Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiKsiążkiPoradyZdrowie

Choroby psychiczne i zaburzenia – książki i poradniki

Rate this post

Dzisiejszy świat pełen jest możliwości i szans, ale także zagrożeń i czynników, które są w stanie destrukcyjnie zmienić nasze życie. Wśród tego, czego obawiamy się w tej materii najbardziej jest bez wątpienia stan naszego zdrowia. Często jednak zapominamy o tym, że szeroko pojęte zdrowie to nie tylko zdrowie naszego ciała, ale także zdrowie naszego ducha. Choroby psychiczne i zaburzenia to czynniki, które także są w stanie owo zdrowie nam odebrać.

LUDZKI UMYSŁ JEST JAK PUZZLE http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-o-problemach-z-psychika/

Przy wielu okazjach zwykliśmy życzyć sobie nawzajem „zdrowia, szczęścia i pomyślności”. Czy myślimy jednak w takich razach o tym, że zdrowie to także zdrowie psychiczne? Mawia się co prawda, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”, jednak wciąż nie pojmujemy tego w sposób dosłowny – i to nawet pomimo coraz większego nagłaśniania tych spraw w mainstreamie oraz obchodzenia takich dni, jak choćby Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (10.10.2021), czy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją (23.02.2021). To są realne sprawy i realne problemy, które mogą w gruncie rzeczy dotknąć każdego z nas.

Wspomniane kwestie dotyczące wewnętrznej równowagi najlepiej poznawać bezpośrednio dzięki świadectwom tych, którzy borykają się z owymi problemami na co dzień. Nie od rzeczy są także mądre poradniki przybliżające z naukowego punktu widzenia istotę problemów zdrowia psychicznego. Choroby psychiczne i zaburzenia na tle emocjonalnym warto spróbować zrozumieć – także z poziomu podniesienia poziomu własnej empatii oraz pewnej społecznej świadomości tych spraw. W tym celu dobrze jest sięgnąć po takie książki jak „Bo we mnie jest lęk – moje zmagania z nerwicą” Anny Piotrowskiej, „Schizofrenia – pomysły, strategie, taktyki” oraz „Sekrety schizofrenii i powrót do zdrowia” autorstwa Sławomira Mirosławskiego, a także po „Trzeba długo iść, żeby dojść do siebie” Annabelle Copenhay i po pozycje pióra Anki Mrówczyńskiej – w tym przede wszystkim po cykl „Młody bóg z pętlą na szyi”.

Bo we mnie jest lęk…” Anny Piotrowskiej to historia prawdziwa, obfitująca w wiele emocji i trudnych momentów, ale też wcale niepozbawiona optymizmu. To książkowe świadectwo jest bowiem dowodem na to, że z nerwicą lękową można normalnie żyć, jeśli tylko podejmie się odpowiednie leczenie. Historia autorki to także dowód na to, że tego rodzaju problemy mogą stać się naszym udziałem czy tego chcemy, czy nie.

Los człowieka jest nieprzewidywalny. Nigdy nie wiadomo, jak potoczy się nasze życie. Choroba, nieszczęście, utrata kogoś bliskiego – nieodłączne elementy naszej kruchej egzystencji.  Anna Piotrowska „Bo we mnie jest lęk…”

Wydźwięk książki jest w ogólnym rozrachunku szalenie pozytywny – historia Anny Piotrowskiej jest dowodem na to, że ze wszystkim można sobie poradzić i normalnie żyć. Autorka stanęła na nogi i nauczyła się funkcjonować na co dzień w sposób stabilny dzięki terapii oraz dzięki wsparciu przyjaciół. To świadectwo jest bardzo ważne, pokazuje bowiem bardzo dobrze pewną rzecz, a raczej mechanizm, który polega na tym, że nawet cierpiąc wewnętrznie często nie dopuszczamy do siebie myśli o tym, że nasze problemy mają podłoże psychiczne. To największa bariera do przeskoczenia w tych sprawach – tylko od zrozumienia, że coś nam dolega, można rozpocząć proces, który doprowadzi nas do wyzdrowienia.

