Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaEmocje

Kiedy niepokój staje się chorobą psychiczną?

Rate this post

Wyobraź sobie jaskiniowca powracającego z polowania. Ciągnie za sobą ciężkie ciało dzika. Gdy zbliża się do jaskini, gdzie czekają na niego jego bracia, nieustannie rozgląda się dookoła, aby upewnić się, że jest bezpieczny. Gdyby coś go teraz zaatakowało, trudno byłoby się bronić. Mimo, że nie dzieje się nic szczególnego, to wciąż się rozgląda. Nagle niespodziewanie słyszy szelest w krzaku obok niego. Odruchowo rzuca włócznią w stronę hałasu.

W swoim najczystszym, pierwotnym stanie lęk jest emocją, która utrzymuje nas przy. Nasi przodkowie potrzebowali go, aby uniknąć pożarcia przez dzikie zwierzęta. Martwiąc się o zagrożenia z wyprzedzeniem, mogli przygotować się do walki lub ucieczki w razie potrzeby. To pomogło im przetrwać i ostatecznie się rozwijać.

Cztery podstawowe emocje – wyniki badań

Możemy nie mieć tego rodzaju zagrożeń w naszym codziennym życiu, ale ten sam niepokój nadal ma praktyczne zastosowanie. Martwienie się o potencjalne błędy lub negatywne wyniki pomaga nam być odpowiedzialnymi. Na przykład, kiedy ludzie mają łagodny niepokój o dotrzymanie terminu, zyskują motywację, która pomaga im zakończyć pracę z wyprzedzeniem. Po zakończeniu pracy niepokój ustępuje.

Łagodny, okazjonalny niepokój nie jest czymś, co należy leczyć lub się martwić. To tylko część normalnego funkcjonowania neurologicznego.

Kiedy niepokój osiąga pewien poziom intensywności i częstotliwości, przestaje być użyteczny. Zamiast wyostrzać nasze zmysły na ewentualne niebezpieczeństwo, staje się źródłem cierpienia i rozproszenia. Ten rodzaj nieustannego niepokoju sprawia, że ​​trudno w pełni cieszyć się życiem. Jest to często objaw zaburzeń lękowych.Weźmy na przykład pracownika, który doświadcza wysokiego poziomu lęku nawet po dotrzymaniu terminów lub relaksacji w domu w piątek wieczorem. Albo, co gorsza, wyobraź sobie kogoś, kto ciągle ma ochotę umrzeć, mimo że nie ma żadnych zagrożeń dla życia.

Czym są emocje? – definicja emocji

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego ludzie z lękiem jako chorobą psychiczną odczuwają lęk, który nie ustępuje i potrafi zakłócać codzienne czynności, takie jak wydajność pracy i relacje.  Anya Shumilina, dyrektorka praktyki terapeutycznej Behavioral Associates, powiedziała, że ​​osoby z zaburzeniami lękowymi mają skłonność do kontrolowania lęku. Podczas pracy na stanowisku dyrektora ds. psychiatrii w ośrodku leczenia, dr Shanthi Mogali pracowała z niespokojnymi klientami, krórzy po prostu myśląc o wstawaniu i radzeniu sobie z niepokojem cały ich  dzień był przerażający.

Oto kilka innych objawów, które często wskazują na zaburzenia lękowe lub inne choroby psychiczne:

  • Niepokój lub uczucie zranienia lub na krawędzi
  • Szybkie męczenie się
  • Trudności z koncentracją lub pusty umysł
  • Drażliwość
  • Napięcie mięśni
  • Trudności w kontrolowaniu zmartwień
  • Problemy ze snem (trudności z zasypianiem lub niespokojny sen)

Aby dowiedzieć się więcej, zobacz nasz artykuł „Zaburzenia lękowe”

Jeśli uważasz, że żyjesz z zaburzeniami lękowymi lub innymi chorobami psychicznymi, skontaktuj się z licencjonowanym terapeutą w celu postawienia diagnozy. Możesz również rozważyć różne opcje leczenia i taktyki radzenia sobie z lękiem. Zwykle wiążą się one z kombinacją adresowania przekonań, które powodują niepokój i praktykowania zdrowego stylu życia, który obejmuje ćwiczenia i medytację.
Comment here