Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiPsychoterapiaRelacje

Jak zwierzęta wpływają na nasze zdrowie?

5/5 - (2 votes)

Dopóki nie dowiesz się, jak to jest kochać zwierzę, nie zrozumiesz prawdziwej szlachetności ani emocjonalnego przebudzenia, takiego, które leczy duszę. Kochanie psa, kota lub innego stworzenia – bez względu na to, jak jest małe, niespokojne lub wyjątkowe – wzbogaca twoje życie i pokazuje, jak ich uczucia są tak samo cenne jak nasze.

Czy wiesz, że: szczęśliwy pies, najlepszym przyjacielem człowieka? 

Wszyscy na pewno kiedyś czytaliśmy o korzyściach posiadania zwierzaka. Ale bardziej interesujące jest odkrycie wpływu zwierząt na zdrowie publiczne. Według wielu różnych badań zwierzęta zapobiegają licznym wizytom u lekarza, co pozwala zaoszczędzić około 3 milionów euro rocznie na opiece zdrowotnej w krajach takich jak Niemcy i Austria.

Każdy może mówić czule o sytuacji, w której przyprowadził tego wyjątkowego kogoś do domu, oraz o tym, jak ów zwierzak wywrócili nasz świat i serce do góry nogami. Coś budzi się w tobie, gdy adoptujesz psa lub uratujesz kota z ulicy, głodnego, brudnego i spragnionego uczuć.

kot i motyl

Terapia z udziałem zwierząt

Zacznijmy od przypadku Klaudii, kobiety z chorobą Alzheimera, która dawno temu straciła zainteresowanie światem. Żadna z czynności, które odbyły się w jej domu, nie pomogła jej, z wyjątkiem jednej: kiedy przyprowadzono cztery małe psy przeszkolone do tego rodzaju terapii.

„Dogoterapia w pigułce” to doskonały podręcznik dla przyszłego kynoterapeuty, który pragnie doskonalić warsztat pracy. Bogaty materiał źródłowy wykorzystany w pozycji prezentuje załączona bibliografia.

Klaudia szczególnie lubiła jednego z psów. Wystarczyło jedno spojrzenie, by jej twarz się rozjaśniła, a jej energia wzrosła i połączyła ją z rzeczywistością. To nie zawiodło. Kilka sekund później wzięła zwierzę w ramiona, pocałowała je. Dzięki tej interakcji udało im się zmniejszyć leki Klaudii. Zwierzęta są najlepszym lekarstwem.Według badań opublikowanych w czasopiśmie Frontiers in Psychology, to „przebudzenie” może być wywołane przez aktywację oksytocyny, znanej jako hormon miłości i przywiązania. Kiedy jego poziomy rosną, doświadczamy psychologicznych i fizjologicznych reakcji łańcuchowych, które pozwalają nam być bardziej obecnymi i wrażliwymi na wszystko związane z emocjami (uściski, pieszczoty, czułe słowa itp.).

Spojrzenie zwierzęcia

Czasami zwierzęta, mogą nawiązać lepsze emocjonalne reakcje niż ludzie. Zwierzęta mają naprawdę niesamowitą zdolność do emocjonalnego kontaktu, nawet poprzez prosty gest lub spojrzenie. W rzeczywistości wiadomo, że kontakt wzrokowy między psem a jego właścicielem jest tak szczeryże wzmacnia więź między nimi.

Istnieje wiele różnych rodzajów miłości, ale miłość do zwierzęcia jest wyjątkowa i wydobywa z nas to, co najlepsze, pomaga nam być lepszymi ludźmi.

Według ciekawych badań opublikowanych w Science Magazine , psy potrafią rozpoznawać uśmiechy ludzi, okazywać empatię, a nawet interpretować nasze emocje, patrząc na nas oczami. Wszystko to jest wynikiem wieloletniej ewolucji razem, podczas której stworzono wyjątkową więź, która wykracza daleko poza rasę.

małpa i kot

Stajemy się odbiciem w oczach naszych zwierząt

Ludzie często mówią, że oczy twojego psa są najlepszym lustrem, które widzi odbicie twojej duszy. To prawda.

  • Jeśli wychowane przez ciebie zwierzę ucieka od ciebie i widać strach w jego oczach, coś jest nie tak. Strach żywi się negatywnymi emocjami.
  • Niewiele rzeczy jest tak terapeutycznych jak powrót do domu w złym nastroju i nagle widząc swojego pupila jest ci lepiej.
  • Dla twojego zwierzaka jesteś najpiękniejszą rzeczą na świecie, i to nie tylko dlatego, że go karmisz. Chętnie też przyjmą twoją sympatię.
  • Spojrzenie w oczy zwierzęcia może być również lustrem, które promuje Twoją samoakceptację. Ich oczy są szczere i mogą zaoferować inną perspektywę, w której możesz relatywizować swoje problemy, zmartwienia i stres. Wszystko, co musisz zrobić, to przytulić ich, a wtedy świat wydaje się piękniejszy a życie prostrze.
kobieta tulenie konia

Terapia z udziałem psa pozytywnie wpływa na zdrowie i funkcjonowanie człowieka. Ta forma kuracji niesie ze sobą nieocenione korzyści. Sprawdź. Bardzo możliwe, że Ty również mógłbyś zostać dogoterapeutą! Sprawdź!

 

 
Comment here