Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

EmocjeKsiążki

Zdobywanie umiejętności emocjonalnych dzięki psychoewolucyjnej teorii emocji Plutchika

Rate this post

Ludzie mogą doświadczyć około 34000 emocji. Dodając głębi do tego, kim jesteśmy, pozwalają nam smakować życie we wszystkich jego odcieniach, nawet gdy całkowicie wymykają się spod kontroli. Niektórzy lubią je zakopywać w środku, trzymać w ukryciu, a niektórzy z nas uczą się wykorzystywać je jako siłę napędową np. w ekspresji artystycznej. Czasami wtrącają się w nasz sukces, innym razem prowadzą nas dokładnie tam, gdzie chcemy być.

Emocje – wewnętrzna energia, esencja, kolory

Łączą nas z naszym wnętrzem i innymi, ukazują światu zewnętrznemu kim jesteśmy i czynią naszą rzeczywistość wielowymiarową. Kiedy dajemy się porwać ich prądom, stajemy się impulsywni lub przytłoczeni, dowiadujemy się, że z tą siłą należy się liczyć. Jednak najzdrowszym sposobem jest nie uciekać. Jeśli oswoisz i zaprzyjaźnisz się ze swoimi emocjami, mogą one otworzyć cię na blask życia, jakiego nigdy wcześniej nie znałeś.

Lewo, Prawo, Lewo

Mówiąc prościej, nasz mózg składa się z dwóch półkul. Lewa półkula przetwarza informacje poprzez logiczną, racjonalną i analityczną integrację, podczas gdy prawa półkula rozwiązuje problemy intuicyjnie, opierając się na spostrzeżeniach i spostrzeżeniach. Jednak w ostatnich latach jasność tego podziału była kwestionowana wśród naukowców i nie widzieliśmy jeszcze żadnych wyraźnych dowodów na poparcie lateralizacji mózgu.

Niemniej jednak uważa się, że twórcza, artystyczna prawa część mózgu jest bardziej emocjonalna. Czy jednak fakt, że ma to logiczny sens, nie jest wystarczającym dowodem na to, że wszyscy używamy całego mózgu w postrzeganiu świata? Niezależnie od tego, czy skłaniasz się w stronę liczb i danych, czy sztuki i kreatywności, wszyscy jesteśmy ludźmi, a zatem emocjonalni, bez wyjątków. Wszyscy mamy dostęp do uczuć, dotykają one nawet najbardziej powściągliwych spośród nas (czy się do tego przyznają, czy nie), a nauka wykorzystania ich mocy może nas tylko wzmocnić.

 

Inteligencja emocjonalna

Aby skutecznie rządzić naszymi emocjami, potrzebujemy EQ – inteligencji intrapersonalnej i społecznej. Ten ostatni, interpersonalny składnik ułatwia komunikację między nami a innymi. To umiejętność interpretowania i współodczuwania z nastrojem, uczuciami, motywacjami, intencjami, pragnieniami i ogólnym stanem emocjonalnym drugiej osoby. To umiejętność wchodzenia w cudze buty i zerkania przez okulary.

Inteligencja intrapersonalna jest zakorzeniona w naszej samoświadomości. To znajomość własnych mocnych i słabych stron, umiejętność definiowania naszej wewnętrznej rzeczywistości, wiedza o naszej tożsamości, wzorce przetwarzania i radzenia sobie z emocjami oraz świadomość tego, jak jesteśmy podobni lub różni od innych. To podstawa rozwoju inteligencji interpersonalnej i zbroi chroniącej nas przed krzywdą.

 

Nie istnieje nic, w czym nie mogłaby nam pomóc inteligencja emocjonalna. Samotność, zwlekanie, radzenie sobie z oczekiwaniami, syndrom oszusta, radzenie sobie z porażką czy perfekcjonizmem– te i wiele więcej to także zadania dla EQ. Bez inteligencji emocjonalnej czymkolwiek jesteśmy, jest chaosem. Umiejętność przyjmowania naszych uczuć, wyrażania ich, uczenia się od nich i nadzorowania ich może mieć głęboko pozytywny wpływ na nasze życie. Ale najpierw musimy dokładnie wiedzieć, z czym mamy do czynienia.

Nazwij to, aby to oswoić

Emocje to energia w ruchu. Są to złożone sygnały biologiczne, które powstają w mózgu i manifestują się jako fizyczne odczucia w całym ciele. Umiejętność prawidłowego zidentyfikowania i nazwania swojego doświadczenia może sama w sobie przynieść ulgę, ale jest to również pierwszy i najważniejszy krok w kierunku opanowania umiejętności emocjonalnych.

Ilekroć poczujesz, że sprawy wymykają się spod kontroli, naciśnij pauzę i spójrz do środka. Zamknij oczy. Stara dobra metoda głębokiego wdechu i liczenia od pięciu do dziesięciu wstecz może zdziałać cuda. Wyłącz świat i skup się na emocjach. Staraj się zdystansować, obserwować i analizować pod każdym możliwym kątem. Jeśli masz synestezję (neurosensoryczne skrzyżowanie przewodów, w którym zmysły wydają się mieszać ze sobą), twoja emocja może nawet mieć kształt lub kolor. Podejdź do niego z ciekawością. 

