Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaKsiążkiRelacje

Czy można zaprzyjaźnić się ze stresem?

Rate this post

Czy możemy zaprzyjaźnić się ze stresem?

Chociaż stres jest normalną częścią życia, jest również uważany za jedną z głównych przyczyn problemów zdrowotnych i przedwczesnej śmierci. Kołatanie serca, pocenie się, płytki oddech, zawroty głowy, nudności, problemy ze snem, wysoki poziom adrenaliny i kortyzol to tylko niektóre z najczęstszych reakcji organizmu na stres.

Jednak te same reakcje mogą być powiązane z innym zestawem wydarzeń, jak ekscytacja lub gotowość do działania.

Większość rozmów o stresie zaczyna się i kończy na zaleceniach, jak być mniej zestresowanym, jak unikać stresorów lub jak być przez nie krzywdzonym. Ale czy kiedykolwiek rozważałeś możliwość, że stres może Ci pomóc?

Co to stres?

Stres jest reakcją ciała na każdą zmianę, która wymaga dostosowania lub reakcji. Ciało reaguje na te zmiany reakcjami fizycznymi, psychicznymi i emocjonalnymi. Stres to normalna część życia. Możesz doświadczać stresu z otoczenia, ciała i myśli.

Stres to stan „napięcia psychicznego”, który powstaje w wyniku trudnych lub wymagających okoliczności. Najbardziej szkodliwym aspektem tego jest zwężenie naczyń krwionośnych związane z chorobami serca. Nie lubimy stresu i sytuacji stresujących.

 

Nasi terapeuci i lekarze mówią nam, abyśmy unikali stresu, ćwiczyli uważność i znajdowali kreatywne zajęcia. Dr Kelly McGonigal z Uniwersytetu Stanforda uważa, że ze stresem można się zaprzyjaźnić – przyjął stres i jak najlepiej go wykorzystać

Jak zaprzyjaźnić się ze stresem

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Wisconsin z udziałem 30 000 uczestników wykazało, że osoby narażone na duży stres, które również uważają, że stres jest dla nich szkodliwy, są o 43% bardziej narażone na śmierć. Zagadkową częścią wniosku jest to, że w przeciwieństwie do tego, ci, którzy nie wierzyli, że stres jest szkodliwy, nie mieli zwiększonego ryzyka śmierci.

Dr McGonigal wykorzystał to badanie jako przykład tego, jak ważna jest nasza percepcja. Wyjaśnia, że ​​reakcja organizmu na stres jest tak naprawdę przygotowaniem do działania. Dzięki temu jesteśmy gotowi podjąć każde wyzwanie. Osoby, które postrzegały stres w ten sposób, nie miały problemów ze zwężeniem naczyń ani nie rozwinęły się u nich choroby serca.

 

Wraz z kortyzolem i adrenaliną stres powoduje wydzielanie innego hormonu nerwowego: oksytocyny. W przeciwieństwie do swoich odpowiedników, oksytocyna odpowiada za wzmacnianie naszych relacji i integrację z innymi ludźmi. Staje się aktywny za każdym razem, gdy decydujemy się powiedzieć komuś, że przez coś przechodzimy lub gdy czujemy potrzebę pomocy drugiemu człowiekowi.To dlatego dr McGonigal twierdzi, że najlepszym „lekiem” na stres, a raczej najlepszym sposobem na życie ze stresem, jest integrowanie się z innymi ludźmi – by pomóc im lub pozwolić im by pomogli nam. Poczucie więzi z innymi ludźmi daje nam sens, a znaczenie daje nam perspektywę i pozytywne spojrzenie na życie.

Chociaż wiemy, że trudno jest powiedzieć komuś, aby po prostu „przeskoczył” z punktu widzenia negatywnego stresu na pozytywny, o wiele łatwiej jest to zrobić stopniowo. Możesz zdobyć pewne umiejętności, zmienić swoje nawyki i przejąć kontrolę nad tym, jak czujesz stres.

Pozytywne nastawienie

Ludzie optymistyczni są zwykle zdrowsi, żyją dłużej i są ogólnie bardziej odporni. To ludzie, którzy nie mogą się doczekać podjęcia nowych wyzwań, nawet jeśli im się to nie uda. Postrzegają zmianę jako pozytywną, a ryzyko jako szansę.

Stres nie jest więc barierą do szczęścia, ale drogą do rozwoju .

Sposób, w jaki postrzegamy rzeczy w życiu, nie jest dany, jest podatny na zmiany poprzez naukę. Podobnie jak osoby biorące udział w badaniu stresu określili stresujące sytuacje jako pozytywne lub negatywne, wszyscy możemy podjąć świadomą decyzję, aby potraktować wyzwania i negatywne sytuacje jako możliwości, które pozwalają nam się rozwijać lub zmieniać.

Podstawowe przekonania

Podstawowe przekonania odzwierciedlają nasze wartości, światopogląd i cele życiowe. Ludzie z silniejszymi i pozytywnymi przekonaniami podstawowymi są bardziej odporni na stres. Przekonanie, że nie możesz (zmienić się, przyjąć nową umiejętność, awansować itp.) jest negatywnym przekonaniem podstawowym, które jest również częścią ustalonego sposobu myślenia, co sprawia, że ​​każde wyzwanie i ryzyko jest podatne na negatywne reakcje na stres.

Pozytywne przekonania podstawowe (altruizm, przekonanie, że jesteśmy zdolni do zmiany i postępu) pomagają nam tworzyć silniejsze więzi z naszymi celami, a tym samym być bardziej odpornymi.

 

Innym źródłem inspiracji i pozytywnego myślenia jest nauczenie się, że nie jesteś sam w jakichkolwiek przeciwnościach losu są wzorami do naśladowania. Poza nadmiernie koniecznym poczuciem więzi z innymi, uczenie się, że ktoś inny przeszedł przez te same lub podobne przeciwności, może wzmocnić naszą własną odporność.

 
Comment here