Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiKsiążkiRelacje

Czym jest inteligencja społeczna i dlaczego powinienem ją rozwijać?

Rate this post

Kiedy ludzie mówią o inteligencji, zwykle mają na myśli „twarde” umiejętności: rozwiązywanie problemów, umiejętności werbalne, posługiwanie się logiką. Ale jeśli chodzi o tak zwane „miękkie” umiejętności – takie jak rozumienie ról społecznych, odczytywanie emocji, rozumienie relacji czy efektywne słuchanie – rzadko postrzegamy je jako część kwestionariusza inteligencji.

I choć umiejętności twarde są bardzo ważne, to te miękkie pomagają nam podtrzymywać przyjaźnie, być zadowolonym z pracy lub po prostu znaleźć szczęście w życiu. Ponieważ te umiejętności, które nazywamy inteligencją społeczną, są tak często zaniedbywane w szkołach, pomimo ogromnej liczby badań ujawniających ich niezaprzeczalne korzyści, dzielimy się z wami tym, czym jest inteligencja społeczna i jak można z niej czerpać.

Inteligencja społeczna

Umiejętności w zakresie inteligencji społecznej to coś, czego każdy może się nauczyć. Nie zależą od genów ani biologii, chociaż niektórzy ludzie mogą być bardziej podatni na ich zdobycie niż inni. Teoria inteligencji społecznej została po raz pierwszy opracowana przez psychologa Edwarda Thorndike’a w 1920 roku.

Dziś możemy powiedzieć, że inteligencja społeczna to umiejętność czytania i właściwego reagowania na sygnały społeczne, monitorowania, rozumienia i zarządzania własnymi emocjami oraz dopasowania się do różnych kontekstów społecznych.

 

Rozwój inteligencji społecznej

Jako dorośli większość z nas w pewnym stopniu rozwija te umiejętności. Możemy mieć szerokie pojęcie o tym, co to znaczy być dobrym społecznie, ale różnimy się umiejętnością przestrzegania zasad życia społecznego i poruszania się po nich.

Pierwsze oznaki inteligencji społecznej u ludzi widoczne są już w 6. tygodniu życia. W wieku 18 miesięcy dzieci potrafią zrozumieć złożone sygnały społeczne i zrozumieć intencje innych. Wraz z wiekiem nasze środowisko społeczne staje się bardziej złożone i wymagające, a to wymaga wyrafinowanego zestawu umiejętności i zdolności, które dla większości ludzi nie przychodzą po prostu naturalnie – trzeba ich nauczyć.

Jako dorośli stajemy się odpowiedzialni i zdolni do zdobywania nowych umiejętności społecznych i możemy na tym znacząco skorzystać.

Korzyści z rozwoju inteligencji społecznej

Wiele osób uważa, że ​​inteligencja społeczna to coś, co po prostu „przychodzi do ciebie”. Ponieważ nie jest bezpośrednio związany z zyskiem i postępem finansowym (choć jest pośrednio), jego znaczenie i korzyści łatwo wymykają się naszej uwadze.

Rozwijanie inteligencji społecznej ma wiele zalet dla naszego społecznego, emocjonalnego, a nawet fizycznego samopoczucia. Przyjrzyjmy się im krótko.
Możliwość dostosowania się do zmieniających się kontekstów społecznych

Dzisiejszy świat zmienia się tak szybko: to, co było normalne w 2020 roku, może stać się kwestią nostalgii w 2021 roku. Jeśli pandemia COVID-19 czegoś nas nauczyła, to tego, że znajomość faktów i posiadanie umiejętności są ważne, ale to, co jest najważniejsze dla przetrwania a zdrowie psychiczne to umiejętność przystosowania się do nowych okoliczności i utrzymywania pozytywnego nastawienia podczas pokonywania wyzwań.

 

Im bardziej zdołasz rozwinąć swoją inteligencję społeczną, tym lepiej staniesz się w zarządzaniu złożonymi, zmieniającymi się środowiskami społecznymi, a także emocjami.

Dobre samopoczucie

Ponieważ inteligencja społeczna polega w dużej mierze na zrozumieniu komunikacji na niższym poziomie, dekodowaniu sygnałów emocjonalnych oraz zrozumieniu emocji własnych i innych, daje nam narzędzia do osiągania wyższych poziomów osobistego i emocjonalnego dobrostanu.

