Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiPoradyZdrowie

Nie taki zdrowy sen – problem bezsenności i leczenie

5/5 - (1 vote)

Przychodzi noc, za Tobą ciężki dzień pełen pracy i wyzwań, po którym marzysz tylko o jednym – śnie. Wracasz do domu, bez energii, kładziesz się do łóżka, a wtedy zamiast błogiego odpoczynku przychodzi bezsenność. Całą noc przewracasz się z boku na bok, zasypiasz tylko na niespełna pięć minut i znowu się budzisz. Jest to męczące, ponieważ masz świadomość, że na następny dzień musisz być w pełni sił i wypoczęty. Masz już tego dość? Chcesz mieć w końcu kontrolę nad swoim snem? Dowiedz się jak radzić sobie z bezsennością i leczyć to zaburzenie.

Czym jest bezsenność?

Mówiąc prosto, jest to zaburzenie, na które składa się zarówno nieregularny oraz krótki czas snu jak i zakłócenie jego rytmu i głębokości. Przez to odczuwalne jest zmęczenie. Bezsenność może być krótkotrwała lub przewlekła. Obecnie z problemem tym borykają się nie tylko osoby starsze, ale też młode i te w średnim wieku. Co ciekawe, kiedyś zaburzenia snu nie były traktowane jako odrębna jednostka chorobowa, ale objaw innych schorzeń. W efekcie tego sama bezsenność nie była leczona bezpośrednio, a próby procesu terapeutycznego obejmowały objawy współistniejące.

Przyczyny bezsenności

Wyodrębnić można sześć głównych przyczyn bezsenności:
– zewnętrzne – najłatwiejsze do zdiagnozowania i wyleczenia, należą do nich m.in. hałas, światło, zmiana strefy czasowej, nieodpowiednia temperatura pomieszczenia sypialnianego,– somatyczne – najogólniej mówiąc wszystkie choroby fizyczne, które nie pozwalają spać, ponieważ ból odczuwany jest także w nocy,
– psychogenne – związane ze skrajnymi stanami emocjonalnymi takimi jak m.in. stres,
– psychotyczne, które są związane z zaburzeniami, np. depresją, urojeniami itp.,
– neurogenne – są to przyczyny obejmujące uszkodzenia układu nerwowego,
– toksyczne – winowajcami tutaj są różnego rodzaju używki, głównie kofeina i alkohol, które mogą przyczynić się do pobudzenia.
Jednak musisz pamiętać, że na tę chorobę nie zawsze składa się tylko jeden czynnik, czasem może być ich znacznie więcej, a wtedy leczenie bezsenności może być o wiele bardziej złożone.

Jak leczyć bezsenność?

Tak jak w przypadku innych zaburzeń, bezsenność możesz leczyć zarówno przez terapię, jak i poprzez przyjmowanie odpowiednich leków, które ułatwią Ci zasypianie. Kuracja taka pozwoli Ci nauczyć się właściwego podejścia do radzenia sobie z brakiem snu. Często też efektem terapii jest wyeliminowanie czynników, które go powodują. Drugim sposobem na poradzenie sobie z tym schorzeniem są leki nasenne, które może przepisać Ci lekarz po odpowiednim wywiadzie medycznym.
Comment here