Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

EmocjeRelacje

Jak radzić sobie z narcystycznym szefem?

Rate this post

Narcyzm lub narcystyczne zaburzenie osobowości jest prawie tak samo trudne do rozwiązania w miejscu pracy, jak w relacjach rodzinnych lub intymnych. Najtrudniejsza sytuacja jest wtedy, gdy twój szef przejawia cechy narcystyczne. Kiedy nie tylko jesteś zmuszony do bliskiego kontaktu z szefem każdego dnia, ale jednocześnie jesteś zależny od niego z powodu swoich dochodów.

Kiedy twój szef jest nieprzewidywalny, egocentryczny i łatwo zdenerwowany, możesz odczuwać coś podobnego do reakcji PTSD, kiedy każdego dnia idziesz do pracy. Jesteś przerażony, że zostaniesz obrażony, zawstydzony przed współpracownikami, pomijany, a nawet zwolniony. Na szczęście istnieją sposoby radzenia sobie z narcystycznym szefem, które pomogą ci przetrwać, a nawet rozwijać się w pracy.

Radość – naucz się wyzwalać pozytywne emocje. Czy to możliwe?

Uwaga: używam zaimka męskiego w tym utworze, ale oczywiście jest wiele kobiet-szefów, które przejawiają cechy narcystyczne lub mają narcystyczne zaburzenia osobowości.

Praktycznie każdy albo pracował dla narcystycznego szefa, albo był w jakiś sposób narażony. Niezapomnianym przeżyciem jest przebywanie w towarzystwie osoby rażąco pochłoniętej sobą, podziwiającej siebie, skupionej na sobie i mającej obsesję na punkcie siebie – kogoś, kto ciężko pracuje tylko wtedy, gdy ktoś patrzy, który szybko dochodzi uznania i przypisuje winę.

Narcystyczny szef spędza mnóstwo czasu na myśleniu o osiągnięciu władzy, wpływów i sukcesu. W rezultacie istnieje tendencja do kłamania i wyolbrzymiania prawdy, aby czuć się ważnym.

Ale największym problemem związanym z posiadaniem narcystycznego szefa jest to, że nigdy nie czują, że są problemem. Mogą mieć kozłów ofiarnych lub mogą wybierać pracowników pozornie przypadkowych, aby przypisać im winę, gdy coś pójdzie nie tak.

Jeśli masz do czynienia z narcystycznym szefem, zasadniczo masz dwie możliwości: albo rezygnujesz i szukasz innej pracy, albo zostajesz i uczysz się sobie z nim radzić. A jeśli zostaniesz, jedynym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem nie jest zmiana szefa, ale zmiana siebie i sposobu, w jaki reagujesz.

Oto dziesięć sposobów, które pomogą ci radzić sobie i powstrzymać cię przed „nakarmieniem narcystycznego zachowania”:

  • Zrozum źródło. Aby poradzić sobie z narcystycznym szefem, musisz je zrozumieć. Szanse są bardzo wysokie. Osobowość narcystyczna raczej nigdy się nie zmienia i nigdy nie będzie łatwo z taką osobą pracować. Opis, który krąży pod takimi nazwami jak „Modlitwa narcysty”, dobrze to podsumowuje:

To się nie stało.

A jeśli tak, to nie było tak źle.

A jeśli tak, to nic wielkiego.

A jeśli tak, to nie moja wina.

A jeśli tak, to nie miałem tego na myśli.

