Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiEdukacjaKsiążkiPoradyZdrowie

Czytanie książki przed snem – 8 wspólnych korzyści dla zdrowia i snu

5/5 - (1 vote)

Czy wiesz, że Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, nauczył się budować rakiety czytając książki? I nie jest jedynym dyrektorem generalnym, który jest dowodem na to, że czytanie staje się regularnym nawykiem. Warren Buffet przyznaje, że spędza do pięciu lub sześciu godzin dziennie z nosem w książce. Dyrektorzy generalni czytają średnio 60 książek rocznie.

Dyrektorzy generalni to jedni z najbardziej zapracowanych ludzi na świecie, ale wciąż znajdują czas, aby otworzyć książkę. Podczas gdy niektórzy przyznają, że słuchają audiobooków, wielu uważa, że czytanie przed snem to jeden z najlepszych momentów na wyciszenie, a jednocześnie pozwala im zdobyć nową wiedzę i informacje.

Może książka również pomóc Ci szybciej zasnąć. Dlaczego więc nie spróbować? Masz spore szanse na lepszy sen, a przy okazji możesz się czegoś nauczyć!

Korzyści z czytania przed snem

Zmniejsza stres

Stres ma tendencję do narastania w ciągu dnia. Kiedy nadchodzi pora snu, twój umysł może się ścigać i prawdopodobnie zastanawiasz się nad jutrzejszą listą rzeczy do zrobienia, jednocześnie śledząc wszystko, co może pójść nie tak.

Zagłębiając się w dobrą książkę, możesz oderwać myśli od swojej obecnej sytuacji. Jedno z badań wykazało, że zaledwie sześć minut czytania zmniejszyło stres nawet o 68%. Treść książki też nie jest ważna. Może to być fakt, fikcja, cokolwiek, to nie ma większego znaczenia. Dopóki jest to dla ciebie interesujące, tylko to się liczy.

Zwiększa moc mózgu

Czytanie pozwala na przyswajanie nowych informacji, co z pewnością sprawi, że staniesz się mądrzejszy. Warren Buffet określa wiedzę, którą zdobył z książek, jako procent składany. Im więcej się uczysz, tym mądrzejszy się stajesz. Nie musisz czytać mnóstwa literatury faktu, aby uzyskać korzyści. Nawet bezmyślna fikcja i fantazja mogą poszerzyć Twoje słownictwo i ćwiczyć mózg.

Poprawia kreatywność

Książki poszerzają twój umysł. Zabierają cię do nowych światów, uczą informacji i przedstawiają nowych ludzi. Możesz uzyskać różne spojrzenia na świat lub wymyślić sposoby rozwiązania problemu na podstawie tego, co znajdziesz w książce.

Lepszy sen

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że zasypiasz podczas czytania? To zupełnie normalna reakcja na bycie nieruchomym i nie wystawianie się na niebieskie światło LED (zakładając, że czytasz papierową książkę). Jeśli zdecydowałeś się przeczytać coś szczególnie nudnego, prawdopodobnie uśpi cię to jeszcze szybciej.

Nadal masz wątpliwości? Pomyśl o dzieciństwie lub rozważ zachowanie swoich dzieci (jeśli je masz). Bajki na dobranoc to wieczorny rytuał, a wiele małych dzieci i małych dzieci powie Ci, że przed zaśnięciem muszą wysłuchać bajek na dobranoc. Nie ma powodu, by ten rytuał nie mógł trwać aż do dorosłości.

Lepsza koncentracja

Wielu z nas przed snem przegląda e-maile lub media społecznościowe. Zamiast zagłębiać się w literaturę historyczną lub rozdział na interesujący nas temat, otrzymujemy zdjęcia lub fragmenty informacji. A potem przechodzimy do następnej wiadomości lub statusu.

Cieszenie się książką oznacza skupienie się na jednej fabule lub temacie przez kilka godzin. W rezultacie mamy lepszą koncentrację  i może się okazać, że poprawiamy naszą koncentrację w pozostałych codziennych czynnościach.Więcej empatii

Mamy tendencję do spędzania dnia skupionych na sobie. Angażując się w historię, stawiamy się w czyjejś sytuacji i rozważamy jej problemy i perspektywy. Kto wie? Śledzenie przez chwilę historii tej osoby może nawet zmienić sposób, w jaki postrzegasz własne życie.

Doświadcz pokoju i spokoju

Książki są ciche i spokojne, podczas gdy programy telewizyjne i filmy mogą być brutalne, dramatyczne i głośne. Wyobraź sobie, że leżysz w łóżku z parującą filiżanką ziołowej herbaty i grubą książką. Brzmi bosko, prawda?

Kiedy odwracasz się od najpilniejszych problemów dnia, nie możesz pomóc, ale zrelaksujesz się. Podczas czytania idealnie będziesz w wygodnej, nieruchomej pozycji. Czas na przenoszenie się z miejsca na miejsce trwa przez następne siedem do dziewięciu godzin i możesz wziąć ten czas dla siebie.

Gdy pogrążysz się w swojej książce, twoje kłopoty znikną w oddali. Martw się o nich jutro, jeśli musisz. Wieczór niech to będzie czas spędzony na czytaniu interesującej książki.

Najlepsze książki do czytania przed snem http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-ktorymi-warto-isc-lozka/

To bardzo osobisty wybór, a różne gatunki mogą ci się spodobać. Oto niektóre z naszych ulubionych propozycji z listy bestsellerów Psychoskok, od których możesz zacząć:

Lila Agnieszki Kraśkiewicz – http://www.psychoskok.pl/produkt/lila/
Uzależniony. Droga do trzeźwości autorstwa Moniki Jagodzińskiej – http://www.psychoskok.pl/produkt/uzalezniony-droga-do-trzezwosci/
Koniec zapaleń stawów autorstwa dr Jarosława Niebrzydowskiego – http://www.psychoskok.pl/produkt/koniec-zapalen-stawow/
Lucyfera autorstwa Jerzego Andrzeja Masłowski i Wojciecha Michała Cegielskiego – http://www.psychoskok.pl/produkt/lucyfera/
S.N.U.F.F. Wiktora Pielewina – http://www.psychoskok.pl/produkt/s-n-u-f-f/
Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii Anki Mrówczyńskiej – http://www.psychoskok.pl/produkt/borderline-autoterapia-czyli-o-sprawach-powaznych-z-solidna-dawka-autoironii/
Miłość do trzech zuckerbrinów – Wiktora Pielewina http://www.psychoskok.pl/produkt/milosc-trzech-zuckerbrinow/

Najlepiej wybrać coś, co angażuje Twój umysł i zapewnia Ci rozrywkę. Nudna książka może sprawić, że szybciej zaśniesz, ale nie będzie to tak przyjemne doświadczenie, co zmniejszy prawdopodobieństwo wyrobienia nawyku czytania przed pójściem spać.

Chcesz dalej odkrywać? Sprawdź listę najlepszych książek, które powinieneś przeczytać – http://www.psychoskok.pl/ksiazki/
Comment here