Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiEdukacjaPorady

4 porady dotyczące lepszego uczenia się

Rate this post

Nikt nie rodzi się, wiedząc, jak się uczyć, a przynajmniej każdy może ulepszyć metody nauki, z którymi „się rodzi”.

Musisz nauczyć się szeregu umiejętności uczenia się, a następnie zastosować je w praktyce, aby rozwinąć dobre nawyki uczenia się. Nauczysz się lepiej, a także efektywniej wykorzystasz swój czas.

Umiejętności uczenia się są cennymi narzędziami, jeśli chodzi o sensowne uczenie się. Jest tak, ponieważ pomagają zrozumieć, zachować i przyswoić informacje. Ale niewielu uczniów opanowało te umiejętności.

Wielu uczniów decyduje się na uczenie się na ostatnią chwilę, co sprawia, że oceny nie zawsze spełniają ich oczekiwań. Szybko zapominają o tym, czego się nauczyli.

Studiowanie z pamięci nie daje bardzo obiecujących wyników. Na szczęście istnieje wiele innych umiejętności uczenia się, które są bardziej zabawne i dynamiczne. Pomogą Ci one lepiej uczyć się, a także mogą poprawić wydajność.

Umiejętności, które pomogą ci lepiej się uczyć

Robienie notatek jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych umiejętności nauki. Oznacza podsumowanie najważniejszych punktów własnymi słowami, aby łatwiej je zapamiętać.

W większości przypadków kluczem jest umiejętność szybkiego ich podsumowania, ale bez pomijania ważnych informacji. Drugim kluczem do dobrego podsumowania jest upewnienie się, że związek między głównymi pojęciami jest bardzo jasny.

dziewczyna śpi, uczy się lepiej uczyć

Rozwiązywanie problemów praktycznych i analiz przypadków może pomóc w uzyskaniu obrazu pomysłu i przyswojeniu wiedzy w prostszy sposób. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chodzi o przedmioty takie jak matematyka, fizyka, prawo itp.

Dobrym pomysłem może być wykonanie studium przypadku w tym samym czasie, gdy studiujesz pomysły. W ten sposób lepiej zrozumiesz, do czego służą i jakie informacje przekazują wszystkie te litery. Kolejną umiejętnością, która pomoże ci lepiej uczyć się, tym razem w grupie, jest burza mózgów. Składa się ze spotkania grupowego, podczas którego członkowie rzucają wszelkie pomysły na dany temat.

Burza mózgów może być szczególnie przydatna do robienia projektów grupowych, dlatego rozważasz różne pomysły i punkty widzenia. Ale może być również przydatne podczas przygotowania się do egzaminu. Może wyjaśnić wszelkie pytania i pomóc ci głębiej zagłębić się w temat.

Ucz się lepiej

Wiele z tych umiejętności uczenia się nie jest nowych i są one bardzo dobrze znane większości studentów. Ale nowością jest sposób, w jaki możesz je zastosować w praktyce, aby lepiej się uczyć. Dlatego zalecamy przeczytanie tego artykułu, jeśli jesteś na studiach, przygotowujesz się do egzaminu wstępnego lub chcesz po prostu usprawnić proces uczenia się.

Strategie usprawniające naukę

Weinstein i Mayer (1986) określają pięć ogólnych kategorii strategii uczenia się:

 • próba (powtarzanie warunków)
 • opracowanie (parafrazowanie, podsumowanie)
 • organizacja (podsumowanie tekstu)
 • rozumienie (zadawanie pytań, sprawdzanie własnej wiedzy)
 • afektywny (ustalenie i utrzymanie motywacji)
Zdolności intelektualne, które musisz wzmocnić, zależą od tego, czego dokładnie wymaga to zadanie. Trenowanie takich rzeczy, jak umiejętność zapamiętywania, przekształcania, przechowywania i przesyłania informacji aktywuje procesy myślowe związane z rozwiązywaniem problemów.

Klasyfikacje według Palinscara i Browna

Aby lepiej się uczyć i przyspieszyć naukę, klasyfikacje opisane przez Palinscara i Browna (1984) przedstawiają następujące sugestie: • Parafrazowanie: wstawianie informacji w tekście własnymi słowami.
 • Wnioskowanie: wyciąganie wniosków z wyjaśnień.
 • Podsumowanie: wybór kluczowych części, wybór podstawowych pomysłów.
 • Prognozowanie: zakładanie, przewidywanie, prognozowanie, zgadywanie, ustalanie wniosków.
 • Wyjaśnienie: sprecyzowanie, wyszczególnienie i wyjaśnienie niektórych aspektów tekstu.
 • Pytanie: pomaga aktywować procesy myślowe i wcześniejszą wiedzę.

