu pracy i konfliktu.

W dzisiejszych czasach, bodźcem, który podniesie motywację, jest  nie tylko atrakcyjna pensja i premie, ale i niezbędne benefity. Badanie Sodexo Benefits and Rewards Services wykazało, że 40% Polaków dokonując zmiany pracy, zwraca szczególną uwagę na ofertę dodatków pozapłacowych. Normą zaczynają być karty sportowe, finansowane posiłki, opieka medyczna, nauka języków obcych czy ubezpieczenia na życie, a także dojazdy do pracy.  Polskie firmy równocześnie mogą zadbać o psychiczne zdrowie własnych pracowników poprzez zaoferowanie  im dostępu do bezpłatnych i anonimowych konsultacji z doświadczonymi psychologami.
Comment here