Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiEmocjePorady

Jak kontrolować impulsy emocjonalne?

5/5 - (1 vote)

Jak kontrolować swoje emocje?

Impulsy emocjonalne mają nieuchronnie silny wpływ na związek, pracę i całe nasze życie. Dlatego, aby uniknąć niefortunnych konsekwencji jednej minuty impulsywnego zachowania, powinieneś wiedzieć, jak kontrolować siebie i nie pozwolić, aby negatywne uczucia zmieniały ciśnienie krwi.

Im więcej możesz zarządzać swoimi impulsami emocjonalnymi, tym większy sukces możesz osiągnąć. Pokażemy kilka różnych metod, które pomogą uniknąć negatywnych impulsywnych emocji, zanim spowodujesz jakieś negatywne skutki w swoim życiu. Emocje. Panuj nad swoimi emocjami

1. Zatrzymaj i skoncentruj

Kiedy czujesz, że zaczynasz tracić kontrolę emocjonalną, powinieneś zrobić ostrożny krok do tyłu, aby spojrzeć na to, co dzieje się wokół. Może to pomóc odciągnąć umysł od przytłaczających uczuć i przyciągnąć uwagę z powrotem do teraźniejszości. W tym momencie poczujesz oznaki stymulacji emocjonalnej. Doświadczysz wielu efektów fizycznych, takich jak przyspieszenie akcji serca, napięcie mięśni lub duszność.

Radość – naucz się wyzwalać pozytywne emocje – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/radosc-naucz-sie-wyzwalac-pozytywne-emocje/

Każda osoba zawsze rozwinie auto-reakcję emocji, która jest formą „nawyku”, który wytwarza mózg w celu automatycznego reagowania na wyzwalacze w określony sposób. To sprawia, że czujesz się zagubiony w kontroli tych reakcji. Możesz jednak trenować mózg, koncentrując się na chwili obecnej, szczególnie aktywnie sprawdzając reakcję organizmu.

Na przykład, jeśli nagle poczujesz niepokój, zwróć uwagę na odczucia twojego ciała: „moje serce bije bardzo szybko, moje dłonie pocą się i czuję mdłości”, a następnie przyznaj się i zaakceptuj te uczucia, zamiast krytykować je jako „złe” lub próbując się ich pozbyć. Emocje wpływają na ciebie w sposób, który sprawia, że czujesz się przytłoczony. W tym czasie powinieneś zachować spokój i skoncentrować umysł na tym co czujesz, co cie, otacza. Pomoże to mózgowi nauczyć się lepiej obsługiwać informacje, dzięki czemu poczujesz się mniej przytłoczony swoimi emocjami.

2. Kontroluj swój oddech

Kiedy twoje ciało doświadcza intensywnych emocji, możesz wejść w tryb „walki lub ucieczki ”. Ta reakcja wyzwala układ nerwowy, wysyłając substancję, adrenalinę i inne związki chemiczne, które powodują zwiększenie częstości akcji serca, spłycenie oddechu i sprawiają że mięśnie odczują stres i nacisk. Wszystko, co musisz zrobić, to wziąć głęboki oddech, który pomoże ci poczuć się spokojniejszym i zapewni tlen niezbędny dla organizmu, abyś mógł się zrelaksować. Możesz przejąć kontrolę nad oddychaniem, wykonując następujące czynności:

 • Połóż jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu pod klatką piersiową. Oddychaj powoli i głęboko przez nos, licząc do 4. Poczuj, jak płuca i brzuch unoszą się, gdy wypełnia je powietrze.
 • Wstrzymaj oddech przez 1 lub 2 sekundy, a następnie powoli wypuść powietrze przez nos. Weź 6-10 głębokich oddechów w ciągu minuty.
 • Jeśli policzenie do 4 jest dla ciebie trudne, możesz zacząć liczyć do 2 stopniowo. Staraj się oddychać tak głęboko i równomiernie, jak to możliwe.