Według badań z 2012 r. przeprowadzonych na Uniwersytecie Brighama Younga, opublikowanych w The Eastern Economic Journal , dwie najważniejsze strategie poprawy nauki to harmonogram snu i ciągłe sprawdzanie tego, czego się uczysz. Harmonogramy snu i odpoczynku mają bezpośredni wpływ na wydajność.

Student studiujący w bibliotece

Naukowcy twierdzą, że potrzeba około 7 godzin snu, aby uzyskać lepsze wyniki uczenia się. Sen pomaga utrwalić pamięć i to, czego się nauczyłeś.

Z drugiej strony brak snu może uszkodzić sieci neuronowe w korze przedczołowej, co utrudni przyswojenie, zachowanie i utrwalenie uzyskanych informacji.

W badaniach z 2011 r. opublikowanych w czasopiśmie Science przeanalizowano 3 powszechnie stosowane metody studiowania: zapamiętywanie i powtarzanie, tworzenie rysunków i schematów oraz przeprowadzanie ocen i egzaminów w celu sprawdzenia, czy czegoś się nauczyłeś.

Aby sprawdzić ich skuteczność, obserwowali 200 studentów, którzy podzielili je na 3 grupy, każda z inną metodą nauki. Naukowcy odkryli, że najskuteczniejszą metodą jest ocena tego, czego się nauczyłeś. Może zwiększyć twoją zdolność nauki nawet o 50%.

Jak możesz poprawić swoje umiejętności uczenia się?

Klasyczna metoda umiejętności uczenia się obejmuje 5 etapów:

 • Szybkie czytanie, aby dać ogólne pojęcie o głównych pomysłach.
 • Dokładne czytanie, w którym podkreślasz najważniejsze pomysły.
 • Podsumowanie lub ramy. Oznacza to podsumowanie kluczowych punktów własnymi słowami, aby łatwiej je zapamiętać.
 • Studia i zapamiętywanie. W tej części najlepiej czytać streszczenia na głos.
 • Przejrzyj z kolegami z klasy. Akt „opowiadania” o tym, czego się nauczyłeś, pomoże ci lepiej go przyswoić.

Aby poprawić te nawyki związane z nauką, należy wykonać szereg kroków, dopóki nie zmienią się one w nawyki.

 • Rutynowe studiowanie
Opracowanie harmonogramu studiów i jego przestrzeganie ma duży wpływ na skuteczność nauki. Uczenie się w sposób niezorganizowany jest jednym ze sposobów, aby skończyć naukę późno w nocy, kiedy sen i zmęczenie utrudniają koncentrację.

Przyzwyczajenie się do harmonogramu ułatwi również nie pomijanie czasu na naukę. Bardziej prawdopodobne jest, że poświęcisz czas na naukę, którą potrzebujesz przyswoić.

 • Utrzymywanie rozproszenia na odległość

To może wydawać się oczywiste, ale nigdy nie jest tak źle zapamiętać. Rozproszenia mogą przybrać nieoczekiwane kształty i dobrze jest wiedzieć, jak je rozpoznać. Niektóre rzeczy na czarnej liście rozproszenia to Facebook, Instagram, telefony komórkowe i telewizja. Ale są też inne rzeczy, które możesz dodać do listy rzeczy, aby trzymać się z daleka podczas nauki.

dziewczyna przy biurku
 • Ucieczka od dosłownego zapamiętywania

Musisz dostosować informacje zawarte w tekstach do własnych. Oznacza to powiązanie go z pewnymi rzeczami z twojego życia, przeformułowanie go własnymi słowami lub użycie innych przykładów, o których możesz pomyśleć.

W ten sposób będziesz w stanie osiągnąć sensowne uczenie się. Będziesz bardziej odporny na upływ czasu niż tylko zapamiętywanie informacji, które nie mają dla ciebie większego sensu.

Stała praktyka

Jeśli możesz, powinieneś ocenić się na podstawie egzaminów lub list pytań na temat studiowanego tematu. Może to wydawać się stratą czasu, jeśli uważasz, że musisz po prostu „zanurzyć się” w informacjach. Ale to nieprawda, ponieważ pomoże ci dostrzec błędy i pozwoli ci zmierzyć swoje postępy.

 
Comment here