Badania opublikowane w 2018 r. wykazały, że osoby, które posiadają wyższy poziom umiejętności związanych z inteligencją społeczną, są bardziej optymistyczne, doświadczają bardziej pozytywnego afektu i są bardziej zadowolone ze swojego życia.

To prowadzi nas do następnego punktu – dobrego samopoczucia.

Dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne

Badania naukowe wielokrotnie dowiodły, że ludzie z silniejszymi powiązaniami społecznymi, którzy są bardziej optymistyczni i pozytywnie nastawieni, zwykle mniej cierpią na problemy ze zdrowiem psychicznym, doświadczają mniej stresu, a w konsekwencji mają lepsze zdrowie fizyczne.

Sukces ekonomiczny

Wreszcie, jednym z najczęstszych nieporozumień dotyczących inteligencji społecznej jest to, że nie ma ona nic wspólnego z sukcesem gospodarczym. Adaptacja w miejscu pracy, samoregulacja emocjonalna, zrozumienie złożonych emocji innych osób, budowanie owocnych relacji, praca zespołowa, a także różnorodne umiejętności i cechy bezpośrednio związane z wydajnością mogą odgrywać kluczową rolę, jeśli chodzi o sukces w pracy.Coraz więcej pracodawców ceni inteligencję społeczną bardziej niż zwykły wynik IQ. Według Vicky Wallis, szefowej HR w firmie Santander, cechy związane z inteligencją społeczną – takie jak praca zespołowa, komunikacja i umiejętności społeczne – są najcenniejszym zasobem, jaki dana osoba może wnieść do nowego miejsca pracy. Dla wielu pracodawców może to być ważniejsze niż podejmowanie decyzji, pisanie, a nawet podejmowanie inicjatywy.

 

Znaki inteligencji społecznej

Oto krótka lista kontrolna inteligencji społecznej, wymieniająca niektóre kluczowe umiejętności, które obejmuje ta koncepcja. Osoby z wysoko rozwiniętą inteligencją społeczną mogą analizować złożone sytuacje społeczne, przewidywać uczucia lub reakcje innych ludzi, mają intuicyjne wyczucie, co powiedzieć w określonych sytuacjach i są pewni siebie.

Aktywne słuchanie: Uważne słuchanie rozmówcy, podążanie za złożonym zestawem sygnałów, których druga osoba używa do przekazania wiadomości.

Płynność werbalna i umiejętności konwersacyjne: Umiejętność prowadzenia rozmowy z każdym, bez względu na wiek, kulturę czy poziom wykształcenia. Wiąże się to również z zapamiętywaniem szczegółów o ludziach. W ten sposób aktywne słuchanie jest ważnym prekursorem tej umiejętności.

Zrozumienie ról i zasad społecznych: pomimo tego, że wszyscy mamy swoje naturalne sposoby postępowania i reagowania, inteligencja społeczna oznacza zrozumienie, jak to ukierunkować, ponieważ musimy również zrozumieć normy w określonych sytuacjach.

Zrozumienie stanów emocjonalnych innych ludzi: Umiejętność postawienia się na miejscu innej osoby. Aby to zrobić, musimy rozumieć role społeczne i zasady, uważnie słuchać innych ludzi i starać się wizualizować siebie w ich sytuacji.

Odgrywanie ról: Oprócz zrozumienia różnych ról społecznych ważne jest również, aby móc podejmować różne role. Może to być szczególnie ważne w środowisku pracy, gdzie trzeba umieć grać zarówno „mentora”, jak i „podopiecznego”, przełożonego i podwładnego. W jednym kontekście możesz też być wyluzowanym przyjacielem, a w innym poważnym liderem biznesowym.

Poczucie własnej skuteczności i inicjatywa: Zdolność do motywowania się do produktywności i relacji interpersonalnych, a także do zarządzania i regulowania swoich stanów emocjonalnych i przepływu pracy.

Zarządzanie wrażeniem: odnosi się do umiejętności zarządzania wrażeniem, jakie wywierasz na innych ludziach i jest ściśle związane z odgrywaniem ról.

Jak mogę poprawić moją inteligencję społeczną?

Istnieje kilka prostych sposobów na poprawę umiejętności inteligencji społecznej. Wymienimy teraz niektóre z tych, które uważamy za najłatwiejsze do wdrożenia.

