Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiPoradyZdrowie

Jak stres wpływa na nasze zdrowie

5/5 - (4 votes)

W dzisiejszych czasach życie bez stresu wydaje się utopią. Podczas gdy niektóre poziomy stresu są adaptacyjnymi reakcjami na okoliczności i są uważane za normalne, przewlekły lub intensywny stres jest stanem aktywacji układu nerwowego, który jest związany z wieloma przewlekłymi chorobami.

Suplementy diety - wybierz na Ceneo.plKsiążka to remedium na stres – ZOBACZ DLACZEGO?

Nie możemy żyć w stanie ciągłego stresu, inaczej nasze ciało wyśle ​​nam sygnały ostrzegawcze w postaci choroby, obrażeń lub ogólnego złego samopoczucia. Dlatego powstrzymywanie się od nadmiernego stresu jest dobre dla naszego zdrowia.

Co to jest stres i do czego służy?

Stres to reakcja wyzwalana w mózgu, gdy wyczuwa zewnętrzne reakcję na zaistniałą, zaskakującą sytuację. Ludzie, ze względu na naszą zdolność wyobraźni, mogą również doświadczać stresu w wyniku samych myśli, a nie faktycznych wydarzeń.

„Głos ego nieustannie zmienia naturalny stan zdrowia ciała. Prawie każde ludzkie ciało znajduje się pod dużą presją i stresem, nie dlatego, że jest zagrożone przez jakiś czynnik zewnętrzny, ale przez wewnętrzne działanie umysłu. ”
-Eckhart Tolle-

zestresowana kobieta

Ostry stres, który jest wytwarzany przez określony bodziec, który musimy rozwiązać, wprowadza nasze ciało w stan aktywacji. To pozwala nam reagować szybciej i z większą energią, większym skupieniem itp. Tworzy napięcie, które przygotowuje nas do działania.

Jednak warunki przewlekłe powodują, że aktywacja ta jest trwała, powodując stały przepływ hormonów stresu, co w rezultacie powoduje spadek naszej energii. Nasze hormony nie są w równowadze, co powoduje pogorszenie ogólnego stanu zdrowia.

Wpływ stresu na zdrowie

Aby kontynuować, wymienimy główne skutki tego stanu presji i obciążenia psychicznego na nasze zdrowie. Chociaż musimy jasno powiedzieć, że są one generowane głównie przez połączenie czynników. • Depresja i lęk : przewlekły stres może powodować długotrwałe stany depresji i lęku z powodu nierównowagi hormonalnej i związanego z tym spadku energii.
 • Problemy skórne i wypadanie włosów: wysypki skórne, takie jak trądzik lub wyprysk, mogą być spowodowane ciągłym stresem. Inne stany, takie jak atopowe zapalenie skóry lub łuszczyca, ulegają zaostrzeniu i pogorszeniu na skutek silnego lub nasilającego się stresu. Poza tym może powodować nadmierne wypadanie włosów, co w niektórych przypadkach może prowadzić do całkowitego łysienia.
 • Problemy z miesiączką: stres jest ściśle związany z hormonami, których długotrwałe zaburzenie równowagi może powodować problemy z miesiączką, od bardzo bolesnych okresów po nieregularności w cyklu miesiączkowym; w ciężkich przypadkach miesiączka może nawet zaniknąć.
 • Problemy z trawieniem: stres zmienia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Bardzo utrudnia trawienie.  Dereguluje transport jelitowy i jest również ściśle związany z wystąpieniem wrzodów żołądka, ponieważ zwiększa produkcję kwasów trawiennych, które nasilają te problemy.
 • Problemy ze snem: wszyscy kiedyś doświadczyliśmy, że stresujące sytuacje uniemożliwiają zasypianie lub powodują, że budzimy się w środku nocy bez możliwości ponownego zasnięcia. Problemy z bezsennością same w sobie są niekorzystne, ale także powodują dodatkowo przemęczenie, ponieważ niemożliwość snu wpływa na wykonywanie wszelkich zadań w ciągu dnia.
 • Problemy z tętnicami i sercem: presja i długotrwałe zmęczenie psychiczne są związane z poważnymi chorobami, takimi jak nadciśnienie i choroba wieńcowa; chociaż efekty te są długotrwałe, są naprawdę poważne i powinny pokazać nam, jak konieczne jest zmniejszenie stresu.
 • Problemy z wagą: często stresujące stany zachęcają nas do kompulsywnego jedzenia, co dodatkowo utrudnia mózgowi niewłaściwe postrzeganie oznak zadowolenia. Dlatego stres związany jest z otyłością, a nawet z cukrzycą.

Co możesz zrobić, aby zmniejszyć stres

osoba medytująca

W zależności od sytuacji, która go generuje i tendencji do niepokoju każdej osoby, stres może być bardzo trudny do całkowitego wyeliminowania. Zawsze są jednak rzeczy, które możemy zrobić, aby go maksymalnie ograniczyć.

 • Uprawianie sportu jest doskonałym sprzymierzeńcem w walce ze stresem. Uprawianie jakiegokolwiek sportu obniża napięcie i uwalnia energię, która w przeciwnym razie pozostałaby w nas i zniszczyłaby nasze zasoby. Prosty spacer  dwa lub trzy razy w tygodniu zrobi dużą różnicę, chociaż uprawianie bardziej intensywnego sportu będzie bardziej skuteczne.
 • Innym jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy radzeniu sobie ze stresem, jest dieta. Zdrowa i zbilansowana dieta, szczególnie bogata w kwasy tłuszczowe omega 3 (takie jak te występujące w rybach), pomaga zmniejszyć stres.
 • Praktyka ćwiczeń relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga lub psychologiczne techniki relaksacyjne są bardzo korzystne dla zminimalizowania stresu. Czasami znalezienie czasu dla siebie, pływanie, spacery… mają znaczenie.
 • Otaczanie się bliskimi i osobami oferującymi wsparcie psychologiczne w trudnych chwilach lub jest jednym z podstawowych aspektów radzenia sobie ze stresem. Spotkanie z przyjacielem zdecydowanie zmniejsza poziom stresu znacznie się zmniejsza. Ponadto naukowo udowodniono, że kontakt fizyczny i okazywanie uczuć poprawiają zdrowie osób cierpiących na lęk lub depresję.Comment here