Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Bez kategorii

Jakie mity krążą na temat depresji?

Rate this post

Podczas gdy piętno związane ze zdrowiem psychicznym znika, nadal istnieje spore zamieszanie wokół tego, czym właściwie jest depresja. To zrodziło kilka mitów na temat tej przecież poważnej choroby psychicznej, więc dla klarowności postanowiliśmy wymienić i zdementować te najpowszechniejsze.

Mit nr 1: Depresja to tylko stan tymczasowego „przygnębienia”

Każdy odczuwa smutek w różnym czasie z powodu odmiennych sytuacji. Lecz kiedy mówimy o depresji, mamy na myśli stan znacznie poważniejszy. Przygnębienie spowodowane przykrymi przeżyciami lub wspomnieniami z czasem idą w zapomnienie. Z kolei depresja jest przewlekłą chorobą związaną z fizycznymi różnicami w chemii mózgu danej osoby i zaburzeniami równowagi hormonalnej. Dodatkowo wywołuje rozdrażnienie, uczucie pustki, a miejscami odrętwienie, problemy ze snem, obniżenie koncentracji i utratę apetytu.

 

 

Mit 2: „Przecież bez problemu możesz pozbyć się tego stanu, prawda?”

Chociaż może być trudno utożsamić się z osobą w depresji, pamiętaj, że w jej przypadku na chwilę obecną nie ma możliwości natychmiastowej zmiany nastawienia. Tak więc mówienie komuś, żeby po prostu „wziął się w garść”, jest bardziej szkodliwe niż pomocne. Jak każda choroba, depresja wymaga odpowiedniego leczenia, czy to leków, psychoterapii, czy terapii alternatywnych. Dla osób z depresją kluczowe jest posiadanie sieci codziennego wsparcia.

Mit 3: To trauma powoduje depresję

Czasami depresja jest wywoływana przez poważne wydarzenie, takie jak śmierć bliskiej osoby, utrata pracy lub rozstanie długoletniego związku. Często jednak nie jest to w ogóle spowodowana żadnym zewnętrznym wydarzeniem. Wiele osób cierpiących na depresję nie potrafi nawet określić, kiedy zaczął pogarszać się ich kondycja psychiczna. Niestety jest to coś, co może się przydarzyć każdemu – ale wciąż istnieje możliwość wyleczenia tego stanu.Mit 4: Konieczne jest używanie leków przeciwdepresyjnych

Depresja to złożony stan i na każdą osobę działa inaczej. Z tego powodu leczenie również musi być spersonalizowane – a leki nie są jedyną opcją. Chociaż prawdą jest, że antydepresanty mogą pomóc niektórym ludziom, pozostali będą lepiej reagować na terapię poznawczo-behawioralną (CBT) – i w rzeczywistości połączenie tych dwóch daje najlepsze wyniki. Również takie rzeczy, jak zdrowa żywność, reżimy ćwiczeń, medytacja i muzykoterapia również mogą mieć duży wpływ na stan psychiczny.

Mit 5: Depresja jest chorobą genetyczną

Starsze badania sugerowały dość silny dziedziczny związek z depresją, ale nowsze wskazują, że chociaż posiadanie rodzica lub dziadka z depresją zwiększa ryzyko wystąpienia choroby, to wynosi ono jedynie około 10-15%. Oczywiście dobrze jest pamiętać o czynnikach dziedzicznych, ale tak naprawdę posiadanie rodzinnej historii depresji nie gwarantuje, że sam ją rozwiniesz.

 

 

Wsparcie psychologiczne online, kiedy tego potrzebujesz – hh24.pl

 

Podsumowanie

Tworzenie wokół tematu depresji szeregu półprawd i przekłamań niczemu nie pomaga, a jedynie wzmaga dezorientację odnośnie tej choroby i jej skutków. Lepiej w tej kwestii być odpowiednio doinformowanym, aby w razie zauważonych objawów u siebie lub innych szybko zareagować i sięgnąć po pomoc.
Comment here