Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiDefinicje

Czy słyszałeś kiedyś o syndromie jerozolimskim?

Rate this post

Zespół Jerozolimski jest chorobą psychiczną, która dotyka turystów odwiedzających Jerozolimę, a także tych, którzy tam mieszkają. Ta choroba opiera się na urojeniach i jest klasyfikowana wraz z psychozą. Zwykle ludzie z tym syndromem identyfikują się z postaciami z Biblii, naśladując to, co wiedzą o tych postaciach.

W Jerozolimie świat arabski miesza się z żydowskim, a żydowski z chrześcijańskim. Klimat tego miejsca może jednak szokować. Legalna jest tu prostytucja i aborcja, a nieopodal Ściany Płaczu dojrzymy tęczową flagę. Czy wiesz, że Jerozolima jest najbardziej skłóconym miastem?

Niektóre zwykle identyfikowane postacie to Mojżesz, Król Dawid, Jezus z Nazaretu i Jan Chrzciciel. Mężczyźni mają tendencję do naśladowania postaci męskich, podczas gdy kobiety mają tendencję do naśladowania postaci kobiecych. Wpływ na to ma także wyznawana  religia, ponieważ chrześcijanie zwykle identyfikują się z postaciami z Nowego Testamentu. Tymczasem naród żydowski, dla którego Nowy Testament nie jest częścią ich przekonań, naśladuje postacie ze Starego Testamentu.

Dlaczego Jeruzalem

człowiek pod ścianą płaczu Jeruzalem

Największym miejscem turystycznym w Izraelu jest Ściana Płaczu, znana również jako Ściana Zachodnia. Znajduje się w Jerozolimie. Każdego dnia tysiące odwiedzających podchodzą do ściany o każdej porze dnia, modlą się , robią zdjęcia, biorą udział w ceremonii lub demonstracji. Doświadczane tych historycznych i duchowych przeżyć jest tak silne, że może wywołać ten syndrom.

Wielu ludzi, którzy odwiedzają Jerozolimę, jest przyciąganych poszukiwaniem nadprzyrodzonych doświadczeń, które mogą mieć charakter duchowy lub religijny. Naśladując biblijne postacie, ludzie z syndromem jerozolimskim chodzą publicznie ulicami miasta Jerozolimy.

Jedyny w swoim rodzaju przewodnik z elementami reportażu i dokumentu. Autorka zaprasza czytelników do Jerozolimy. Miasta Bogów, w którym świat arabski miesza się z żydowskim, a żydowski z chrześcijańskim. Jerozolima. Miasto Boga – Eweliny RubinsteinZespół Jerozolimski

Dr Yair Bar-El, psychiatra, jako pierwszy klinicznie zidentyfikował syndrom jerozolimski. Po zbadaniu ponad 400 turystów, którzy zostali uznani za szalonych, głównie Żydów i chrześcijan, lekarz odkrył pewne wspólne cechy, identyfikując w ten sposób objawy charakteryzujące ten zespół.

Zespół ten definiuje się jako histeryczne zaburzenie dysocjacyjne. Pacjenci przyjmują inną osobowość.

Atmosfera duchowości starożytnego miasta Jeruzalem, pełnego religii, historii, ideologii i mitologii, jeszcze bardziej się rozszerza o wydarzenia, które miały tam miejsce: wojny, krucjaty, masakry itp.,  

Objawy zespołu Jerozolimskiego

Zespół Jerozolimski

Turyści z objawem jerozolimskim zaczynają się denerwować lub lękać bez wyraźnego powodu. Zazwyczaj uciekają od ludzi, z którymi podróżują, i izolują się. Przebierają się, aby wyglądać jak postacie biblijne. Najczęstsze zdanie, które mówią, aby opisać to, co im się przydarzyło, to „nagle coś się wydarzyło”. Po kilku dniach wracają do „rzeczywistości”, wielu odczuwa wstyd. Nie potrafią wyjaśnić, co się z nimi stało.

Czy byłeś w Jerozolimie? Jeśli spotkałeś ludzi, którzy głoszą na ulicy lub umywają się w fontannie, nie zakładaj, że oszaleli.

Odwiedzając Izrael, nie wypada pominąć w swych turystycznych planach Jerozolimy, nie dlatego, że jest to stolica tego pięknego państwa, ale dlatego, że jest to miejsce pod każdym względem niezwykłe. To właśnie w Jerozolimie świat arabski miesza się z żydowskim, a żydowski z chrześcijańskim, więc właśnie tutaj zdołamy odnaleźć odpowiedzi na pytania: dlaczego Żydzi przestrzegają koszerności, dlaczego religijne Żydówki golą głowy, jakimi samochodami jeżdżą Izraelczycy, jak przyrządzić smaczną szakszukę, czym jest mezuza, po czym poznać żonatego Żyda, ile wydamy na żywności, jeśli przez jakiś czas zamieszkamy w Jerozolimie? A to wszystko można znaleźć w książce Eweliny Rubinstein – Jerozolima. Miasto Boga.
Comment here