Na początku nie dopuszczałam do siebie myśli, że mam chorą duszę. Doszukiwałam się raczej problemów gdzie indziej. Minęło kilka tygodni, zanim usłyszałam prawdziwą diagnozę. Anna Piotrowska „Bo we mnie jest lęk…”

Choroby psychiczne mogą mieć różne oblicza i rozmaite objawy. Dobrze zdaje się wiedzieć o tym Sławomir Mirosławski, w którego kręgu zainteresowań znajduje się problematyka związana ze schizofrenią. Mirosławski to autor książek „Schizofrenia – pomysły, strategie, taktyki” oraz „Sekrety schizofrenii i powrót do zdrowia”. Każda z nich przybliża nam istotę owej wyniszczającej choroby, która jest w stanie zamienić życie w piekło, w którym człowiek przestaje zdawać sobie sprawę z tego, co jest prawdą, a co fikcją.

Schizofrenia – pomysły, strategie, taktyki” to zbiór prostych odpowiedzi i pomysłów niosących wsparcie osobom dotkniętych schizofrenią, ale także ich rodzinom i opiekunom. Głównym aspektem poradnika jest rozwój osobisty i pomoc, którą mogą przynieść poprzez różnorodne pomysły i opracowanie swoistych strategii oraz taktyk dla chorego na schizofrenię człowieka. Co ciekawe, szczególna uwaga autora skupiona została w książce nad dwiema japońskimi filozofiami: ikigai oraz kaizen. Pierwsza dotyczy długiego i szczęśliwego życia. Drugą stosować można do różnych aspektów życiowych jak odchudzanie, ćwiczenia, rzucanie palenia, pozytywne myślenie, obniżenie stresu i wiele innych. Mirosławski przekonuje, że są to strategie, które mogą uratować życie.

Schizofrenia, czyli rozszczepienie umysłu to dla wielu ludzi tajemnicza choroba, która okazuje się jakąś formą kary. Jest często postrzegana jako piekło na ziemi kierowane przez istoty niszczące. Sławomir Mirosławski „Schizofrenia – pomysły, strategie, taktyki”O ile wyżej wspomniana książka to swoisty wstęp do problematyki schizofrenii, to druga książka autora, „Sekrety schizofrenii i powrót do zdrowia”, jest już pozycją bardziej zgłębiającą temat. Jest to bowiem książkowy zbiór doświadczeń chorego i przemyśleń z nimi związanych. Bohater w krótkich fragmentach, które składają się na całość, analizuje własną osobowość eksponując te epizody, o których sądzi, że przyczyniły się do rozwoju choroby. Stawia wiele fascynujących pytań, nie na wszystkie z nich jednak znaleziono odpowiedź – taka jest bowiem istota tej choroby: nie wszystko da się względem niej niestety wyjaśnić.

Książkowe świadectwo Mirosławskiego jest o tyle ważne, że autor nie jest teoretykiem, tylko praktykiem (o ile można tak rzec): autentycznie przeżywa tę chorobę i na tej podstawie spisuje swe doświadczenia i rozważania, dzięki którym możemy ujrzeć świat jego oczami. Dla osób postronnych niektóre opisy mogą być tutaj wydumane lub zwyczajnie niezrozumiałe, dla innych dziwne i chaotyczne, ale są one w swej istocie szalenie prawdziwe – w końcu schizofrenia cechuje się takim właśnie mętlikiem i natłokiem myśli. Świadectwa pokroju tych zamieszczonych w książkach Mirosławskiego mogą przynieść to, co jest z perspektywy dotkniętych problemem osób szalenie ważne, a w kwestii społecznej świadomości tych problemów bardzo istotne: zrozumienie.

Niezwykle interesujące i poruszające tematy dotyczące zdrowia psychicznego znajdziemy także w książce Annabelle Copenhay pt. „Trzeba długo iść, żeby dojść do siebie”. Lektura podnosi niezwykle ważne kwestie, w których unaoczniono odbiorcy także pewien mechanizm przyczynowo-skutkowy, jaki może mieć miejsce względem połączenia problemów ciała z problemami ducha. Mogą one bowiem wprost z siebie wynikać i prowadzić jedne do drugich.

