Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaPoradyPsychoterapiaZdrowie

Osobowość typu C – gdy bierność rodzi chorobę

Rate this post

Osobowość typu C lub „osobowość podatna na choroby” charakteryzuje się dwiema najbardziej spójnymi cechami: brakiem wyrażania negatywnych uczuć i potrzebą harmonii.

Poznaj ciekawe książki o zaburzeniach osobowości – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-o-zaburzeniach-osobowosci/

Bardzo ważne jest obecnie wykazanie wpływu aspektów psychologicznych na pojawienie się i rozwój raka. Istnieje wiele badań dotyczących stresu i cech osobowości. Jeśli chodzi o to drugie, badania Morrisa i Greera doprowadziły do ​​pierwszych wzmianek o osobowości typu C.

Według nich osoby typu C nie są w stanie odpowiednio poradzić sobie ze stresem lub złością. Ponadto są to ludzie, którzy nie wyrażają dobrze swoich negatywnych emocji (agresja, gniew, wściekłość itp.). Ponadto psychologowie odkryli, że istnieje o wiele więcej cech, które uzupełniają profil.

Książki mogą okazać się naprawdę pomocne, dlatego warto po nie sięgać. http://www.psychoskok.pl/tag-produktu/zaburzenia-osobowosci/

Osobowość typu C w porównaniu do osobowości typu B i typu A.

Ludzie z osobowością typu A charakteryzują się wysokim poziomem stresu, wywołanym presją czasu, tendencją do zachowań rywalizacyjnych, wysokim poziomem ambicji, agresywnością i wrogością wobec innych. Ich umiejętności adaptacyjne sprawiają, że wydają się agresywnymi jednostkami w walce o sukces. Często zajmują stanowiska kierownicze.

W związku z tym ludzie ci nie mogą znieść bierności i organizują sobie czas bardzo aktywnie, z jak największą liczbą działań. Friedman i Rosenman wymyślili to określenie, odnosząc się do typu osobowości związanego z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami rytmu serca i zawałem mięśnia sercowego.

Ludzie z osobowością typu B są na ogół dość spokojni, pewni siebie i otwarci na emocje, w tym nieprzyjemne. Ogólnie rzecz biorąc, ten typ osobowości wiąże się z lepszą równowagą emocjonalną, dlatego wielu uważa go za najzdrowszy.Osobowość typu C charakteryzuje się zachowaniami opartymi na współpracy, samozadowoleniu, konformistycznym, perfekcjonistycznym i pracochłonnym. Ludzie o tej osobowości za wszelką cenę unikają konfliktów i szukają harmonii. Są to także ludzie, którzy nie tracą czujności i nie wyrażają negatywnych emocji. Często używają hamowania, zaprzeczania, represji emocjonalnych i autoagresji jako mechanizmów radzenia sobie. Ponadto ludzie z tym typem osobowości są pasywni i nie wyrażają negatywnych emocji.

Jaki jest związek między osobowością typu C a chorobami?

Zainteresowanie badaniem wzorców osobowości typu C wzrosło z powodu pewnych faktów związanych z rakiem:

  • W 80% przypadków raka istnieje związek między nawykami konsumpcyjnymi, takimi jak palenie lub złe odżywianie, a pojawieniem się lub rozwojem choroby. Jeśli o to chodzi, kontrolowanie ryzykownych nawyków i przyjęcie zdrowszego stylu życia może uratować wiele istnień ludzkich.
  • Badania psychoneuroimmunologiczne (PNI) ujawniły wpływ stresu i emocji na rokowanie choroby. Ponadto mogą również przewidzieć przeżycie chorych na raka.
  • Ludzie z większym negatywnym hamowaniem emocjonalnym są bardziej predysponowani do cierpienia na rodzaj nowotworu.

Dlatego czynniki psychologiczne, takie jak osobowość typu C, mogą mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na rozwój raka. Tak więc rozpoznanie cech osobowości osób chorych na raka może pozwolić nam poznać i przewidzieć ich strategie radzenia sobie.

Zapewnia to rolę psychologii w identyfikacji niektórych stylów osobowości. Dzięki temu mogą przewidzieć okoliczności, w których osoby te mogą rozwinąć samowystarczalny styl zachowania. W związku z tym pacjenci mogą ćwiczyć zdrowsze wzorce zachowań, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Ponadto odkrycia te mogą nam pomóc w opracowaniu podstawowych strategii zapobiegania. Mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju tej choroby u zdrowych osób z osobowością typu C, a także pomóc tym, którzy już ją rozwinęli i są w trakcie leczenia.

Jednocześnie ważne jest uznanie pracy psychoonkologii. Ciągłe doradzanie pacjentom zapobiegnie zamieszaniu, brakowi akceptacji i innym zmianom psychologicznym, które nie są bardzo korzystne dla ich powrotu do zdrowia.
Comment here