3. Staraj się rozluźniać mięśnie

Rozluźnienie mięśni może pomóc Ci się uspokoić, rozciągając i systematycznie relaksując mięśnie. To świetny sposób na rozładowanie stresu i presji oraz uniknięcie impulsów emocjonalnych. Zagospodaruj sobie 15 minut w cichej i wygodnej przestrzeni. Ale możesz ćwiczyć metodę  rozluźnienia mięśni, nawet gdy siedzisz na krześle w następujący sposób:

 • Usiądź w wygodnej pozycji, weź głęboki oddech, a następnie wykonaj ćwiczenia rozciągające, jak pokazano poniżej
 • Zacznij od rozciągnięcia palców tak mocno, jak to możliwe, przytrzymaj stan przez 5 sekund, następnie zrelaksuj się przez 15 sekund i przejdź do następnej grupy mięśni.
 • Rozciągnij łydkę, pociągając palce u stóp jak najmocniej, a następnie przytrzymaj odcinek przez 5 minut, a następnie zrelaksuj się. Ponownie zrelaksuj się przez 15 minut.
 • Kontynuuj rozciąganie każdej grupy mięśni przez 5 sekund, a następnie odpocznij. Grupy mięśni, na których powinieneś skoncentrować się na tym, to palce u stóp, stopy, biodra, uda i pośladki, brzuch, plecy, ramiona, przedramiona, ręce, oczy, usta i czoło. Przez 15 minut, relaksując każdą grupę mięśni i zwróć uwagę na odczucie, gdy napięcie zostanie uwolnione.

Jak uzdrawiać własne emocje, duszę i ciało? – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/uzdrawiac-wlasne-emocje-dusze-cialo/

Jeśli nie masz czasu na rozciąganie i relaksowanie wszystkich grup mięśni, skupmy się na mięśniach twarzy.

4. Skoncentruj się na rozwiązaniu

Miejsce skupienia wpłynie na twój stan emocjonalny. Zbyt skoncentrowanie się na problemie, z którym się zmagasz, może wywołać jedynie długie, negatywne uczucie, które zakłóca samokontrolę. Zamiast tego powinieneś skoncentrować się na działaniach, które podejmujesz, aby wywoływały pozytywne emocje. Ludzie emocjonalni nie zamierzają skupiać się na problemie, ponieważ wiedzą, że będą najbardziej skuteczni, gdy skoncentrują się na rozwiązaniu.

5. Odżywiaj się zdrowo

Może się wydawać dziwne, kiedy to, co jesz, może również wpływać na kontrolę emocji, ale to prawda. Kiedy próbujesz kontrolować emocje, twój mózg bardzo gwałtownie spala glukozę. Jeśli poziom cukru we krwi jest niski, prawie nie możesz walczyć z impulsami. Tymczasem pokarmy o wysokiej zawartości cukru szybko dostaną poziom glukozy we krwi, ale wtedy sprawią, że będziesz bardziej ospały.

Dlatego powinieneś wybierać produkty, które powoli dostarczają energię, takie jak ryż lub mięso, co zapewni ci długoterminową samokontrolę. Tak więc, jeśli masz problem z trzymaniem się z dala od słodyczy w towarzystwie, gdy jesteś głodny, zawsze powinieneś  sięgać po coś innego, aby uzyskać wystarczającą ilość energii do walki i nie dać się stracić kontroli.

6. Zadbaj o zdrowy sen

Sen jest niezbędny do rozwoju intelektu, emocji i utrzymania koncentracji na samokontroli. Kiedy śpisz, twój mózg również odpoczywa. To pomaga zachować zdrowy rozsądek i rozjaśnić umysł. Twoja samoocena, uwaga i pamięć zmniejszą się, jeśli nie dostarczysz mu wystarczająco dużo snu. Bezsenność zwiększa poziom hormonów stresu, eliminując w ten sposób wydajność.

Gdy czujesz się zmęczony, współczynnik glukozy w mózgu drastycznie spada. Utrudnia to kontrolowanie impulsów, które wpływają na twoją koncentrację . Dlatego dobry sen jest jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić.

7. Myśl pozytywnie

Pozytywne myśli i wysiłek będą czynnikami, które pomogą ci skoncentrować uwagę na swoich celach. Dlatego wybierzmy coś pozytywnego do przemyślenia, kiedy zaczniesz odczuwać zmianę emocjonalną w kierunku negatywnym, ponieważ ponownie skupi twoją uwagę. Kiedy sytuacja się poprawi, a nastrój będzie bardziej zrelaksowany, łatwiej będzie osiągnąć samokontrolę.Z drugiej strony, jeśli wszystko jest stresujące, a twój umysł jest pełen negatywnych myśli, posiadanie tej samokontroli jest dużym wyzwaniem. W tym momencie powinieneś pomyśleć o czymś pozytywnym, co się wydarzyło lub ma się wydarzyć. Nie ma znaczenia, o co chodzi. Jeśli nie potrafisz wymyślić czegoś w w danej chwili, możesz zastanowić się nad tym co wydarzyło się w przeszłości lub ma mieć miejsce w przyszłości.

