Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiPoradyUzależnieniaZdrowie

Uzależnienie: dlaczego niektórzy ludzie uzależniają się, a inni nie?

Rate this post

Wypicie szklanki szkockiej lub zjedzenie kawałka ciasta – to rodzaje zachowań, z których wielu z nas czerpie przyjemność. Zdecydowana większość oddaje się tym zachowaniom. Dla niektórych z nas zachowania te stają się czymś więcej niż zwykłymi przyjemnościami i mogą przerodzić się w alkoholizm lub przejadanie się.

Co to jest uzależnienie, jak je rozpoznać i leczyć?

Samo uzależnienie jest przewlekłą, często nawracającą chorobą mózgu, która powoduje przymus poszukiwania, pomimo szkodliwych konsekwencji. Nadal nie rozumiemy, dlaczego i jak rozwija się uzależnienie i dlaczego niektórzy z nas uzależniają się, a inni nie.

Walka o wyjście z uzależnienia. Walka o lepszą przyszłość. Bezwzględna szczerość wobec siebie. – Uzależniony. Droga do trzeźwości. Na podstawie życia Adama Gałęskiego – książka Moniki Jagodzińskiej już w sprzedaży!

http://www.psychoskok.pl/produkt/uzalezniony-droga-do-trzezwosci/

Ale zaczynamy mieć pojęcie o tym, dlaczego uzależnienie staje się czymś więcej

Naukowcy zidentyfikowali subpopulacje szczurów, które wykazują odmienne zachowania motywacyjne, które mogą rzucić światło na to, dlaczego niektórzy z nas znajdują się na śliskim zboczu uzależnienia.

W populacji gryzoni są zwierzęta, które silnie przyciągają sygnały, które sygnalizują nagrodę, podczas gdy dla innych sygnał wydaje się nie mieć specjalnego wpływu. Identyfikacja tych subpopulacji może mieć istotny wpływ na to, jak rozumiemy i leczymy zaburzenia uzależnień.

Zahaczony o wskazówki

Terapeuci uzależnień często spotykają pacjentów, którzy desperacko chcą rzucić palenie za pomocą narkotyków, alkoholu lub przejadania się, ale doświadczają nawrotu. Co mamy przez to na myśli? Jeśli się nad tym zastanowisz, zdasz sobie sprawę, że w środowisku istnieją wskazówki, które przewidują nagrody, a zatem mogą napędzać nasze zachowanie.

Widzenie złotych łuków znaku MacDonalda może wywołać pragnienie jedzenia. Zapach dymu papierosowego może wywołać apetyt na papierosy.

Osoby o znacznej nadwadze bardziej przyciągają sygnały żywnościowe niż osoby o zdrowej masie ciała, podczas gdy palacze, którzy są w grupie wysokiego ryzyka nawrotu, mają zwiększoną aktywność mózgu w odbieraniu sygnałów palenia niż sygnały neutralne w porównaniu z osobami, które rzadziej nawracają.Nie jest jasne, dlaczego niektórzy ludzie mogą być bardziej skupieni na sygnałach niż inni, ani na tym, jak ta różnica może przyczynić się do przejadania się lub innego uzależnienia.

Kliniczny przykład uzależnienia

Podatność na sygnały identyfikuje się w prostym zadaniu Pawłowskim, gdzie metalowa dźwignia włożona do klatki szczurów sygnalizuje nadejście smacznego przysmaku.

Zwierzęta szybko uczą się, że dźwignia sygnalizuje nagrodę, a po jej włożeniu zwierzęta biegną do miejsca, gdzie zostanie dostarczone jedzenie. Jakaś poważna interakcja z tą dźwignią nie ma zasadniczego znaczenia dla dostarczenia nagrody – otrzymają smaczną przekąskę niezależnie od tego.

Po kilku dniach tego rodzaju treningu nowy wzór zachowania. Niektóre szczury przestają biec do miejsca, w którym żywność zostanie dostarczona i zaczną włączać dźwignię. Te szczury będą lizać i gryźć metalową dźwignię, jakby to było samo jedzenie. Psychologowie nazwali to „zachowanie nieprzystosowawcze” w 1961 r. i zademonstrowali je w szeregu gatunków, w tym szczurów, ptaków, ryb, małp i ludzi.

Danuty Sadownik – Muszki owocówki – książka o uzależnieniach terapii itp

W ostatnich czasach nazywali to zachowanie „śledzeniem znaków”, dzięki czemu sama sygnalizacja staje się atrakcyjna, a jednostka gotowa jest pracować po prostu dla prezentacji tego samego sygnalizatora, bez dostarczania żywności (Robinson i Flagel, 2009). Ta obserwacja ma poważne implikacje dotyczące nawrotu uzależnienia.

Jeśli określone osoby mogą być wyzwalane przez sygnały a nie nagrodę lub sam narkotyk – wtedy są bardziej narażone na nawrót. Oznacza to, że tradycyjne modele terapii, takie jak terapia ekspozycji, są mniej skuteczne.

Terry Robinson i jego grupa z University of Michigan zademonstrowali, że szczury śledzące znaki, zwane inaczej trackerami, są bardziej wrażliwe na sygnały, które przewidują leki. Osoby śledzące znaki będą ciężej pracować, aby otrzymać prezentację dowodu (dowód możliwej nagrody), nawet jeśli lek (nagroda) nie jest dostępny. To badanie może być istotne dla uzależnienia u ludzi.

Obsesja mózgu

Mózg jest aktywowany przez sygnały, które sygnalizują dostępność leków i nagród. Obecnie badamy, czy osoby śledzące znaki używają różnych ścieżek mózgowych, gdy prezentują im satysfakcjonujące sygnały. Grupa Terry’ego Robinsona dowiodła, że uwalnianie dopaminy w jądrze półleżącym, regionie, który jest krytyczny w reagowaniu na nagrody, jest wyższe, gdy sygnał jest prezentowany szczurom śledzącym znaki w porównaniu z tymi, które nie są. Sugeruje to, że wrażliwość mózgu na nagradzające sygnały może różnić się w przypadku śledzenia znaków w porównaniu z innymi.

Naukowcy dopiero zaczynają tłumaczyć odkrycia ludziom. Badania te mogłyby otworzyć nowe możliwości zapobiegania i leczenia uzależnień, ale związek między tą procedurą a uzależnieniem od człowieka nie został jeszcze ustalony.
Comment here