Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaEmocjeRelacje

Czy potrafisz być szczęśliwy mimo traumatycznych doświadczeń?

5/5 - (1 vote)

Nie wszyscy mieli szczęśliwe dzieciństwo. Niestety, niektórzy ludzie mieli trudne doświadczenia życiowe, które pozostawiły głębokie rany, które wpływają na różne obszary ich życia. Okres niemowlęcy już może rzutować na Twoje dorosłe życie. Z tego powodu ludzie często pytają, czy mogą być szczęśliwi pomimo traumatycznych doświadczeń w dzieciństwie.

Poznaj pozytywne skutki traumatycznych doświadczeń – Sprawdź

Bardzo trudno jest być szczęśliwym po przejściach traumatycznego dzieciństwa – jednak nie jest to niemożliwe.  Jesteśmy szczególnie podatni na emocje, zwłaszcza te, których doświadczamy we wczesnym okresie życia. Te doświadczenia nas przerażają, fascynują, zaskakują, w zależności od tego jakie one są. Zarówno pozytywne, jak i negatywne doświadczenia pozostawiają trwały ślad emocjonalny w naszym życiu.

„Prawdziwą ojczyzną człowieka jest dzieciństwo”.
-Rainer Maria Rilke-

Dzieci są bardzo wrażliwe i w zupełności zależne od swoich rodziców czy opiekunów. To oni bezpośrednio wpływają na ich życie i odczucia. Nie mogą polegać na swoich zasobach fizycznych lub psychicznych, aby zrozumieć lub kształtować swoje życie. Łatwo je skrzywdzić, gdyż dopiero uczą się życia, nabierają doświadczeń, to:

wychowanie i trudne dzieciństwo mają wpływ na człowieka, ale zawsze też przychodzi moment, kiedy on sam może i powinien pokierować swoim życiem i wziąć za nie odpowiedzialność. Ma pełną władzę poprawić u siebie to, co było kształtowane błędnie.
-Wojciech Gębura-

Skutki traumatycznego dzieciństwa

Różne formy znęcania się lub pewne mechanizmy, które wpływają na nas poprzez nieprawidłową
sytuację w rodzinie, powodują w nas szkody, które mają ogromne konsekwencje w przyszłości. Nie można temu zaprzeczyć. Niemniej jednak nie oznacza to, że nie można być szczęśliwym pomimo doświadczeń traumatycznego dzieciństwa. Oznacza to jednak, że będzie to trudna sytuacja do przezwyciężenia, ale możliwa do osiągnięcia.

Trauma z dzieciństwa przekłada się na naszą dorosłość,  wielu dorosłych ma trudności ze znalezieniem spokoju ducha. W wieku dorosłym, te pokrzywdzone kiedyś dzieci walczą z miłością do siebie i poczuciem własnej wartości. Czasami oznacza to, że ludzie ci często nie potrafią kochać – lub być kochanym. Możliwe jest również, że trudne jest wyrażanie emocji, często nie dają sobie to tego prawa.

Autoterapia – samoleczenie duszy i ciałaSprawdź

Często odczuwa się także dyskomfort, rozczarowanie lub smutek . Na tym etapie trudno jest stworzyć i utrzymać pozytywne nastawienie. Jednak po wszystkim, przez co już przeszedłeś, musisz walczyć z tym wszystkim, aby znaleźć szczęście.

Nawet najtrudniejsze doświadczenia z dzieciństwa i z przeszłości w ogóle, nie stawiają nas na straconej pozycji, w dążeniu do spełnienia i wspaniałego, szczęśliwego życia. Przeszłość nie determinuje tego kim możesz się stać. Możesz być kim chcesz i jaki chcesz. Masz dokładnie takie same możliwości jak każdy inny człowiek. Możesz osiągnąć wszystko co sobie wymarzysz, potrafisz to sobie wyobrazić, pragniesz tego całym sobą, oraz jesteś gotowy zrobić wszystko co trzeba, by to zdobyć. -Wojciech Gębura-

Jak możesz osiągnąć szczęście po traumatycznych doświadczeniach z  dzieciństwa?

