Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaPorady

5 znaków ostrzegawczych choroby Alzheimera

Rate this post

Alzheimer jest rodzajem demencji, która ujawnia się po 60. roku życia. Niestety, nawet przy dzisiejszych zasobach naukowych jego postęp jest nie do powstrzymania. Jego rozwój na początku jest zwykle powolny. We wczesnych stadiach tego stanu zaczynają być naruszane niektóre części mózgu, które kontrolują myśl, pamięć i język. Ludzie zaczynają mieć problemy z zapamiętywaniem pewnych rzeczy, co ostatecznie prowadzi do poważniejszych zaników pamięci, do tego stopnia, że ​​chorzy nawet nie rozpoznają swoich krewnych. To wtedy stają się całkowicie zależni od innych ludzi. Odkryj pięć znaków ostrzegawczych choroby Alzheimera, które mogą pomóc w wykryciu jej na czas i opóźnić jej rozwój.

Czy wiesz, że czytanie książek pomaga ograniczać skutki choroby Alzheimera

Ryzyko choroby Alzheimera jest wyższe, jeśli w rodzinie są osoby, które cierpiały na tę chorobę.

1. Wykonywanie codziennych zadań staje się trudniejsze

To normalne, że od czasu do czasu zamykamy się, zapominamy zapłacić rachunek lub zapominamy o innych czynnościach dnia codziennego. Jednak ludzie, którzy zaczynają zapadać na chorobę Alzheimera, robią to o wiele częściej i czasami może to stanowić zagrożenie.

Na przykład mogą pozostawić włączony gaz, nie zdając sobie sprawy, z jakim wiąże się to ryzykiem. W ten sam sposób mogą zostawić ciasto w piekarniku i zapomnieć o jego wyjęciu. Czasami ci ludzie zapominają również, jak przygotować pewne proste posiłki, a nawet jak je podać. Nie pamiętają, jak układać naczynia, serwetki, sztućce…

Stopniowo choroba Alzheimera powoduje pewne ograniczenia, które uniemożliwiają osobie wykonywanie najmniejszych i najprostszych codziennych zadań

2. Problemy z komunikacją stają się bardziej zauważalne

Od czasu do czasu wszyscy doświadczamy frustracji związanej z tym, że nie  potrafimy się na czymś skoncentrować, nasza pamięć szwankuje.  Często takie codzienne zdarzenia, które wskazuje na problem z odzyskiwaniem niektórych informacji, może mieć poważniejsze skutki u niektórych osób. Może to być znak, że zaczynają cierpieć na chorobę Alzheimera.

Ludzie cierpiący na to zaburzenie mają poważne trudności ze znalezieniem właściwego słowa, gdy próbują coś przekazać. Czasami nawet mają trudności z wypełnieniem zdania lub wyjaśnieniem, co mają na myśli. Dzieje się tak, ponieważ nie są w stanie zastąpić słowa (które w danej chwili umknęło z głowy)  innym odpowiednim słowem i nie mogą wyjaśnić, co mają na myśli, używając innych słów.Z powodu tej choroby osoby z chorobą Alzheimera zaczynają mieć coraz bardziej zauważalne problemy z komunikacją. Ich słownictwo jest upośledzone, uboższe, gdyż zapominają bardzo proste słowa, których normalnie używają na co dzień. Słowa, bez których trudno jest im wyrazić się w spójny i zrozumiały sposób.

3. Dezorientacja w miejscach, które dobrze znają

Jednym z najbardziej kluczowych sygnałów alarmowych wykazywanych przez Alzheimera jest dezorientacja. Ludzie, którzy cierpią na to, nagle gubią się, gdy idą do miasta, a nawet we własnej dzielnicy. Czasami mogą nawet doświadczyć krótkich epizodów dezorientacji we własnym domu.

Nagle nie wiedzą, gdzie jest toaleta, lub nie rozpoznają własnego domu. Doświadczanie tego rodzaju sytuacji może powodować poważne napady stresu i niepokoju. Powinniśmy wziąć pod uwagę te incydenty, nawet jeśli są one krótkie, mogą wskazywać, że dana osoba cierpi na Alzheimera.

Z wiekiem czasami wszyscy doświadczamy łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych, co powoduje, że zapominamy o takich sprawach, jak wizyty u lekarza lub miejsce, w którym umieściliśmy coś w domu.

Należy zauważyć, że nie u wszystkich osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi rozwinie się choroba Alzheimera.

4. Trudności abstrakcyjnego myślenia

Osoby z chorobą Alzheimera z czasem całkowicie zapominają o swoich obowiązkach, a nawet mają problemy z zapamiętaniem, kiedy się im mówi, co się stało.

To samo dzieje się z nimi, gdy szukają rzeczy. Ludzie z chorobą Alzheimera bardzo łatwo tracą przedmioty i są skłonni do umieszczania rzeczy w niewłaściwych miejscach, np. wkładanie cukru do piekarnika lub lodówki. Mają też skłonność do zapominania o tym, czym niedawno się zajmowali.

5. Nagłe zmiany nastroju

Ludzie z chorobą Alzheimera mają bardzo nagłe zmiany nastroju bez wyraźnego powodu. Mogą nagle zacząć płakać po całkowitym zachowaniu spokoju lub mogą się złościć, gdy przed chwilą się uśmiechali. Ale oprócz tego wszystkiego istnieje zmiana, która nie pozostawia wątpliwości, że cierpią na tę chorobę: tracą inicjatywę robienia rzeczy. Zapominając o tym, co robią, dezorientację i zmiany nastroju cierpią, wyczerpują ich w taki sposób, że łatwo się męczą i stają się bardzo bierni podczas wykonywania swoich zadań.

Ludzie z chorobą Alzheimera potrzebują kogoś, kto zmotywuje ich do robienia rzeczy, takich jak wychodzenie na spacer, spotykanie się z innymi ludźmi, prace domowe, sprzątanie… ponieważ ta choroba anuluje całą inicjatywę.

Są to niektóre znaki ostrzegawcze, które możemy wziąć pod uwagę, gdy podejrzewamy możliwą demencję. Należy podkreślić, że na początku mogą one być bardzo subtelne i często postrzegane jako normalne rzeczy, które przytrafiają się nam wszystkim i nie są brane pod uwagę. Jednak z czasem staną się one coraz bardziej widoczne, jasne i częste.

Jeśli wykryjemy te objawy, gdy choroba Alzheimera jest na wczesnym etapie, wówczas leczenie będzie bardziej skuteczne i opóźni wystąpienie poważniejszych objawów choroby. Pozwoli to pacjentowi dłużej zachować niezależność, a jakość życia nie pogorszy się tak szybko.
Comment here