Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Ciekawostki

Efekt Tetris: co to jest?

5/5 - (1 vote)

Rzeczy, które robimy na co dzień, mogą zmienić sposób myślenia. Im więcej czasu poświęcasz na coś, tym bardziej kształtuje to sposób, w jaki postrzegasz świat, i są przypadki, w których wpływ ten jest ogromny. Jednym z przykładów jest efekt Tetris.

Efekt Tetris ma swoją nazwę od popularnej gry wideo, która polega na umieszczaniu różnych bloków o różnych kształtach w taki sposób, aby nie było między nimi odstępów. To jedna z najbardziej uzależniających gier wideo wszechczasów. Dorośli, dzieci i ludzie w każdym wieku spędzili na nim setki godzin. Niektóre badania mówią, że może to nawet zmienić sposób myślenia.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym dokładnie jest efekt Tetris. Nie jest to w żaden sposób niebezpieczne, ale może nam wiele powiedzieć o tym, jak działa ludzki umysł.

 

Poznaj łamigłówki wykonane z drewna http://tylkorelaks.pl/52-lamiglowki – ich układanie wpływa na rozwój.

 

Czym dokładnie jest efekt Tetris?

Tetris to jedna z najczęściej studiowanych gier wideo w psychologii. Sposób, w jaki został zaprojektowany, pomógł nam dowiedzieć się więcej na temat niektórych rodzajów pamięci, a także uwagi i przetwarzania informacji. Ale jedną z najbardziej fascynujących rzeczy jest jego wpływ na sposób, w jaki postrzegasz świat.

Kilka badań wykazało, że granie w Tetris przez długi czas może wpływać na procesy myślowe, obrazy mentalne i sny. Z tego, co mogli powiedzieć, najbardziej na nią wpłynęli ludzie, którzy spędzili najwięcej czasu, grając w nią. Zaczęli patrzeć na świat przez pryzmat tej gry.
Zdjęcie przedstawiające trwającą grę Tetris z wieloma kolorowymi klockami.

Gracze Tetris zastanawiali się, jak razem zmieścić przedmioty w prawdziwym świecie. Na przykład próbowali znaleźć sposoby na lepszą organizację półek w sklepie spożywczym lub wizualizacji, jak wyglądałyby różne budynki, gdyby wszystkie były sklejone. Niektórzy mieli nawet halucynacje,  zobaczyli spadające z nieba bloki Tetris.Dla innych osób efekt Tetris oznaczał, że widzieli bloki we śnie lub jako halucynacje hipnagogiczne. Żaden z tych objawów nie spowodował poważnych problemów, ale naukowcy uznali za całkowicie fascynujące, że prosta gra może mieć tak duży wpływ na percepcję.

 

Układanki logiczne http://tylkorelaks.pl/55-logiczne – Gry logiczne odgrywają ogromną rolę w prawidłowym rozwoju kreatywnego, logicznego myślenia.

Co powoduje efekt Tetris?

Niektórzy psychologowie uważają, że to tylko kwestia przyzwyczajenia. Niektóre osoby spędzają wiele godzin grając w grę, więc ich umysł zaczyna postrzegać świat przez pryzmat gry. W takim przypadku jest to po prostu szczególny rodzaj pamięci proceduralnej.

Część naszego mózgu jest bezpośrednio związana z inteligencją, elastycznością poznawczą i wieloma innymi zdolnościami. To sprawiło, że naukowcy doszli do wniosku, że granie w Tetris może faktycznie poprawić umiejętności umysłowe danej osoby. Jeśli spojrzysz na to w ten sposób, może to być pozytywna rzecz.

Zdjęcie przedstawiające drewniane klocki Tetris ułożone ze szczeliną przy podłodze.

Inne przypadki efektu Tetris

Ta zmiana w sposobie myślenia i postrzegania świata nie dzieje się tylko w przypadku Tetris. Wiele różnych działań może mieć ten wpływ na nasz mózg.

Na przykład układanie kostki Rubika tak szybko, jak to możliwe (znane również jako speedcubing ) i użycie języka programowania może wpłynąć na twoją percepcję wizualną i sposób korzystania z logiki. To samo dotyczy matematyki. Gdy nauczysz się zaawansowanej matematyki, może ona zmienić sposób rozumienia rzeczywistości.

Chociaż ten temat nie został jeszcze dogłębnie zbadany, zmienił już nasze rozumienie prawdziwego potencjału naszego mózgu.
Comment here