Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiEdukacjaEmocjeKsiążkiPoradyPsychoterapiaZdrowie

Przygotuj się do porodu z hipnozą

Rate this post

Nauka radzenia sobie z bólem, kontrolowania stresu i kontrolowania oddechu: hipnoza to metoda przygotowania do porodu szczególnie polecana przyszłym mamom, które nie mogą lub nie chcą stosować znieczulenia zewnątrzoponowego. Zapewnia również cenne wskazówki dla wszystkich kobiet w ciąży, które pragną by dzień porodu był dniem bez niepotrzebnego stresu.

Czym jest hipnoza?

Hipnozę można zdefiniować jako zmodyfikowany stan świadomości, który opiera się na dysocjacji między ciałem a umysłem.

„To stan wzmożonej koncentracji umysłu, zmniejszenie przewodnictwa oraz wyłączenie bólowych ośrodków
mózgowych, prowadzących do zmniejszenia bólu, odczucia lęku związanego z porodem. Zastosowanie hipnozy wymaga wcześniejszego przygotowania umożliwiającego szybkie wchodzenie w trans. Pacjentki przeważnie nie wymagają dodatkowych form znieczulenia okołoporodowego;” – mówi dr Jerzy Lech Piechnik, specjalista ginekolog i położnik z 38-letnim doświadczeniem zawodowym, prowadzącym Szkołę Rodzenia dr Piechnika w Warszawie i w Stalowej Woli

Hipnoza umożliwia dobrowolne stworzenie tej dysocjacji. Stan hipnozy można osiągnąć sam (tzw. autohipnoza) lub w towarzystwie terapeuty (tzw. heterohipnoza).

Hipnoza jako metoda przygotowania do porodu

dr Jerzy Lech Piechnik od wielu lat, rozwija swoją metodę hipnoterapii specjalnie dla macierzyństwa, uświadamiając sobie potrzeby położnictwa. W obliczu kobiet, które nie mogą lub nie chcą stosować znieczulenia zewnątrzoponowego, hipnoza jest rzeczywiście potężnym sprzymierzeńcem w radzeniu sobie ze skurczami i radzeniu sobie z bólem porodowym. A dla innych przyszłych mam może to być również metoda przygotowania wpisująca się w tradycję jogi, sofrologii czy akupunktury.

„Lęk przed bólem sprawia, że wiele pacjentek decyduje się na cięcie cesarskie lub poród w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Jedno i drugie rozwiązanie niesie ze sobą ryzyko powikłań, o których wspomnę w dalszej części książki.” – wyznaje dr Piechnik.

Jak działają sesje przygotowawcze?

Medytacja i hipnoza są dobrymi metodami regulowania stanów emocjonalnych, prostymi w opanowaniu i stosowaniu oraz bezpiecznymi, zarówno dla matki, jak i dziecka. W pierwszej kolejności proponuję opanowanie technik medytacyjnych, ponieważ są one łatwiejsze i stanowią punkt wyjścia do nabycia umiejętności osiągania stanu alfa, w którym mózg pracuje w częstotliwości 7–14 Hz. W tym stanie wyuczona wcześniej koncentracja i wizualizacja pozwala osiągać równowagę emocjonalną, niezbędną do otwarcia zasobów podświadomości potrzebnych w leczeniu zaburzeń ciała i umysłu.

Czas medytacji należy stopniowo wydłużać, zaczynając od 2–3 minut, a kończąc na 15–20 minutach dziennie. Można oczywiście medytować dłużej lub dwa razy dziennie.

Ważna jest również praca nad oddychaniem. „Oddech jest najważniejszą częścią każdej medytacji, a skupienie się na oddychaniu polega na wypowiadaniu mantry lub liczeniu wdechów i wydechów, z jednoczesnym zwróceniem uwagi na doznania w krtani i tchawicy, jakie wywołuje wirujące powietrze. Na początku wdech może być nieco krótszy od wydechu, ale w miarę nabywania doświadczenia, obie fazy oddychania wyrównują się.”Następnym elementem medytacji są ćwiczenia skupienia uwagi. W ćwiczeniach jogi pratjahara doskonalone są umiejętności odwracania uwagi od spraw zewnętrznych, mniej istotnych, a skupieniu się na własnym wnętrzu.

Hipnoza w ciąży

Ciąża to odmienny stan organizmu i chociaż używa się określenia, że jest zjawiskiem prawidłowym, to w rzeczywistości daleko w niej od fizjologii. W każdej ciąży zmiany dotyczą zarówno ciała, jaki i psychiki, o czym świadczą chociażby zmiany smaku i apetytu (często wymioty), przyrost wagi ciała, zmiany w krążeniu krwi, zmniejszenie pojemności oddechowej płuc, rozluźnienie więzozrostów stawowych i inne zmiany. Znaczący wzrost hormonów ciążowych odpowiedzialny jest za labilność emocjonalną.

Hipnoza w ciąży ma na celu doprowadzić do równowagi emocjonalnej, zmniejszyć lęk i napięcie mięśniowe, przywrócić spokojny sen, a przede wszystkim przygotować ciało i ducha do zbliżającego się porodu. (…) Medytacja i hipnoza w ciąży stosowane systematycznie lub naprzemiennie sprowadzają spokój emocjonalny, zmniejszają lęk i napięcie, poprawiają sen.- czytamy w książce dr Jerzego Lecha Piechnik

Dzień porodu

Opis i instrukcję obsługi kursu przygotowującego do porodu w alfa–transie (poród w częstotliwości fal
mózgowych alfa) dokładnie został przedstawiony w książce Poród w hipnozie. Szkoła rodzenia. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przygotowanie i prowadzenie hipnozy przez hipnoterapeutę zajmującym się tym zagadnieniem, ale z powodu braku dostatecznej liczby osób wykwalifikowanych w tym temacie jest to trudne do zrealizowania. Z tych powodów dr Jerzy Lech Piechnik opracował kurs przygotowujący do porodu na płycie CD, który jest dołączony do tej książki. Składa się on z dwóch części: pierwsze dwie sesje przeznaczone są do słuchania przez cały okres ciąży, następne w ostatnim miesiącu przed porodem. Słuchając nagrań w ciąży uczymy się wchodzenia w trans hipnotyczny, relaksujemy swój umysł i ciało, doprowadzając do równowagi emocjonalnej. Z obawy przed wywołaniem przedwczesnych skurczów macicy sesje dotyczące przygotowania do porodu odsłuchujemy od 37 tygodnia ciąży. Przedstawione fragmenty poszczególnych sesji mają na celu zapoznanie się z ich treścią i zaspokojenie oczekiwań hipnotycznych i posthipnotycznych.

 

W Polsce porody w hipnozie należą jeszcze do rzadkości. W Irlandii oraz Stanach Zjednoczonych Ameryki rocznie kilkaset tysięcy porodów odbywa się w transie hipnotycznym. W naszych realiach tradycjonalizm w życiu codziennym jest bardzo mocno zakorzeniony.

W szkole rodzenia dr Jerzego Lecha Piechnika wiedza położnicza przekazywana jest w dwojaki sposób: na poziomie świadomym, poprzez słuchanie i czytanie tekstów zawierających informacje na temat ciąży i porodu, oraz na poziomie podświadomym, poprzez sugestie hipnotyczne przekazywane podczas alfa–transu. Jest to swego rodzaju fantom położniczy, pozwalający przećwiczyć mentalnie swoje reakcje, tak jak by to było w czasie porodu.
Comment here