Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaKsiążkiRelacje

4 fazy agresji – cykle przemocy w rodzinie

Rate this post

W latach siedemdziesiątych psycholog Lenore Walker opracowała teorię cyklu społecznego znaną jako cykl nadużyć, która zidentyfikowała określony wzorzec, prezentujący nadużycia w relacjach. Te cztery fazy są widoczne w większości przemocowych związków i powtarzają się cyklicznie, bez względu na to, ile razy sprawca obiecuje „zmienić” lub „zaprzestać”.

Może ta opowieść sprawi, że cztery ściany zaczną zdradzać swoje tajemnice i uratują czyjeś życie? A może tylko dodadzą komuś odwagi, aby w porę zakończyć własną gehennę, stanąć na nogi i zacząć od nowa?

Wiele osób pozostających w związkach z przemocą twierdzi, że przemoc przebiega według schematu. Nie dzieje się to przypadkowo; raczej często występuje w powtarzającym się cyklu, który składa się z czterech faz.

1. Faza budowania napięcia

To wtedy zaczyna narastać stres i napięcie między parą tuż przed aktem znęcania się. Zachowanie sprawcy może stać się bierne i agresywne , a on / ona może stać się słaba (lub obojętna) w komunikowaniu się. Ofiara będzie wiedziała, że ​​istnieje duże prawdopodobieństwo, że „jej zachowanie” może „wywołać” obraźliwą reakcję na tym etapie, dlatego ofiara może próbować zmienić swoje zachowanie, aby zapobiec stosowaniu przemocy przez partnera. Sprawca jest kłótliwy, zły, krzyczy, krytykuje, używa przekleństw i gniewnych gestów. Czasami sprawca używa przymusu, mogą wystąpić groźby lub drobne walki. Napięcie między parą pogarsza się, a osoba molestowana często ma wrażenie, że wkrótce stanie się coś złego.2. Etap nadużycia

To wtedy ma miejsce akt przemocy. Sprawca dopuszcza się aktów przemocy domowej, takich jak bicie, kopanie, popychanie, gryzienie i / lub rzucanie przedmiotami w partnera, lub innego rodzaju znęcanie się, takie jak wykorzystywanie seksualne, psychiczne lub emocjonalne, prześladowanie, zaniedbywanie, zastraszanie lub praktykowanie innych ekstremów kontrolowanie zachowania.

3. Etap pojednania

Nazywa się to również fazą miesiąca miodowego. Sprawca staje się skruszony i przeprasza za swoje zachowanie. Mogą być wręcz nadopiekuńczy lub przesadnie czuli; mogą próbować ignorować to, co się stało, lub nawet próbować winić ofiarę za przemoc. Często obsypują ofiarę prezentami i / lub przesadną życzliwością i prawdopodobnie wydają się skruszeni i smutni. Niektórzy sprawcy mogą grozić samobójstwem, aby powstrzymać swoją ofiarę przed odejściem. Prawdopodobnie przysięgną, że obraźliwe zachowanie nigdy się już nie powtórzy.

4. Spokojny etap

Ta faza jest uważana za przedłużenie fazy pojednania. W tym okresie sprawca usilnie stara się okazać życzliwość ofierze i oprzeć się pokusie powrotu do agresywnych zachowań. Relacja wydaje się spokojna, przez co ofiara wierzy, że sprawca naprawdę się „zmienił” i że tym razem będzie inaczej. Niestety, nieuchronnie pojawiają się nowe konflikty, a nadużycie zaczyna się ponownie na etapie budowania napięcia.

Jak przerwać cykl nadużyć?

Sprawca nigdy nie zmieni swojego zachowania, ale możesz zmienić swoją reakcję na to czego się dopuszcza. Przerwij cykl, zaczynając od dzisiaj. Jeśli Ty lub ktoś, kogo kochasz, jesteście uwięzieni w przemocowym związku, koniecznie skorzystaj z pomocy – zobacz czym jest przemoc domowa  http://zaburzeniaemocjonalne.pl/czym-jest-przemoc-domowa/

 
Comment here