Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaPoradyZdrowie

Jak endometrioza wpływa na zdrowie psychiczne?

Rate this post

Endometrioza, jest stanem, w którym te same komórki, które tworzą wyściółkę macicy, zaczynają rosnąć w innych miejscach ciała, w tym w jelitach i jajnikach. Tam nadal zachowują się jak komórki wyścielające macicę; gromadzą się każdego miesiąca, a następnie rzucają się jako „okres”. Różnica polega na tym, że pozostaje ono w ciele, na organach i wokół nich, jako tkanka bliznowata.  Objawy choroby są dobrze udokumentowane.

Książka o zmaganiach z endometriozą – zobacz

Endometrioza jest jedną z najczęstszych chorób ginekologicznych i dotyka – 10% kobiet w wieku rozrodczym. Najczęstszymi objawami klinicznymi endometriozy są zaburzenia miesiączkowania, przewlekły ból miednicy (CPP), bolesne miesiączkowanie, dyspareunia i niepłodność.

„Kobiety z endometriozą są narażone na ryzyko rozwoju lęku lub depresji spowodowanej objawami choroby, ale także ze względu na długość czasu do ustalenia rozpoznania” – mówi dr Pandelis Athanasias, ginekolog z London Women’s Centre . „Badania wykazały, że osiągnięcie diagnozy endometriozy zajmuje więcej niż siedem lat i wielokrotne wizyty u lekarza. W 2017 roku wielu klinicystów wciąż odrzuca endometriozę jako „problemy kobiet”.

Zdiagnozowanie i życie z endometriozą może mieć wpływ na zdrowie emocjonalne. Twoja reakcja na diagnozę, a następnie nauka życia z endometriozą, uczucie smutku, depresji, lęku i zmian w obrazie ciała może mieć wpływ na twoje życie.

Emocjonalny wpływ diagnozy endometriozy

Wiele różnych reakcji może wystąpić, gdy odkryjesz, że masz endometriozę, a często uczucia są podobne do reakcji żalu. Szok, niedowierzanie, gniew, frustracja, smutek, odrętwienie, strach, niepokój, akceptacja i determinacja mogą być doświadczane – nie w żadnej określonej kolejności ich występowania.

Uzyskanie prawidłowej diagnozy endometriozy może zająć wiele lat, ponieważ objawy mogą się różnić u kobiet i mogą zmieniać się z czasem. To długi czas, aby cierpieć i nie wiedzieć dlaczego lub nie mieć dostępu do właściwych zabiegów. Czas potrzebny na zdiagnozowanie przyczyni się do tego, jak się czujesz. Twoje doświadczenie, okoliczności i wszelkie problemy z płodnością mogą oznaczać, że możesz również doświadczyć depresji i lęku.

Na twoje uczucia mogą wpływać:

 • czas trwania objawów
 • czas potrzebny na postawienie diagnozy
 • sposób, w jaki powiedziano ci o diagnozie
 • informacje, które otrzymałaś podczas diagnozy
 • objawy, które masz
 • dostępne opcje leczenia
 • twój typ osobowości
 • twoja sytuacja życiowa
 • ludzie potrzebni by służyć wsparciem
 • wpływ choroby na styl życia, kontakty towarzyskie i plany na przyszłość.

Objawy endometriozy często wpływają na psychologiczne i społeczne funkcjonowanie pacjentów. Z tego powodu endometriozę uważa się za stan upośledzający, który może znacząco upośledzać stosunki społeczne, seksualność i zdrowie psychiczne.

Depresja, lęk i endometrioza

Niektóre kobiety z endometriozą mają depresję i / lub odczuwają niepokój. Powodem takiego stanu może być:

 • długi czas na postawienie diagnozy
 • pogodzenie się z diagnozą
 • zmiany w stylu życia
 • radzenie sobie z przewlekłym bólem i innymi objawami
 • terapie hormonalne, które mogą wpływać na samopoczucie i samopoczucie
 • nieudane zabiegi i nawroty, które wymagają ciągłego leczenia
 • radzenie sobie z możliwością niepłodności lub niepłodności
 • brak wsparcia / zrozumienia

Depresja

Depresja to więcej niż smutek. Obejmuje bardziej stałe i intensywne negatywne myśli i uczucia. Może to oznaczać zmiany w sposobie odżywiania i snu, kłopoty z koncentracją, uczucie ciągłego zmęczenia, utratę pewności siebie i utratę zainteresowania rzeczami, które kiedyś lubiłeś robić.

