Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

EdukacjaPorady

Pomóż swojemu dziecku przetrwać pierwszy dzień w szkole

Rate this post

W tym artykule podamy kilka narzędzi, które mogą być przydatne w tym właśnie celu. Jednym z najważniejszych jest zaakceptowanie, że chodzenie do szkoły oznacza zmianę. Jako dorośli możemy postrzegać to inaczej, ale drzwi do świata otwierają się dla twojego dziecka. Musisz więc traktować ten moment z szacunkiem. Opiekuj się ich emocjami i oczywiście także swoimi.

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, co wydarzy się pierwszego dnia szkoły

Im więcej szczegółów i informacji przekażesz swojemu dziecku, tym bezpieczniej i pewniej poczuje się, gdy wejdzie w etap zmian. Informacje te obejmują między innymi odwiedzanie nowej szkoły przed rozpoczęciem roku, przedstawianie ich nauczycielowi oraz kupowanie plecaka i przyborów szkolnych wraz z dzieckiem.

Wyjaśnij rutynowo krok po kroku, czynności, które będą robić, niektóre sytuacje, które mogą się wydarzyć, ilu będzie innych dzieci w klasie… Powiedz również, że muszą przestrzegać szkolnych zasad, słuchać innych dorosłych, którzy nie są mamusiami ani tatusiem i dzielić się swoimi rzeczami z innymi dziećmi.

Pierwszy dzień szkoły, matka i syn.

Wyjaśnij, co stanie się po szkole. Na przykład: „Twoja babcia cię odbierze” lub „Spróbuję być na czas, ale jeśli się trochę spóźnię, poczekaj na mnie na placu zabaw, aż tam dotrę”. Możesz zostawić im coś z co należy do ciebie, np. bransoletka lub możesz pocałować ich małą dłoń, aby poczuli się, jakbyś była z nimi cały dzień.

Pomóż im przyzwyczaić się do niektórych czynności i zachowań przed pierwszym dniem szkoły

Rodzice i dzieci mają problemy w trakcie roku szkolnego, takie jak wczesne wstawanie lub jedzenie w stołówce. Jeśli chodzi o sen, możesz ustawić rutynowy tryb spania i stopniowo zbliżać się do 8-10 godzin snu, których potrzebuje twoje dziecko.

Jeśli chodzi o dietę , możesz zacząć przygotowywać określone posiłki i zachęcać swoje dzieci do wypróbowania ich w domu, aby nie było problemów w stołówce. Możesz także im pomóc, stopniowo egzekwując bardziej rygorystyczny harmonogram jedzenia i rutynę. W ten sposób Twój maluch będzie mógł lepiej dostosować się do środowiska szkolnego.

Spędzanie czasu z innymi dziećmi może również pomóc im przygotować się na sytuacje, w których będą w szkole.

Dzieci nie są takie same

Ważne jest, aby pamiętać, że Twoje dziecko przeżywa pierwszy dzień szkoły w oparciu o swoją wyjątkową osobowość, mocne i słabe strony. Porównanie jednego dziecka z drugim nie doda niczego do doświadczenia.

Nie jest dobrym pomysłem zachęcanie dziecka, mówiąc: „pójdziesz do szkoły jak brat lub siostra”. Prawdopodobnie najlepiej jest powiedzieć „pójdziesz do szkoły i doświadczysz nowych rzeczy” lub coś w tym rodzaju.

Jako rodzice postępujemy również inaczej z każdym dzieckiem, więc to kolejny powód, dla którego porównania niewiele pomagają. To samo dotyczy pierwszego dziecka w szkole, jak w przypadku drugiego dziecka.Rozpoznanie własnych emocji pomoże ci je kontrolować i znaleźć dla nich mądrzejszy rynek zbytu. To nie znaczy, że nie powinieneś mówić dziecku, że za nimi tęsknisz. Oznacza to po prostu, że jeśli utrzymasz pozytywne, zrelaksowane nastawienie, jest bardziej prawdopodobne, że twoje dziecko też się tak poczuje.

