Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiKsiążki

Czytanie może pozytywnie wpłynąć na twoje życie

Rate this post

Czytanie książek to prosta przyjemność, którą cieszymy się od XI wieku, w którym uważa się, że powstała pierwsza powieść. Oprócz przyjemności, jaką czerpiemy z dobrej książki, są inne korzyści płynące z tej aktywności, takie jak wzmocnienie mózgu, zwiększenie empatii i budowanie większego słownictwa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

W XI wieku Japonka znana jako Murasaki Shikibu napisała „Opowieść o Genji”, 54-rozdziałową opowieść o dworskim uwodzeniu, uważaną za pierwszą na świecie powieść. Prawie 2000 lat później ludzie na całym świecie wciąż są zafascynowani powieściami — nawet w epoce, w której historie pojawiają się na ekranach przenośnych i znikają 24 godziny później. Co dokładnie ludzie czerpią z czytania książek? Czy to tylko kwestia przyjemności, czy są korzyści poza przyjemnością? Odpowiedź naukowa to zdecydowane „tak” – czytanie pozytywnie wpływa na twoje życie.

Czytanie książek przynosi korzyści zarówno zdrowiu fizycznemu, jak i psychicznemu, a korzyści te mogą trwać przez całe życie. Zaczynają się we wczesnym dzieciństwie i trwają przez starsze lata. Oto krótkie wyjaśnienie, w jaki sposób czytanie książek może zmienić twój mózg – i twoje ciało – na lepsze.

Poznaj 10 korzyści z czytania: dlaczego warto czytać codziennie?

Czytanie wzmacnia mózg

Coraz więcej badań wskazuje, że czytanie dosłownie zmienia zdanie. Korzystając ze skanów MRI, naukowcy potwierdzili, że czytanie obejmuje złożoną sieć obwodów i sygnałów w mózgu. W miarę dojrzewania twoich umiejętności czytania sieci te również stają się silniejsze i bardziej wyrafinowane.W jednym z badań przeprowadzonych w 2013 roku naukowcy wykorzystali funkcjonalne skany MRI do pomiaru wpływu czytania powieści na mózg. Uczestnicy badania przeczytali powieść „Pompeje” przez 9 dni. W miarę jak w opowieści narastało napięcie, coraz więcej obszarów mózgu rozświetlało się aktywnością.

Skany mózgu wykazały, że przez cały okres czytania i przez kilka kolejnych dni łączność mózgu wzrosła, szczególnie w korze somatosensorycznej, części mózgu, która reaguje na doznania fizyczne, takie jak ruch i ból.

 

Zwiększa zdolność empatii

Mówiąc o odczuwaniu bólu, badania wykazały, że ludzie, którzy czytają fikcje literackie – historie, które badają wewnętrzne życie bohaterów – wykazują zwiększoną zdolność rozumienia uczuć i przekonań innych. Naukowcy nazywają tę umiejętność „teorią umysłu”, zestawem umiejętności niezbędnych do budowania, nawigowania i utrzymywania relacji społecznych. Chociaż pojedyncza sesja czytania beletrystyki raczej nie wywoła tego uczucia, badania pokazują, że długoletni czytelnicy beletrystyki mają zwykle lepiej rozwiniętą teorię umysłu.

Buduje twoje słownictwo

Badacze czytania już w latach sześćdziesiątych dyskutowali o tym, co jest znane jako „efekt Mateusza”, termin odnoszący się do biblijnego wersetu Mateusza 13:12: „Kto ma, otrzyma więcej i będzie miał pod dostatkiem. Kto nie ma, nawet to, co ma, zostanie im zabrane”. Efekt Mateusza podsumowuje ideę, że bogaci stają się bogatsi, a biedni biedniej – koncepcja, która dotyczy zarówno słownictwa, jak i pieniędzy.

Naukowcy odkryli, że uczniowie, którzy regularnie czytają książki, zaczynając od najmłodszych lat, stopniowo rozwijają obszerne słownictwo. A wielkość słownictwa może mieć wpływ na wiele dziedzin twojego życia, od wyników na standardowych testach po przyjęcia na studia i oferty pracy.

Ankieta przeprowadzona w 2019 r. przez Cengage wykazała, że ​​69 procent pracodawców poszukuje pracowników o „miękkich” umiejętnościach, takich jak umiejętność skutecznego komunikowania się. Czytanie książek to najlepszy sposób na zwiększenie ekspozycji na nowe słowa, poznane w kontekście.

 Comment here