Niepokój

Niepokój wiąże się z ekstremalnymi uczuciami strachu i zmartwień. Objawy fizyczne mogą obejmować kołatanie serca, szybkie oddychanie i pocenie się; Objawy psychologiczne mogą obejmować martwienie się, nadmierne myślenie i unikanie sytuacji. Może to prowadzić do utraty zaufania, co utrudnia podejmowanie decyzji i może prowadzić do wycofania się i unikania ludzi i miejsc.

Radzenie sobie z depresją i lękiem

Skutki depresji i lęku mogą być przytłaczające, ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc w opanowaniu objawów.

Bardzo dobrze stany te opisuje w książce „Podstępna żmija czyli endometrioza”, Marzena Grzybowska. Książka jest krótkim opowiadaniem o chorej kobiecie. Bohaterka książki przechodzi dwie poważne operacje. Mimo tego, dalej musi walczyć z bólem oraz  innymi objawami, które przez długie lata, powracają jak bumerang.  Kobieta zauważa jednak, że choroba unieruchamia ciało, ale zmusza umysł do zwiększonej pracy. W jej głowie powstają nowe, ciekawe pomysły. Ponadto, dzięki chorobie odkrywa w sobie ukryty talent. Widzi już świat w innych kolorach i barwach, docenia ludzi, jest wrażliwa na ich krzywdę, chce być osobą otwartą i pomocną. Stwierdza zatem, że nie pasuje już do definicji kadry zarządzającej w dużym przedsiębiorstwie i  postanawia zmienić swoje życie.

Obraz ciała

Wizerunek ciała to sposób, w jaki myślimy i czujemy o naszym ciele. Od dzieciństwa do dorastania i dorosłości zmienia się kształt twojego ciała, a czasem także obraz ciała. U kobiet z endometriozą negatywny obraz ciała może być problemem, ponieważ objawy fizyczne, takie jak ból, zmęczenie, wzdęcia, bolesny seks, nieregularne miesiączki i problemy z pęcherzem / jelitami, mogą wpływać na samopoczucie.Niektóre kobiety z endometriozą mogą czuć, że ich ciało w jakiś sposób zawiodło.

„Ból i niewiedza, jaki wpływ będzie miało endometrioza na moje życie, nie tylko z dnia na dzień, ale w przyszłości. Jak moje ciało poczuje się jutro? Czy będę mogła mieć dzieci? Nie mam ochoty ufać mojemu ciału. – Sylwia

Jak poprawić swój wizerunek ciała

Jeśli obraz twojego ciała ma negatywny wpływ na codzienne samopoczucie emocjonalne, przydatna może być poszukiwanie profesjonalnej pomocy. Poszukaj doradcy lub psychologa, a nawet lepiej, specjalisty od endometriozy.

Stres i endometrioza

Stres pojawia się, gdy czujesz się zagrożony lub czujesz, że nie poradzisz sobie z sytuacją. Podczas gdy niewielki stres może stanowić motywację do działania, zbyt duży stres, szczególnie przez długi okres czasu, może odcisnąć swoje piętno na zdrowiu i samopoczuciu.

Istnieją różne poziomy stresu – od małego, przez stres, który jest tak przytłaczający, że wywołuje reakcje fizyczne, takie jak nudności, biegunka, przejadanie się i niedostateczna pielęgnacja.

Objawy i ból endometriozy są często nieprzewidywalne i niepokojące, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Przed diagnozą może być szczególnie stresujące i frustrujące, ponieważ wiele kobiet jest błędnie diagnozowanych lub po prostu mówi się, że ból w ich okresie jest „normalny” lub poprawi się wraz z wiekiem. Znalezienie lekarza, który słucha i rozumie, może mieć ogromne znaczenie.

Życie z endometriozą może powodować stres na wiele sposobów:

 • radzenie sobie z objawami fizycznymi, zwłaszcza bólem
 • pogodzenie się z ograniczeniami stylu życia
 • poddawane zabiegom / zabiegom chirurgicznym
 • obciążenie postawione na relacje
 • możliwość niepłodności.

Co możesz zrobić ze stresem

To, co działa dla na jedną osobę, radzenie sobie ze stresem może nie pasować do innej. Istnieją jednak pewne pomocne sposoby radzenia sobie ze stresem.

Aby radzić sobie ze stresem, musisz:

 • wiedzieć, co powoduje stres – stresory
 • jeśli to możliwe, wyeliminuj stresor (y)
 • znajdź sposoby, które najbardziej Ci odpowiadają.

