Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiKsiążkiPoradyZdrowie

Jak stres wpływa na zapalenie stawów?

Rate this post

Radzenie sobie z chorobą przewlekłą wpływa na wiele aspektów życia codziennego, w tym na zdrowie emocjonalne. Oto, co zrobić, jeśli jesteś zestresowany. W jaki sposób walczyć ze stresem?

Stres jest stałą obecnością w naszym życiu. Przewlekła choroba, taka jak zapalenie stawów, która powoduje ból, niepewną przyszłość, obciążająco wpływa na nasz portfel, co jeszcze bardziej podnosi poziom stresu. Stres może pogorszyć objawy zapalenia stawów. Najlepszym rozwiązaniem jest radzenie sobie ze stresem, zanim wpłynie on negatywnie na zarządzanie chorobą i jakość życia

Książka dostępna w sprzedaży – https://tylkorelaks.pl/956-koniec-zapalen-stawow-9788395958908.html

Jak stres przyczynia się do zapalenia stawów

Reakcja organizmu na stres wyzwala uwalnianie substancji chemicznych, które przygotowują Cię do stawienia czoła wyzwaniu. Twój oddech przyspiesza, tętno wzrasta, a mięśnie napinają się w ramach przygotowań. Ta reakcja jest w porządku na krótką metę, ale kiedy pojawia się wielokrotnie, zwiększone napięcie mięśni może wzmocnić ból stawów. Stres uruchamia również stan zapalny układu odpornościowego. Zapalenie jest przyczyną uszkodzeń stawów w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS), toczniu, łuszczycowym zapaleniu stawów (PsA), zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa (AS) i innych zapalnych postaciach choroby. Im dłużej jesteś narażony na stres, tym bardziej destrukcyjny może stać się stan zapalny. W badaniu PLoS One osoby z RZS zidentyfikowały stres jako wyzwalacz zaostrzeń choroby.Jak zapalenie stawów pogarsza stres

Objawy zapalenia stawów przyczyniają się do stresu, zwłaszcza gdy nie ustępują. Ciągły ból, zmęczenie i zły sen tworzą błędne koło. Każdy objaw pogarsza inne i zwiększa stres, który już odczuwasz. Kiedy jesteś zmęczony, nie chcesz ćwiczyć. Brak ruchu wzmacnia ból, co utrudnia sen. Martwienie się o przyszłą niepełnosprawność tylko zwiększa stres. Niektóre formy zapalenia stawów, w tym PSA, przyczyniają się do stresu poprzez swój wpływ na Twój wygląd.

Radzenie sobie ze stresem

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci radzić sobie ze stresem:

Porozmawiaj z terapeutą – Jeśli stres zaczął dominować w twoim życiu, możesz skorzystać z interwencji takich jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT). CBT pomaga zmienić ramy problemów, które powodują Twoje zmartwienia, i pomaga radzić sobie z nimi w bardziej pozytywny sposób.
Miej kontrolę nad artretyzmem – terapia zastosowana przez lekarza złagodzi objawy, takie jak ból i sztywność, zanim będą miały większy wpływ na Twoje samopoczucie i odczuwany niepokój.
Ćwiczenia – kiedy chodzisz, pływasz lub wykonujesz inne ćwiczenia usprawniające, twoje ciało uwalnia substancje chemiczne zwane endorfinami. Regularna aktywność fizyczna poprawia samoocenę i nastrój oraz zwalcza depresję i lęk. Joga — która łączy ruch i głęboki oddech — łączy sprawność fizyczną z odprężaniem.
Rób przerwy na relaks – relaksacja w ciszy przez kilka minut i głębokie oddychanie może uspokoić twoje ciało.
Comment here