Możliwe, że te blizny, których doświadczałeś w przeszłości nigdy się nie zagoją. Jednak dobrą rzeczą jest to, że pomimo tych traumatycznych przeżyć z dzieciństwa można być szczęśliwym. Istnieje możliwość by nad tym popracować, co daje nadzieję, że ​​wiele osób czuje się niekomfortowo.

Zwłaszcza te trudne i przykre doświadczenia są najcenniejsze, bo uczą najwięcej. -Wojciech Gębura-

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby odzyskać upragnione szczęście mimo traumatycznych doświadczeń. Wojciech Gębura w swojej książce „Odzyskane szczęście – wolność od bagażu z dzieciństwa”, bardzo motywującej, napełniającej czytelnika nadzieją, chęcią dążenia do walki o wspaniałe, spokojne życie:  • Zacznij od akceptacji siebie

Prawdziwa przemiana może nastąpić tylko wtedy, gdy w pełni zaakceptujesz siebie. To kim i jaki jesteś. Trudne doświadczenia mogą zniekształcić nasze postrzeganie, lub spowodować, że zepchniemy potrzebę odkrycia siebie w głąb podświadomości po to, by uniknąć przykrych emocji i nie musieć stanąć twarzą w twarz z niekoniecznie łatwą rzeczywistością. Jeśli jednak chcesz stanąć na nogi i zbudować swoje nowe życie na stabilnym, pewnym fundamencie, nie możesz tego pominąć. Akceptacja siebie w pełni i z miłością, jest absolutnie niezbędna, by zrodziła się w Tobie siła do działania, wiara i bezpieczna przestrzeń do prawidłowego rozwoju. Trzeba, byś wykazał się wobec siebie wyrozumiałością, poświęcił czas na poznanie siebie, odważnie zadawał sobie istotne pytania dotyczące tego kim naprawdę jesteś i jaki jest cel Twojego życia. Świadomość i akceptacja siebie wzmocnią Cię i poczujesz się znacznie bardziej pewny siebie. Będziesz miał o wiele większą jasność do czego dążysz i dlaczego tego chcesz.

  • Przyjmij odpowiedzialność za siebie

Przejmij inicjatywę i umiej dostrzec w tym swój ogromny przywilej i szansę. Jesteś kapitanem własnego statku i uwierz mi, on popłynie dokładnie tam, gdzie go poprowadzisz. Warunek jest jeden: przejmujesz inicjatywę kierowania własnym życiem i pełną odpowiedzialność za decyzje, które podejmujesz. Nie bój się tego. To Twoja największa szansa w życiu. Biorąc los w swoje ręce, otwierasz się na najwspanialszą przygodę i doświadczenia, których nigdy nie zdobyłbyś będąc biernym, przyjmując postawę osoby, która tylko reaguje na nadchodzące okoliczności, zamiast samemu tworzyć rzeczywistość jakiej pragnie.

  • Zawalcz o siebie

Zmieniając swoje postępowanie, będziesz musiał zmienić nawyki. Zanim pozytywne zajmą miejsce starych, które chcemy wyeliminować, wiele razy przyjdzie Ci się zmagać z własną naturą. Dobra wiadomość jest taka, że każdy nawyk można wyeliminować. Kluczem do tego jest świadome zastępowanie go innym zachowaniem i powtarzanie tak długo, aż stanie się nawykiem. Będzie Ci łatwiej pokonywać te przeciwności, kiedy wiesz, że nastąpią i mając świadomość, że to normalne. Jeśli napotykasz opór, znaczy że dążysz do czegoś istotnego i jesteś na dobrej drodze. Zawalcz o siebie i nie hamuj.

