Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Ciekawostki

Ziewanie chłodzi mózg

Rate this post

Naukowcy szacują, że w normalnych warunkach ludzie ziewają około 28 razy dziennie. Codziennie spędzasz około czterech minut na tej pozornie niepotrzebnej i często niekontrolowanej czynności. Spędzisz całe życie ziewając, zaczynając od piątego miesiąca ciąży, a kończąc na ostatnich kilku dniach życia. W niektórych kontekstach niegrzeczne jest ziewanie. Ziewanie jest jednak konieczne dla twojego zdrowia. To dlatego, że ziewanie między innymi chłodzi mózg.

Dlaczego ziewasz?

Prawdopodobnie ziewanie kojarzy Ci się ze zmęczeniem lub znudzeniem, ale to tylko część historii. Płody również ziewają, podobnie jak większość kręgowców (ryby, gady, ptaki i ssaki).

W wielu kulturach ludzie uważają za niegrzeczne ziewać publicznie. Niemniej jednak wszyscy to robią, nawet osoby bardzo dobrze wykształcone. Ziewanie może być bardzo zaraźliwe. Wystarczy, że zobaczysz, jak ktoś ziewa w twoim bezpośrednim sąsiedztwie, aby poczuć się zmuszonym do zrobienia tego samego.

Ziewanie jest niezbędne dla zdrowia twojego mózgu. Przyczynia się do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania mózgu.

Facet ziewający na zewnątrz.

Ziewanie płodu pomaga w rozwoju mózgu

Jak wspomniano powyżej, nawet nienarodzone dzieci ziewają. Zaczynają około 20 tygodnia życia. Ziewanie sprzyja sekwencyjnemu i uporządkowanemu rozwojowi mózgu. Wiele badań wskazuje, że ziewanie jest oznaką prawidłowego rozwoju mózgu i nerwów obwodowych regulujących ruch mięśni.

Ziewanie płodu jest tak ważne, że jego brak może być oznaką zaburzeń nerwowych.

Po urodzeniu twój mózg musi ziewać kilka razy dziennie.

Ziewanie pomaga skupić uwagę

Większość ludzi uważa, że ​​ludzie ziewają, aby pomóc w dostarczeniu większej ilości tlenu do mózgu. Oddychasz nieprzerwanie w dzień iw nocy przez usta i nos i nie ma to nic wspólnego z dotlenieniem mózgu.Tlen dostarczony do komórek mózgowych jest transportowany głównie przez sieć naczyń krwionośnych. Jeśli celem ziewania było dotlenienie mózgu, to dlaczego nie ziewasz więcej, gdy wstrzymujesz oddech? Lub gdy jesteś w środowisku pozbawionym tlenu?

Według Walusińskiego (2014) ziewanie zwiększa ilość płynu w mózgu, co pozwala na zwiększenie uwagi i koncentracji potrzebnych do bardziej złożonych zadań. Inne badania sugerują, że ziewanie chłodzi mózg, pomagając regulować temperaturę.

Ziewanie chłodzi mózg

Do tej pory uczeni mieli różne teorie wyjaśniające, dlaczego akurat wtedy pojawia się ten specyficzny odruch, ale niewielu skupiało się na wyjaśnieniu biologicznych funkcji owego zjawiska. podejrzewali, że rolą ziewania jest schładzanie mózgu. Amerykańscy biolodzy na łamach pisma publikują wyniki swoich prac.

Otóż zbadali oni częstotliwość ziewania u przechodniów napotkanych na ulicach arizońskiego Tucson. Badaniu poddano 160 osób. Część z nich sondowano latem, a drugą zimą. Celem było ustalenia czy w skrajnie odmiennych temperaturach zjawisko ziewania występuje u obu grup tak samo i z podobną regularnością.

Zwiększona wentylacja, która następuje po ziewaniu, pomaga obniżyć temperaturę mózgu. Brak snu i wyczerpanie psychiczne po wyczerpującej aktywności umysłowej powoduje wzrost temperatury mózgu. Dlatego ziewasz bardziej, kiedy wstajesz lub kładziesz się do łóżka, lub jeśli pracujesz przez jakiś czas nad czymś obciążającym umysł. Chociaż większość ludzi nadal uważa ziewanie za niegrzeczne w pewnych kontekstach, jest to normalne i konieczne działanie.

Ziewanie chłodzi mózg kobiety pracującej na komputerze.

Ziewanie bardziej niż normalnie może być oznaką patologii mózgu

Rozmawialiśmy o tym, jak ogólnie ziewanie jest dobrą rzeczą. Jednak zbyt częste ziewanie może być oznaką choroby.  Pacjenci cierpiący na udary, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, migreny, guzy mózgu, nadciśnienie śródczaszkowe, przewlekłą bezsenność lub padaczkę mają tendencję do ziewania o wiele częściej niż normalnie. W przypadku Parkinsona ciągłe i nadmierne ziewanie jest jednym z objawów choroby.

Inną możliwą przyczyną nadmiernego ziewania jest spożywanie niektórych leków, takich jak leki przeciwdepresyjne, opioidy lub środki uspokajające. Picie zbyt dużej ilości kofeiny może również powodować częstsze ziewanie.
Comment here