Leczenie endometriozy i efektów psychologicznych

Leczenie endometriozy może być skomplikowane i ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak skutki uboczne, rodzaj anatomiczny endometriozy, rola poprzedniej operacji, bezpłodność i przyszłe pragnienia płodności. Głównym celem leczenia powinna być kontrola bólu, poprawa jakości życia, zapobieganie nawrotom choroby, zachowanie płodności i zmniejszenie uszkodzeń anatomicznych.

Leczenie hormonalne ma na celu zmniejszenie regulacji jajników, zmniejszając stymulację estrogenową wzrostu endometriozy. Wybór najodpowiedniejszej terapii hormonalnej zależy od kilku czynników, takich jak skuteczność terapeutyczna, tolerancja, koszt leku, doświadczenie lekarza i oczekiwana podatność pacjenta. Skojarzone doustne środki antykoncepcyjne (COC), danazol, gestrinon, octan medroksyprogesteronu i agoniści hormonu uwalniającego gonadotropinę (GnRH) są najczęściej stosowanymi lekami w hormonalnym leczeniu endometriozy.

W ciągu ostatnich kilku lat agonistów GnRH, które obniżają poziom przysadki, a tym samym pośrednio jajników, powszechnie stosuje się jako alternatywę dla gestagenów i danazolu, aby uniknąć wysokiego odsetka działań niepożądanych, takich jak przyrost masy ciała, trądzik i ból głowy. Chociaż agoniści GnRH są skuteczni w zmniejszaniu objawów endometriozy, często są one związane z lękiem i depresją podczas leczenia.

Z tego powodu leki psychiatryczne można traktować jako leczenie wspomagające podczas leczenia endometriozy, nawet jeśli mogą wywoływać skutki uboczne, a niektórzy pacjenci niechętnie przyjmują dodatkowe leki.

Chirurgia jest podstawowym sposobem leczenia cięższych postaci endometriozy, takich jak DIE. Obecnie kilku chirurgów ginekologicznych próbuje modulować, jak bardzo ich operacja jest radykalna w zależności od pragnień płodności i przyszłej jakości życia pacjenta. Do tej pory w literaturze dostępnych jest niewiele danych dotyczących jakości życia oraz poziomu lęku i depresji po zabiegu endometriozy. W przeglądzie Deguara i wsp. podkreślono, że chirurgia laparoskopowa wiąże się z poprawą jakości życia i dobrego samopoczucia emocjonalnego w porównaniu z terapiami medycznymi. W prospektywnym badaniu kohortowym autorstwa Van den Broeck i wsp. oceniano poziom depresji, zadowolenie z relacji i funkcjonowanie seksualne 203 kobiet, które przeszły operację laparoskopową z powodu umiarkowanej lub ciężkiej endometriozy. Pacjenci uczestniczący ukończyli BDI, Skalę Dostosowania Dyadycznego (DAS) i Skalę Krótkotrwałego Funkcjonowania Seksualnego (SSFS) 1 miesiąc przed i 6, 12, 18 i 24 miesiące po interwencji. Wyniki pokazały, że radykalna operacja endometriozy poprawiła poziom depresji i funkcjonowania seksualnego pacjentów. Dane te sugerują znaczenie czynników psychologicznych nie tylko dla nasilenia objawów, ale także w leczeniu choroby i wyborze najbardziej odpowiedniej terapii.

Podsumowanie

Endometrioza jest bardzo złożonym stanem, a czynniki psychologiczne odgrywają ważną rolę w określaniu nasilenia objawów i skuteczności leczenia. Według najnowszych danych kobiety z endometriozą są narażone na lęk, objawy depresyjne i inne zaburzenia psychiczne.

Ponieważ nadal nie jest jasne, czy te choroby współistniejące są wynikiem samej endometriozy lub innych czynników, takich jak CPP,  trwają dalsze badania na ten temat, aby lepiej zrozumieć związek między endometriozą a chorobami psychicznymi.

Ponadto korzystamy z okazji, aby podkreślić znaczenie multidyscyplinarnego podejścia w zarządzaniu kobietami z endometriozą. W związku z tym zaleca się ocenę psychologiczną w celu zidentyfikowania kobiet narażonych na ryzyko wystąpienia objawów lęku i depresji oraz zapewnienia im odpowiedniego wsparcia psychologicznego. Celem powinno być jak największe ograniczenie wpływu endometriozy na jakość życia i dobrostan psychiczny tych pacjentów.
Comment here