  • Rozmawiaj z ludźmi

Każdy z nas potrzebuje drugiego człowieka, by lepiej zrozumieć siebie, a także otaczający nas świat. To bardzo ważne, by spotykać się i rozmawiać z innymi ludźmi. Zamknięci w swoim wewnętrznym świecie i skupieni tylko na swoich sprawach, tracimy z oczu wiele rzeczy. Otwierając się na pozytywne doświadczenia i ludzi, niezwykle ważne jest abyś był bardzo czujny i jednocześnie nie dopuszczał do swojego otoczenia osób, które mają na Ciebie negatywny wpływ. Dlatego odsuń wszystkich, którzy w jakimkolwiek stopniu są Ci przeszkodą na drodze do stania się najlepszą wersją Ciebie. To absolutnie konieczne.

  • Bądź konsekwentny

Pracując nad własnym rozwojem musisz być konsekwentny. Kiedy wybierzesz już swój cel, trwaj przy nim i rób wszystko co wiesz, że należy zrobić.Ważne, by nie poddawać się w trudnych chwilach, ani też nie ulegać pokusie odpuszczenia sobie pewnych rzeczy. Działaj konsekwentnie, dąż do tego co postanowiłeś. Gdy czujesz, że zaczynasz słabnąć, pomyśl o swoim celu.

  • Zostaw przeszłość za sobą

To bardzo ważne, byś pozwolił odejść temu, co już minęło. Przeszłość nie należy już do nas. Nie możemy jej ani zmienić, ani cofnąć. Jednak nawet najtrudniejsza przeszłość w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do dobrego. Możesz wykorzystać doświadczenia, które masz wyciągając z nich naukę, nadając im odpowiednie znaczenie i przez to podejmować lepsze decyzje w przyszłości.

A może wybierz się gdzieś? Oderwij się od dnia codziennego – wybierz miejsce na nocleg – zobacz na stronie nocleg24h.pl/ – poznaj ciekawe noclegi.

Pokonywanie przeszłości

W przypadkach urazów z dzieciństwa zaleca się, aby szukać profesjonalnej pomocy. Bez względu na to, jak silny jesteś, nie ma nic bardziej skutecznego niż terapia. Posiadanie wsparcia zewnętrznego specjalisty ułatwia drogę do wewnętrznej harmonii.

Nie ma cenniejszej pomocy, jak obiektywne spojrzenie drugiej osoby, która nie tylko pokaże Ci, w których obszarach potrzebne są zmiany ale jednocześnie da Ci do ręki sprawdzone narzędzia, dzięki którym bezpiecznie tego dokonasz. (…) spotkania z psychologiem zaoszczędziły mi wielu lat na mojej drodze do odkrycia siebie i stworzenia nowego wspaniałego życia.
-Wojciech Gębura-

Trudne dzieciństwo daje inne spojrzenie na życie. Ta perspektywa może być pozytywna lub negatywna. Wszystko zależy od tego, jak sobie z tym poradzisz.  Myśl tylko o tym, gdzie chcesz dotrzeć i idź po to, aż będzie Twoje. A gdy się potkniesz, po prostu wstań, uśmiechnij się i idź dalej. Pamiętaj, że zwycięzca nigdy nie rezygnuje. Powodzenia!

Narzędzia, które pomogą Ci osiągnąć cel – Twoje nowe lepsze życie:

• kalendarz, jako narzędzie porządkowania, planowania i budowania nawyków
• dziennik, w którym będziesz zapisywał myśli, doświadczenia, postępy i sukcesy
• aplikacja do notowania np. Evernote lub mały podręczny notes, który możesz mieć zawsze przy sobie do zapisywania swoich myśli, uczuć i pomysłów

W artykule wykorzystano fragmenty z książki Wojciecha Gębury „Odzyskane szczęście – wolność od bagażu z dzieciństwa” – książka w sprzedaży w wielu księgarniach internetowych.  Stanowi ona poradnik z obszaru rozwoju osobistego, dedykowany osobom pochodzącym z rodzin dysfunkcyjnych.
Comment here