Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

KsiążkiPorady

Książki o samorozwoju

Rate this post

Czy czytasz książki o samorozwoju? Interesuje Cię rozwój osobisty i samodoskonalenie?

Jeśli tak, to świetnie, ale pytanie brzmi: którą książkę wybrać. Istnieją prawdopodobnie dziesiątki tysięcy książek o samopomocy, samorozwoju i rozwoju osobistym. Od osobistych doświadczeń po popularną psychologię, od poprawy zdolności poznawczych i produktywności po utrzymywanie relacji w zdrowy sposób: półki z książkami XXI wieku są wypełnione autorami, którzy mają pomóc każdemu z nas swoimi spostrzeżeniami, wiedzą lub wynikami badań.

Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym Daniel Kahneman

Zdobywca nagrody Nobla za niesamowite badania, które prowadził sam i z Amosem Tverskym na temat podejmowania decyzji, Daniel Kahneman jest twórcą nowej dyscypliny: ekonomii behawioralnej. Poświęcił swoje życie na badanie sposobu, w jaki nasza psychologia i poznanie wpływają na nasze procesy decyzyjne. Jego badania są bardzo dobrze znane w środowisku naukowym, ponieważ zainspirowały niezliczone przyszłe eksperymenty i badania ludzkiego poznania. To, co czyni tego człowieka wyjątkowym, to jego wysiłek, aby przybliżyć nam wszystkim naukę kognitywną, używając języka i opowiadania historii, które każdy może zrozumieć.

Książka, w której Kahneman wyjaśnia, w jaki sposób nasze myślenie dzieli się na dwa systemy: jeden szybki i jeden powolny. Ten szybki to w rzeczywistości nasze wbudowane instynkty, pozostałości naszej ewolucyjnej przeszłości. Bez nich nie bylibyśmy w stanie oderwać ręki od rozgrzanego pieca, ani uciec w obliczu niebezpieczeństwa. To jak nasza podświadoma, niezbyt racjonalna, ale wciąż wydajna maszyna. Druga to nasza przewaga ewolucyjna. Autorefleksyjna, logiczna, celowa ścieżka. Świadoma ścieżka , nad którą mamy dużą kontrolę, wymaga jednak również dużego wysiłku i koncentracji (dlatego rzadziej z niej korzystamy).

W swojej książce Kahneman wyjaśnia prostymi słowami, jak działają te dwa systemy, dlaczego i jak powolny system czasami nas zawodzi i dlaczego często nie używamy powolnego systemu we właściwy sposób. Autor popiera te wyjaśnienia swoimi oszałamiającymi wynikami eksperymentów, ucząc nas, jak dokonywać racjonalnych, opartych na logice osądów i jak najlepiej wykorzystać oba systemy.

Człowiek w poszukiwaniu sensu – Viktor E. Frankl

Gdybyśmy mieli wybrać książkę , którą każdy powinien przeczytać, byłaby to ta. Po trzech latach spędzonych w brutalnych warunkach nazistowskich obozów koncentracyjnych, myśląc, że każdy dzień może być jego ostatnim dniem, neurolog i psychiatra Viktor Frankl wyjaśnia prostym, czasem nawet żartobliwym językiem, że poszukiwanie sensu leży u podstaw każdego człowieka.

Dzięki swojemu doświadczeniu zawodowemu książka ta jest czymś więcej niż wspomnieniem o przetrwaniu Holokaustu. To także psychologiczne śledztwo i podstawa do stworzenia nowej szkoły myślenia i terapii: logoterapii.

Najważniejsze w tej książce jest to, że jeśli potrafimy znaleźć sens w życiu, będziemy w stanie iść naprzód nawet po doświadczeniu najgorszych doświadczeń, jakie można sobie wyobrazić ludzki umysł. Inspirująca, zmieniająca życie i otwierająca oczy książka.

Sapiens. Część 1. Narodziny ludzkości. Opowieść graficzna – Harari Yuval Noah

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak ludzie stali się tym, kim są dzisiaj? Jakie są dokładne różnice między nami a innymi zwierzętami? Dlaczego rządzimy dzisiejszym światem?
W swoim najlepiej sprzedającym się utworze Sapiens, Yuval Noah Harari ponownie opowiada historię naszego gatunku, daje niesamowite wglądy i oferuje dogłębną perspektywę na nasze zachowanie, nawyki, emocje, relacje itp. Wyjaśnia, w jaki sposób doszliśmy do tego, gdzie jesteśmy teraz, jeśli chodzi o zwierzęta wyzysku i dlaczego nie jesteśmy szczęśliwsi niż nasi przodkowie. Harari zabiera swoich czytelników w niezapomnianą podróż po historii ludzkości. Absolutna lektura obowiązkowa.