Nie ma dobrych ani złych emocji, wszystkie mają swoje znaczenie i są istotne i potrzebne (nawet te nieprzyjemne uczucia pełnią ważną funkcję). Powstrzymaj chęć stłumienia negatywnych uczuć – wszystkie one są posłańcami, niosą znaczenie, mają cel i pomagają nam przetrwać (najważniejszym przykładem jest strach). Posłuchaj, co chcą przekazać twoje emocje. Zaufaj im, że Cię poprowadzą. Naucz się ich języka, aby lepiej je zrozumieć i wyrazić.

„Kiedy znieczulasz jedno uczucie, znieczulasz je wszystkie”. – Brené Brown

Odcienie Koła Plutchika

W ramach swojej psychoewolucyjnej teorii emocji psycholog Robert Plutchik przeanalizował powszechne reakcje w królestwie zwierząt. Ponieważ wszystkie ssaki doświadczają tych samych podstawowych emocji, udało mu się zbudować uniwersalne narzędzie, za pomocą którego możemy identyfikować nasze stany emocjonalne we wszystkich odcieniach i stopniach intensywności.

Wykres uczuć – jakkolwiek chcemy to nazwać, koło Plutchika jest instrukcją nazywania, rozumienia i zarządzania emocjami. To wizualna, kolorowa i zorganizowana reprezentacja ośmiu podstawowych ludzkich emocji z ich łagodniejszymi i ostrzejszymi pochodnymi. Ze względu na nasze przeciwstawne reakcje fizjologiczne, są one reprezentowane na kole jako przeciwieństwa biegunowe, wysokie i niskie częstotliwości, siły antagonistyczne.

W każdej chwili doświadczamy jednej dominującej emocji (znajdującej się gdzieś w drugim kręgu), której towarzyszy różnorodność jej wariacji, emocji drugorzędnych z ich płowymi alternatywami, jak również wszystkich przestrzeni pomiędzy nimi. Może to być dużo do ogarnięcia, ale wszyscy doświadczamy wielu takich burzliwych stanów w życiu, dlatego warto mieć usystematyzowany obraz tego, co może gotować się pod powierzchnią.

Na przykład, kiedy czujemy miłość, może to być połączenie radości i zaufania. Kiedy jesteśmy zachwyceni, może to być radość i niespodzianka. Wyrzuty sumienia mogą wynikać ze smutku i wstrętu. Pogarda może zrodzić się z obrzydzenia, złości i tak dalej, i tak dalej.

Następnie mamy siłę każdego z nich (która nasila się w nasyceniu w kierunku środka koła i traci kolor w kierunku jego zewnętrznych krawędzi). W ten sposób radość przechodzi od spokoju do ekstazy, zaufanie od akceptacji do podziwu, zaskoczenie od niepewności do zdumienia, smutek od przygnębienia do żalu, wstręt od niechęci do odrazy, gniew od irytacji do wściekłości.

Tak to działa w czerni i bieli:

zamyślenie ⟷ smutek ⟷ smutek ⇔ ekstaza ⟷ radość ⟷ spokój

rozdrażnienie gniew ⟷ wściekłość ⇔ przerażenie ⟷ strach ⟷ lęk _

zainteresowanie ⟷ przewidywanie ⟷ czujność ⇔ zdumienie zaskoczenie ⟷ rozproszenie _

akceptacja ⟷ zaufanie ⟷ podziw ⇔ odraza ⟷ wstręt ⟷ nuda

Kombinacje tych emocji prowadzą do:

radość + zaufanie = miłość

zaufanie + strach = uległość

strach + niespodzianka = podziw

zaskoczenie + smutek = dezaprobata

smutek + niesmak = wyrzuty sumienia

wstręt + gniew = pogarda

oczekiwanie + złość = agresywność

spokój + zainteresowanie = optymizm

Te przesunięcia, kombinacje, warstwy i relacje sprawiają, że nasze życie jest złożone, czasem niewyraźne, ale zawsze interesujące. Nie ma jednego sposobu na użycie koła, ale jego struktura może pomóc ci określić, co czujesz, a tym samym zapobiec eskalacji negatywnych emocji i objęcia pozytywnych, aby ewoluowały tylko w ich wyższe wibracje.

Życie to emocjonalna podróż

Emocje skupiają naszą uwagę na tym, co najważniejsze, skłaniają nas do zwracania uwagi na nasze wzorce zachowań i wyzwalacze oraz wstrząsają wszystkim, abyśmy mogli w pełni żyć. Wizualizacja i werbalizowanie naszych stanów emocjonalnych pomaga nam się rozwijać. Kiedy już mamy słownictwo, które pozwoli nam rozszyfrować to, co dzieje się w nas, możemy odpowiednio zareagować i lepiej kontrolować nasze reakcje. Wraz z szerszą perspektywą pojawia się silniejsza samoświadomość.

Życie kryje w sobie bogactwa przekraczające nasze najśmielsze marzenia. Emocje to klucze, które mogą odblokować cały ten skarb i w każdej sekundzie mamy wybór, czy zapanować nad nimi, czy pozwolić im rządzić nami. Posiądź to, co czujesz i zadbaj o swoją higienę emocjonalną, ponieważ emocje są również zaraźliwe. Kiedy dobrze nawigujesz i zarządzasz swoim, pozytywnie wpływasz na swoje otoczenie i aktywnie zmieniasz świat na lepsze.
Comment here