Zwracaj baczną uwagę na ludzi i sytuacje wokół ciebie

Większość z nas po prostu przechodzi z jednej sytuacji towarzyskiej do drugiej na autopilocie. Możemy łatwo wyłączyć się i być tylko w połowie obecni, lub podążać i polegać na własnych potrzebach. Jeśli chcesz dalej rozwijać swoją inteligencję społeczną, musisz być obecny w danej chwili i obserwować innych ludzi.

Śledź ich mimikę, gdy mówią, i nie tylko do Ciebie, możesz ćwiczyć obserwowanie ludzi i myślenie o tym, o czym mówią inni, kim są i jak się czują na podstawie tego, co widzisz.

I to nie wszystko. Teraz, gdy znasz sygnały inteligencji społecznej, będziesz w stanie rozpoznać inne społecznie inteligentne osoby wokół ciebie. Zwróć uwagę na to, jak zachowują się w różnych sytuacjach i zastanów się, czy niektóre z nich mogą zadziałać również dla Ciebie.

Podążaj za własnymi wskazówkami fizycznymi i emocjonalnymi

Bardzo często nasze własne ciało i reakcje emocjonalne mogą być świetnym źródłem do zrozumienia różnych sytuacji społecznych. Rzadko zastanawiamy się, dlaczego nagle boli nas brzuch lub dlaczego za każdym razem, gdy zaczyna się spotkanie z konkretnym klientem, robimy się senni.

Jeśli jest jakaś niezwykła niezręczność, której doświadczasz z jakąś osobą lub nagły zastrzyk energii, który masz z inną, dobrze jest zatrzymać się i pomyśleć przez kilka minut o tym, co czujesz i zrozumieć dlaczego .

Szanuj i poznawaj inne kultury

Nawet jeśli mieszkasz w kulturowo jednorodnym miejscu, wiedza o innych kulturach może pomóc ci poszerzyć swoje poglądy i być może zrelatywizować niektóre z twoich poglądów lub przekonań. Rzucanie wyzwania naszym światopoglądom i praktykowanie tolerancji może znacząco stymulować nasz rozwój jako ludzi.

Co więcej, różnice kulturowe mogą również odnosić się do różnic między ludźmi o różnym pochodzeniu, poglądach politycznych, orientacji seksualnej, płci i tak dalej.

Ćwicz aktywne słuchanie

To może wydawać się proste, ponieważ wszystko, co musisz zrobić, to słuchać, a tak wielu z nas tak naprawdę tego nie ćwiczy. Aby ćwiczyć aktywne i uważne słuchanie, musisz być w 100% skoncentrowany na rozmówcy, pamiętać, o czym mówi, prosić o wyjaśnienia, komentować jego słowa, nie przerywać i zwracać uwagę na sygnały mimiczne i cielesne.

Doceń ludzi, których kochasz

Często przyjmujemy ludzi, których kochamy, zwłaszcza tych, którzy nas kochają, za pewnik. Po prostu zawsze tam są.

Ludzie inteligentni społecznie wiedzą, jak pielęgnować głębokie relacje międzyludzkie, naprawdę doceniając ludzi, których kochają.

Możesz napisać list z wdzięcznością do drogiej osoby, która wywarła duży wpływ na twoje życie, lub po prostu skupić się bardziej na upewnieniu się, że jesteś obecny w jej życiu, kiedy jesteś potrzebny. Czasami nie zapytają bezpośrednio, ale jeśli zaangażujesz wszystkie zmysły, będziesz wiedział, co należy zrobić.

Chociaż jesteśmy naturalnie predysponowani do rozwijania inteligencji społecznej, ponieważ pierwsze jej oznaki wykazujemy, gdy jesteśmy jeszcze małymi dziećmi, wydaje się, że niektórzy ludzie są nie tylko bardziej otwarci na sygnały społeczne niż inni, ale także musimy je szkolić.

Kultura ludzka staje się coraz bardziej rozwinięta, a funkcjonowanie społeczne wymaga praktyki i przezorności. Rzeczy w końcu przychodzą naturalnie, ale aby tak się stało, musimy być narażeni na pewne sytuacje społeczne, musimy je przeanalizować i zainwestować wysiłek w nauczenie się działania.
Comment here