Główna bohaterka książki cierpi początkowo na zaburzenia związane z odżywianiem, które prowadzą w konsekwencji do zaburzeń na tle psychicznym. Nadużywanie środków odurzających, samouszkodzenie oraz próby samobójcze są dla niej przejawem nienawiści do własnego ciała i sposobem oderwaniem się od kłopotów. Zagubiona bohaterka nie radzi sobie z szantażem emocjonalnym, a także z życiem pod ciągłą presją wywieraną na nią przez innych.

Cierpienie jest elementem życia, tak samo jak radość i jeśli chcę całą swoja energię skierować na to, żeby nie doświadczyć cierpienia to tracę czas. Annabelle Copenhay „Trzeba długo iść, żeby dojść do siebie”

Ogromne wrażenie na czytelniku robi w książce przede wszystkim udzielające się poczucie utraty kontroli nad wszystkim, co dotąd było dla głównej bohaterki względnie łatwe i opanowane. To dowód na to, że trawiące nas choroby i problemy na tle emocjonalnym – niezależnie od ich istoty – mogą wywoływać destrukcyjny efekt domina i sprawiać, że nasze życie jest w stanie zawalić się niczym domek z kart.

Co runie? Nie wiem. Po prostu miałam wrażenie, że całe życie zacznie się jeszcze bardziej walić, a ja nie będę mogła nic zrobić, utrzymać nad tym kontroli. Annabelle Copenhay „Trzeba długo iść, żeby dojść do siebie”

AUTOBIOGRAFICZNE KSIĄŻKI O BORDERLINE http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/autobiograficzne-ksiazki-o-borderline/

Omawiając książki poświęcone chorobom psychicznym i zaburzeniom na ich tle nie sposób pominąć pozycji autorstwa Anki Mrówczyńskiej, na czele z cyklem „Młody bóg z pętlą na szyi”. Owa autobiograficzna trylogia to prawdziwa i szczera do bólu spowiedź, w której autorka przybliża odbiorcy niesamowicie ogromne spektrum wyniszczających zjawisk, które są udziałem kogoś cierpiącego na zaburzenia osobowości typu borderline.

Boję się, że się zabiję. Tydzień temu próbowałam. W piątek planowałam. Wczoraj znów próbowałam. Chcę umrzeć. Nie chce umierać. Boję się, że się zabiję proszę pana. Anka Mrówczyńska „Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk”

Borderline to chyba jedno z najbardziej destrukcyjnych w swej formie zaburzeń dotykających współcześnie ludzi. Gonitwa myśli, naprzemienne stany euforii i depresji, totalne zaniżenie własnej samooceny, myśli i próby samobójcze… Trudno wręcz sobie wyobrazić ogrom cierpienia, które jest udziałem kogoś żyjącego na co dzień z tym problemem.

Coraz częściej się czuję jak staruszka, która całe swoje życie zmarnowała i teraz, na łożu śmierci, żałuje, że nie przeżyła życia. Anka Mrówczyńska „Młody bóg z pętlą na szyi. Samobójstwo na raty”

Niedostatek wyobraźni na polu empatii to jednak jeden z problemów społecznego zrozumienia dla jakichkolwiek zaburzeń psychicznych, stąd też książki takie jak te pióra Anki Mrówczyńskiej są niezwykle ważne. Trudno bowiem o lepsze wytłumaczenie istoty problemu niż tłumaczenie z ust kogoś, kto to wszystko przeżywa – i to każdego dnia.

KSIĄŻKI O CHOROBACH PSYCHICZNYCH http://www.psychoskok.pl/tag-produktu/choroba-psychiczna/

Książki i poradniki poświęcone chorobom psychicznym i wszelakim związanym z nimi zaburzeniom to coraz bogatsza sfera lektur, w której znajdziemy całkiem sporo wartościowych, mądrych i wiele wyjaśniających książek. To bardzo dobrze, że stale ich przybywa – bez wątpienia dzięki temu społeczna świadomość i poziom empatii dla tych spraw będą z biegiem czasu tylko wzrastać.

PORADNIKI PSYCHOLOGICZNE https://tylkorelaks.pl/84-poradniki-psychologiczne
Comment here