Szanuj indywidualność i osobowość każdego z twoich dzieci. Nie wszyscy dostosują się tak samo lub nie doświadczą tego w ten sam sposób. Zaufaj swojemu dziecku. Nawet jeśli potrwa to trochę dłużej, dostosują się. Nie poddawaj się od razu, dzieci to czują.

Matka i syn.

Ważne jest, aby się przystosować

Istnieje szansa, że ​​już pierwszego dnia szkoły i wkrótce po tym dziecko zacznie robić rzeczy, na przykład napady złości, których pozbyłeś się jakiś czas temu. Ale zwykle znaki te znikną po kilku dniach, gdy dziecko przyzwyczai się do rutyny. Gdy środowisko, koledzy i nauczyciele się zapoznają, zachowanie powinno się poprawić.

Możesz także pomóc w szybszym zniknięciu tych niepożądanych znaków. Na przykład, podczas gdy przyzwyczajają się do rutyny, dobrym pomysłem jest przyzwyczajenie dziecka do wcześniejszego kładzenia się spać i wstawania. I upewnij się, że wszystko jest gotowe dzień wcześniej, czego będzie potrzebować następnego dnia do szkoły.  

Jeśli możesz, w ciągu pierwszych kilku dni ty lub twój małżonek powinniście je sami zaprowadzać do szkoły. Zwiększy to ich poczucie bezpieczeństwa i ukoi poczucie opuszczenia. Postaraj się dotrzeć tam nieco wcześniej, aby porozmawiać z nauczycielem, innymi dziećmi i innymi rodzicami. Gdy zobaczą, że towarzysko i dobrze się dogadujesz, pomoże im to zrobić. Będą czuć się bezpieczniej. 

Jak dobrze się żegnać

Pożegnania mogą być drażliwym problemem, więc najlepiej, żeby były krótkie. Na przykład możesz uściskać i całować kilka razy i wypowiedzieć pocieszające słowa: „świetnie sobie poradzisz”. Następnie wyjdź z uśmiechem na twarzy.

Mogą skończyć płaczem, zwłaszcza przez kilka pierwszych dni. To normalne; prawdopodobnie mają trudności z oddzieleniem się od ciebie i przystosowaniem do nowego środowiska. Jeśli weźmiesz to spokojnie i cierpliwie, zaufasz ludziom, którzy pracują w szkole, szloch nie potrwa długo.

Odbiór ich po szkole

Chociaż dostosowują się, ważne jest również, aby każdy, kto odbierze twoje dziecko, był na czas, aby mogli zobaczyć, że bycie w szkole jest konieczne i że tam go nie porzuciłeś. Postaraj się, aby było to tak normalne, jak to możliwe, tak jakby właśnie spędzili popołudnie grając ze swoją babcią.

W szkole nauczyłem się śmiać, a także nauczyli mnie jednej ważnej rzeczy: śmiać się z tego, co szanuję i szanować to, z czego się śmiałem.
-Claudio Magris-

Żegnaj w szkole, matka macha do swoich synów.

Zapytaj ich, jak minął im dzień, i wskaż pozytywy. A jeśli możesz, powinieneś nawet zachęcić ich do spędzania czasu po szkole z kolegą z klasy, jeśli to możliwe, a oni się lubią. Każda więź, którą utworzą, sprawi, że nowa sytuacja będzie bardziej znajoma i pomoże im szybciej się przystosować.

Jak powiedzieliśmy wcześniej, adaptacja jest normalna i wymaga czasu. Pewne rzeczy prawdopodobnie wymyśli twoje dziecko, na przykład zacznie mniej jeść, spać więcej lub mniej niż normalnie, wydawać się drażliwe lub wrażliwe itp. Ale jeśli tak się dzieje i nadal się nie dostosowują, i płacze za każdym razem, gdy odchodzisz (lub inne podobne zachowania), warto skonsultować się ze specjalistą.
Comment here