  

Przewaga szczęścia. W jaki sposób pozytywne nastawienie napędza sukcesy zawodowe i osobiste  – Shawn Achor

Większość ludzi uważa, że ​​szczęście można osiągnąć dzięki ciężkiej pracy oraz towarzyszącym jej osiągnięciom zawodowym i osobistym. To rodzaj powszechnej mądrości, czegoś, czego uczy nas nasza kultura i społeczeństwo. Jeśli dostaniesz dobrą pracę, osiągniesz pożądaną wagę lub awans, będziesz szczęśliwy. Szczerze mówiąc, to motto, czy zastanawiałeś się kiedyś, czy odwrotna droga ma więcej sensu?

Ostatnie badania z zakresu psychologii pozytywnej wykazały, że formuła wsteczna jest znacznie bliższa prawdy i że to szczęście faktycznie napędza sukces.

Kiedy jesteśmy szczęśliwi, pozytywni i otwarci, nasz mózg staje się bardziej podatne na kreatywność, motywację i inspirację. Stajemy się bardziej produktywni, odporni na stres i energiczni.

Zasady Canfielda. Rusz się stąd gdzie jesteś i idź tam, gdzie chcesz być! – Janet Switzer, Jack Canfield

W tej książce dzieli się ze swoimi czytelnikami 65 sposobami na dokonanie przemiany w życiu. Jeśli chcesz prostych, bezpośrednich wskazówek, jak zmienić swoje życie, jest to właściwa książka. Zasady sukcesu, o których wspomina autor, są dość proste i możesz zdać sobie sprawę, że wiele z nich już znasz. Mimo to uważamy, że zawsze dobrze jest przypomnieć sobie rzeczy, które znamy i zobaczyć je z innej perspektywy.

Oto kilka przykładów zasad sukcesu Jacka Canfielda:

Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz wziąć 100% odpowiedzialność za wszystko, czego doświadczasz w swoim życiu.

Masz kontrolę tylko nad trzema rzeczami w swoim życiu — myślami, obrazami, które wizualizujesz i działaniami, które podejmujesz (twoje zachowanie). Jedyną rzeczą, która zmieni twoje wyniki, jest zmiana zachowania.

Dla większości ludzi zasady te mogą wydawać się powszechną wiedzą, warto przejrzeć je jeszcze raz i posłuchać w dość rozbudowanej formie, połączonej przykładami z życia wziętymi i logicznymi wyjaśnieniami.

Obudź w sobie olbrzyma – Anthony Robbins

Anthony Robbins – niezwykłe zjawisko w kręgach amerykańskiej nauki ostatnich lat – uchodzi za człowieka, który osiągnął szczyty możliwości wnikania w ludzkie wnętrze. W ciągu dekady ponad milion ludzi zainwestowało, z powodzeniem, w książki, kasety audio i video z materiałem jego autorstwa. Robbins jest najpierwszym ekspertem od tzw. psychologii zmian w USA. Z wielkim sukcesem kieruje założonymi przez siebie 9 firmami. Jest wziętym, wysoko cenionym konsultantem świata biznesu, rządu USA i rządów innych krajów. W książce „Obudź w sobie olbrzyma” odsłania przed nami metody i techniki, które opanował w najwyższym stopniu, pozwalające mu po mistrzowsku obcować z ludzką psychiką. Na kartach swej obszernej pracy wykłada klarownie i przekonywująco jak wykrzesać z siebie wystarczająco dużo siły, mieć wpływ na swój stan umysłowy, emocjonalny, fizyczny i materialny. Krok po kroku wprowadza nas w tajniki samodoskonalenia, pozwalające dotrzeć do wyznaczonego celu, dziś majaczącego gdzieś za mgłą.

Ciszej, proszę… Siła introwersji w świecie, który nie może przestać gadać – Susan Cain

Czasami bycie najgłośniejszym, który przekazuje swoje pomysły, szukanie stałego kontaktu z innymi ludźmi, opowiadanie dowcipów lub bycie w centrum uwagi w grupie społecznej nie jest tym, co wszyscy lubią.

W tej książce Susan Cain rzuca nowe światło na introwersję. Pokazuje, ilu introwertyków odniosło w życiu sukces, nawet jeśli oznacza to osiągnięcie pozycji autorytetu. Jeśli jesteś zmęczony poczuciem, że coś jest z tobą nie tak lub że powinieneś jakoś zmienić swoją osobowość, aby dopasować się do społeczeństwa, to jest książka, którą musisz przeczytać. Pomoże ci zrozumieć, dlaczego zachowujesz się tak, jak postępujesz i jak wykorzystać swoje mocne strony, aby iść naprzód.

Byłoby również dobrze, gdyby ekstrawertycy przeczytali tę książkę i lepiej zrozumieli, jak introwertycy żyją, myślą i czują się na tym świecie.
Comment here