Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiKsiążkiPorady

Czytanie i mózg: Czy słyszałeś o tym, jak czytanie wpływa na twój mózg?

5/5 - (1 vote)

Niektóre rzeczy mają moc wprowadzania pozytywnych zmian w mózgu. Jednym z nich jest czytanie, i robi naprawdę fascynujące rzeczy w twoim mózgu. Co wiemy o czytaniu i mózgu? Chociaż nie każda książka ma taką moc, różne badania mówią, że czytanie opowieści o postaciach, prawdziwych lub fikcyjnych, jest być może jednym z najbardziej transformujących działań, jakie możesz zrobić.

Jeżeli chcesz poprawić swoją pamięć, zmaksymalizować pracę mózgu i zachować sprawność umysłową pomimo starzenia się, powinieneś skorzystać z kilku wskazówek. Pierwsze efekty zauważysz bardzo szybko. Zobacz jak tego dokonać?

Poznajcie ciekawe książki z księgarni internetowejhttps://tylkorelaks.pl/47-ksiazki

W dzisiejszym świecie wiele osób zastanawia się, dlaczego literatura jest tak dobra i pomocna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Mówią, że możesz uzyskać te same korzyści z oglądania filmu. Książka i wszystkie zawarte w niej słowa muszą konkurować z efektami specjalnymi. Nie każdy osiąga zadowolenie czytając, nie czuje się, jakby był w tej historii. Dlatego wolą, aby historia rozgrywała się na ekranie. Czy książka jest lepsza niż film —> SPRAWDŹ

„Sztuka czytania jest w dużej mierze sztuką ponownego odkrywania życia w książkach i jeszcze lepszego rozumienia życia dzięki nim”.
-André Maurois-

Jednak jasne jest, że czytanie jest zupełnie innym doświadczeniem niż chodzenie do kina. Przede wszystkim czytanie wymaga wyższego poziomu koncentracji, abstrakcji i wyobraźni. Po drugie, zmiany, które wprowadza w mózgu, są o wiele bardziej intensywne i długotrwałe —> SPRAWDŹ

Zobaczmy, co mają do powiedzenia eksperci…

Czytanie i mózg: zmiany w postrzeganiu

Twoje postrzeganie świata zmienia się, gdy czytasz. Według Keitha Oatleya, profesora psychologii poznawczej na Uniwersytecie w Toronto, przeczytanie dobrze opisanej sceny jest równoznaczne z obejrzeniem jej w filmie.

Czytanie i mózg: mężczyzna czyta książkę na chmurze pary z wielu filiżanek kawy.

Twój umysł czerpie z zapamiętanych obiektów podobnych do tych opisanych na scenie. To trochę jak stworzenie mentalnej fotografii. Dlatego wiele procesów działa jednocześnie. Procesy te obejmują pamięć, percepcję i kreatywność.

Po przeczytaniu kilku scen ze szczegółowymi opisami możemy następnie stworzyć album scen. Album jest unikalny dla każdej osoby i nie podlega przeniesieniu. Twój umysł koordynuje wszystkie te elementy, tworząc skojarzenia między tym, co czytasz, a tym, co wiesz. Powoduje to zmiany w mózgu pod względem percepcji i inteligencji.Czytanie i mózg: czytanie jest tym samym, co doświadczanie

Badacz Raymond Mar, doktor psychologii z York University, poszedł jeszcze dalej. Według jego badań na ten temat wszystko wydaje się wskazywać, że mózg nie rozróżnia między tym, czego doświadczył, a tym, o czym czytał. Coś podobnego dzieje się podczas oglądania filmu, ale podczas czytania jest to bardziej intymne, głębsze doświadczenie. Dokonuje znacznie większych zmian w mózgu.

Kobieta z książki patrząc przez okno pociągu.

Nasze mózgi zachowują się podobnie, gdy wyobrażamy sobie historię i kiedy naprawdę ją przeżywamy. Dr Mar powiedział, że kiedy czytamy o akcji, jaką wykonuje postać, te same obszary wymagane do przeprowadzenia tych akcji również aktywują się w naszym mózgu. Innymi słowy, czytamy historię tak, jakbyśmy byli prawdziwą postacią.

Zmiany powstałe w mózgu zostały nawet zlokalizowane za pomocą testów neuroobrazowania. Na przykład, gdy postać idzie, obszary funkcji motorycznej związane z chodzeniem są aktywowane w mózgu.

Dosłownie doświadczamy tego, co czytamy , a wszystko to wynika z jednego określonego rodzaju neuronu: neuronów lustrzanych. Tak, te same neurony, które sprawiają, że na przykład naśladujemy ziewanie, gdy widzimy, jak ktoś inny ziewa. Te, które sprawiają, że dziecko się uśmiecha, gdy ktoś się do niego uśmiecha.

Czytanie i mózg… i empatia

Badacze skupili się bardzo na zmianach, jakie czytanie wprowadza w mózgu w odniesieniu do empatii. Przede wszystkim wykryli, że obszary mózgu odpowiedzialne za czytanie i rozumienia działań niektórych postaci są takie same, jak te używane do zrozumienia innych ludzi. Ostatecznie proces leżący u podstaw obu doświadczeń obejmuje proces komunikacji.

Tak więc z jednej strony doświadczamy tego, co robi postać, jakbyśmy to robili. Z drugiej strony poprawiamy także naszą zdolność rozumienia innych, łączenia sytuacji i emocji. Podsumowując: czytanie jest sposobem na ćwiczenie i pielęgnowanie empatii. Tak czy inaczej zmieniamy nasz punkt widzenia, czytając narrację opowiadania.

Papierowa łódź zrobiona ze strony z książki.

Dr Mars podaje wyraźny tego przykład. Przytacza przykład postaci z handicapem. Jeśli doświadczenia postaci są opowiadane wystarczająco szczegółowo, w pewnym momencie zrozumiemy, jak się czują. Jest to prawdą, nawet jeśli nie mamy żadnych własnych ograniczeń. Innymi słowy, uczymy się, jak wejść w buty innej osoby.

To tylko niektóre z korzyści, jakie czytanie ma do zaoferowania. Dziesiątki zmian powstają w mózgu, kiedy siadamy z książką i zanurzamy się w jej historię. Dobra lektura przemienia nas. Pomaga nam się rozwijać, łączyć z resztą ludzkości, a nawet stać się mądrzejszym.
Comment here