Najważniejsze jest to, że musisz mieć coś wystarczająco pozytywnego, aby odwrócić uwagę i pozbyć się negatywnych myśli, nie tracąc w ten sposób samokontroli.

8. Rozpoznawanie i kwestionowanie negatywnych pomysłów

Niezadowalające uczucia często wynikają z niskiej samooceny, myśląc, że nie jesteś wystarczająco dobry, aby coś zrobić. Rozpoznanie tego negatywnego myślenia i rzucenie mu wyzwania jest istotne, ponieważ pomoże wytrenować mózg w celu obalenia „automatycznego” założenia, że nie jesteś „wystarczająco dobry”.

Pomyśl „wszystko albo nic”

Uważa się, że wszystko jest dobre lub złe, nic pomiędzy. Jeśli nie jesteś wystarczająco doskonały, oznacza to porażkę. Możesz rzucić wyzwanie temu sposobowi myślenia , kochając siebie i zdając sobie sprawę, że każdy na świecie ma również trudności i popełnia błędy.

Dostrzegaj, że krytyka nie musi być zła

Jeśli ktoś mówi o tobie dobre rzeczy, nie masz nic przeciwko. Rzućmy wyzwanie temu, kiedy ktoś myśli odwrotnie, znajdując dowody na to, co właściwie robisz w życiu.

Powinieneś spędzać czas na określaniu wartości siebie i rzucać wyzwanie negatywnym myślom, aby zachować spokój w każdej sytuacji.

9. Zidentyfikuj emocje

Czasami możesz czuć, że nie rozumiesz swoich uczuć, więc zastanów się i zidentyfikuj swoje emocje. Pomoże ci to zrozumieć swoją strukturę emocjonalną, dzięki czemu poczujesz spokój i wygodę w posługiwaniu się nimi. Częste rozpoznawanie emocji podnosi poczucie własnej wartości, co jest uważane za niezbędny element pewności siebie. Możesz zdać sobie sprawę, że dostępna lista uczuć pomoże ci określić, co czujesz w danym momencie.

Aby to zrobić, należy upewnić się, że lista zawiera zarówno przyjemne emocje, takie jak szczęście, miłość, zabawa, urok, współczucie, przyjemność i nadzieja oraz nieprzyjemne emocje, które mogą być obrzydliwe, łatwo irytować, smutne, przygnębiające lub nieszczęśliwe. Należy jednak pamiętać, że nieprzyjemne uczucia nie oznaczają negatywności. Na przykład powstaje strach i gniew, aby pomóc nam bezpiecznie uniknąć niebezpieczeństwa. Może nas ostrzec, gdy pojawi się zagrożenie.

Chodzi o to, aby dokładnie wiedzieć, kiedy ta emocja nie jest przydatna. Poza tym lista „wskazówek” może również pomóc w identyfikacji uczuć. Na przykład lista sygnałów ciała i zachowań związanych z miłością może być szczęśliwa, ciepła lub ufna; szybkie bicie serca i tak dalej. Podsumowując, identyfikacja emocji jest bardzo konieczna. Dobra znajomość własnych emocji, szczególnie w określonych sytuacjach, pomoże zredukować impulsywne uczucia, które mogą prowadzić do błędnych decyzji.

10. Zacznij prowadzić dziennik uczuć

Pisanie pamiętnika emocjonalnego pomoże ci nauczyć się rozpoznawać emocje. Pomoże Ci również nauczyć się identyfikować określone wyzwalacze emocjonalne oraz identyfikować skuteczne i nieskuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. Kontrolowanie impulsywnych uczuć może być trudne, ale możliwe jest ograniczenie wyzwalaczy prowadzących do impulsów emocjonalnych. Mówiąc bardziej szczegółowo, tego rodzaju pamiętniki pomagają nauczyć się rozpoznawać i pamiętać o emocjach pojawiających się w pewnym momencie, a nie pozwalać, by przytłaczały i nasilały się.

Kiedy ignorujesz lub pomijasz kontrolowanie swoich uczuć, stają się one bardziej dotkliwe, a następnie wybuchają. Jednym ze sposobów na prowadzenie dziennika jest zapisanie wszelkich nastrojów lub emocji, których doświadczyłeś, a następnie ponowne przemyślenie przyczyny. Zadaj sobie więc kilka pytań w dzienniku. Oto niektóre pytania, które należy sobie zadać:

 • Jak się teraz czuję?
 • Czy myślałem o czymś, co wywołało tę reakcję?
 • Czego potrzebuję, aby zacząć odczuwać to uczucie?
 • Czy odczuwałem je wcześniej?