A gdybym to zrobił …

Zasługujesz na to.  • Odpowiedz, nie reaguj. Najgorsze, co możesz zrobić z narcyzem, to rzucić światło na jego złe zachowanie. Zamiast tego naucz się reagować w sposób afektywny, który pozwala kontrolować opcje i wybory. Jeśli czujesz, że reagujesz, odejdź i odzyskaj kontrolę.
  • 3. Ustaw wyraźne granice. Ustaw sztywną granicę wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz i trzymaj się jej. Pamiętaj, że granice nie mają na celu kontrolowania innych; są wytyczną, abyś wiedział, co jest, a co nie jest dopuszczalne. Granice są częścią ochrony siebie – są zdrowe, normalne i często konieczne.
  • Nie pozwól zapanować nas dobą. Narcyści czerpią radość z kontrolowania kogoś – szczególnie na kimś, nad kim mają władzę. Nakryją cię, wyszydzą, zawołają, zawstydzą i upokorzą, ale nie musisz pozwolić, aby cokolwiek wpłynęło na twoje poczucie wartości i wpłynęło na twoje zachowanie. Używaj inteligencji emocjonalnej do zarządzania swoimi myślami i działaniami. I pamiętaj, że każde okrutne zachowanie i słowa źle odbijają się na narcyzach, a nie na was.
  • Nie karm bestii. Narcystyczny szef musi stale kontrolować, oceniać innych. Więc odmawiaj karmienia bestii. Dobrze jest zrozumieć, że złe zachowanie wynika z niepewności i że im bardziej twój narcystyczny szef działa, tym bardziej jest niepewny. Ale równie ważne jest, aby pamiętać, że im bardziej karmisz złe zachowanie, tym będzie gorzej. Narcyści otaczają się tylko dwoma rodzajami ludzi: tymi, którzy im pozwalają i tymi, którzy puszczają mimo uszu takie zachowania. Każdy, kto nie pasuje do żadnej z tych dwóch kategorii, z pewnością zostanie zwolniony i, jeśli narcysta na swój sposób sobie poradzi, zostanie zmanipulowany, aby pomyśleć, że to w rzeczywistości jego wina.
  • Nie wzmacniaj pozycji tych, którzy na to nie zasługują. Twój narcystyczny szef ma pewien stopień władzy ze względu na swoją pozycję, ale wiemy, że nie ma liderów bez wyznawców. Odmawiajcie podążania za tymi, których nie podziwiasz, tymi, którym nie ufasz, i tymi, którzy kłamią. Wykonuj swoją pracę najlepiej jak potrafisz, z szacunkiem, honorem i uczciwością. Kiedy to zrobisz, będziesz znany jako jeden z rozsądnych – może nawet jedyny rozsądny.
  • Sprawdź wszystko. Narcyz zawsze będzie przedstawiał się jako ofiara, która jest niewinna we wszystkich aspektach. Kiedy prawda ich obraża – co często się zdarza – szybko wymieniają ją na kłamstwa i pół prawdy. Jeśli masz do czynienia z narcystycznym szefem, przygotuj się na wiele kontroli.
  • Nie kłóć się. Ostatnią rzeczą, którą możesz zrobić, to spierać się z narcyzem, ponieważ wszystko, co powiesz i zrobisz, obróci przeciwko tobie. Nie kłóć się ani nie angażuj, ale zamiast tego uczyń ich niewidzialnymi – ostatnia rzecz, jakiej chce narcyz. Niemożliwe jest kłócić się z kimś, kto jest skłonny wypaczać prawdę zgodnie z własnym planem – najlepsze, co możesz zrobić, to odebrać im władzę, czyniąc ich nieważnymi i niewidzialnymi.
  • Nie prowokuj . Narcyści lubią prowokować ludzi, a następnie winić ich za to. Zachowaj spokój i nie daj się porwać fali dysfunkcji. Alternatywą jest uświadomienie sobie, że znaleźli sposób, aby zrobić to z Twojej winy. Nie pozwól się sprowokować ani zmanipulować.
  • Skoncentruj się na tym, co ważne. Praca z narcystycznym szefem oznacza ciągłe dążenie do gry zgodnie z ich zasadami i obracanie się wokół nich, bez odpowiedzialności, gdy coś pójdzie nie tak. Łatwo jest czuć się złym i sfrustrowanym. To wtedy musisz zrobić krok do tyłu i połączyć się ponownie z celem, jakim jest bycie tam.

Praca z narcyzem nigdy nie będzie łatwa. Często najmądrzejszą rzeczą jest po prostu odejść – ale gdy nie jest to możliwe, pamiętaj, że przynajmniej zyskujesz cenne doświadczenie w kontaktach z jedną z najtrudniejszych osobowości, jakie kiedykolwiek możesz spotkać.

Te wskazówki mogą ci pomóc tylko tak długo, w zależności od poziomu toksyczności w danej sytuacji.  Oczywiście, jeśli ma miejsce bezpośrednie prześladowanie lub nadużycie, zgłoś to.

Mamy nadzieję, że niektóre z tych punktów dotyczą Twojej sytuacji. Pamiętaj, że twoja mantra musi być:

„Zaakceptuj, że twój szef nie zmieni się i uczyń swoje życie tak łatwym, jak tylko możesz”.

Pozwolenie narcystycznemu szefowi na zrujnowanie twojego dnia – lub twojego życia – nie jest sprawiedliwe dla ciebie!
Comment here