Powinieneś ćwiczyć akceptację siebie w dzienniku i nie próbować krytykować swoich uczuć, nawet za rzeczy, które uważasz za negatywne. Pamiętaj, że uczucia nie są czymś, co możesz kontrolować, ale możesz kontrolować, w jaki sposób je wyjaśniasz i reagujesz na nie. Napisz o każdym wydarzeniu lub doświadczeniu, które powoduje, że czujesz się źle.

Spróbuj napisać o tym, co się stało, nie krytykując siebie ani innych „Przypomnij sobie, że każdy popełnia błędy”. To nie jest sposób na usprawiedliwienie złego zachowania. Poza tym bądźmy dla siebie uprzejmi, wybaczając sobie negatywne działania, myśląc o sposobach dostosowania sytuacji i rozważając, w jaki sposób chcesz reagować na podobne sytuacje w przyszłości. Kiedy weźmiesz odpowiedzialność za swoje emocje, poczujesz, że łatwiej je kontrolować.

11. Panuj nad emocjami

Powinieneś mieć wiele dostępnych metod samoleczenia, które możesz zastosować, gdy czujesz się zestresowany. Te metody uspokajania będą dla każdego inne, ale w pewien sposób uspokoją zmysły. Haiku, aby uwolnić swoje emocje. Wypróbujmy kilka sposobów na znalezienie najbardziej skutecznego:

 • Spróbuj słuchać miękkiej muzyki. Brytyjska Akademia Terapii Dźwiękiem wykorzystała naukę do stworzenia listy najbardziej relaksującej muzyki na całym świecie, w tym piosenek takich artystów jak Marconi Union i Enya.
 • Rób coś przyjemnego i powtarzalnego, takiego jak pływanie, robienie na drutach itp.
 • Zaopiekuj się zwierzęciem. Oprócz stworzenia sposobu skupienia się na zmysłach, kilka badań wykazało, że regularna interakcja ze zwierzętami domowymi może zmniejszyć depresję.
 • Wybierz się na spokojny spacer, skupiając się na pięknie otoczenia
 • Weź ciepłą kąpiel lub prysznic. Uczucie ciepła na skórze pomaga większości ludzi czuć się zrelaksowanym
 • Wybierz się na randkę. Idź na obiad. Zamów swoją ulubioną  potrawę i przypomnij sobie, że zasługujesz na bycie kochanym.

12. Praktykuj medytację

Wykazano, że medytacja łagodzi niepokój i depresję. Może również poprawić twoje zdolności radzenia sobie ze stresem i pomóc ci dostosować emocje. Widać, że buddyści, którzy często praktykują medytację religijną, są zawsze spokojni.

Wszystko, co musisz zrobić, to znaleźć wygodne, ciche miejsce bez zakłóceń. Usiądź prosto na krześle lub podłodze, unikaj kurczenia się ramion, ponieważ utrudnia to oddychanie. Następnie powinieneś spróbować skupić się na jednym elemencie podczas oddychania. Może to być odgłos oddechu, rozszerzanie się płuc w miarę wchodzenia powietrza lub uczucie głębokiego oddychania. Następnie możesz skoncentrować się na reszcie ciała i zauważyć, jakie inne zmysły odczuwasz.

Nie próbuj zbytnio oceniać ani koncentrować się na żadnej emocji i zaakceptuj każdą myśl i uczucie ciała, jakie się pojawi.

Istnieje również wiele aplikacji na smartfony lub tablety, które uczą również małych ćwiczeń medytacyjnych, więc możesz z nich skorzystać, aby skuteczniej ćwiczyć medytację.

Wniosek

Powyżej znajduje się 12 metod, które pomogą ci kontrolować impulsy emocjonalne. Nie jest łatwo je spełnić lub uczynić z ciebie mistrza kontrolującego emocje.

Chociaż ważne jest kontrolowanie emocji, zaprzeczanie ich istnieniu może powodować poważniejsze objawy fizyczne i emocjonalne. Poza tym istnieją złożone problemy psychologiczne wymagające profesjonalnej pomocy wykwalifikowanych psychologów, doradców lub pracowników socjalnych. Dlatego zaleca się bardzo dobre rozpoznanie emocji przed zastosowaniem tych metod.
Comment here