Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiPsychoterapiaZdrowie

Jak leczyć zespół stresu pourazowego?

Rate this post

Wszyscy słyszeliśmy o zespole stresu pourazowego i wiemy,  jakie to pociąga za sobą cierpienie. Gwałty, rabunki, wojny i ataki terrorystyczne to tylko kilka przykładów tego rodzaju zdarzeń, które mogą wywołać zespół stresu pourazowego. Ale PTSD nie jest spowodowany wyłącznie  sytuacjami spowodowanymi przez drugiego człowieka. Klęski żywiołowe, takie jak huragany lub trzęsienia ziemi, również mogą je powodować. Pytanie brzmi: jak to leczyć?

Poradnik z obszaru rozwoju osobistego, dedykowany osobom pochodzącym z rodzin dysfunkcyjnych.

„Każda wojna jest zniszczeniem ludzkiego ducha”. -Henry Miller-

Leczenie zespołu stresu pourazowego: psychoedukacja i oddychanie

Kiedy cierpisz na PTSD, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to poszukać dobrego psychologa. Podejścia behawioralne są najbardziej empiryczne. Dlatego zalecamy znalezienie wysoko wykwalifikowanego psychologa CBT.

Przeprowadzi wstępną ocenę, która jest istotną częścią zrozumienia problemów pacjenta. Następnie ważne jest, aby przeprowadził psychoedukację. Wyjaśni pacjentowi, co się dzieje, w sposób zrozumiały dla pacjenta. Musi podkreślić objawy, których doświadcza dana osoba, i wskazać, dlaczego się pojawiają, co je utrzymuje i jak będą traktowane.

Kobieta ma na sobie kapelusz: zespół stresu pourazowego.

Celem jest, aby jednostka zrozumiała, co się z nią dzieje w jak największym stopniu. Powinien zrozumieć, dlaczego i jak profesjonalista spróbuje go rozwiązać. Jest to niezbędne, aby pacjenci stosowali się do leczenia. Następnym krokiem jest nauka relaksu.

Długa rehabilitacja, wola walki i… lektura aforyzmów dały niesamowity rezultat. Bartosz znów biega!

Ważne jest również oddychanie brzuszne, dzięki któremu zapewnisz sobie proste i bardzo przydatne narzędzie, z którego będziesz mógł korzystać, gdy tylko pojawi się niepokój. Lęk jest znakiem towarowym zaburzenia. Gdy pacjent nauczy się tej techniki i poczuje się z nią komfortowo, ważne jest, aby odtąd ćwiczył ją nieprzerwanie.„Czasami najbardziej produktywną rzeczą, jaką możesz zrobić, jest relaks”.

Kolejne kroki w leczeniu PTSD

Oprócz zapewnienia pacjentowi narzędzi do użycia, gdy jego lęk wzrośnie, ważne jest, aby pracować nad innymi aspektami. Jednak nie zawsze mogą być widoczne. Mamy tu na uwadze myśli i przekonania związane ze zdarzeniem wyzwalającym. Jeśli tego nie rozwiążesz, leczenie będzie niekompletne.

Utrzymanie życiowej równowagi ma inną granicę u każdego z nas. Często chwiejemy się, stąpając po cienkiej linii nad przepaścią, przesuwając granicę zdrowego rozsądku.

Dlatego ważne jest nauczenie pacjenta rozpoznawania pomysłów, które przychodzą mu do głowy. Oznacza to, że muszą nauczyć się lokalizować swoje automatyczne myśli i irracjonalne przekonania. Mogą obracać się wokół następujących wiadomości:

  • To, co się stało, było moją winą.
  • Nigdy nie będę w stanie tego pokonać.
  • Świat jest niebezpiecznym miejscem, a wydarzenie się powtórzy.

To prowadzi nas do pierwszego etapu restrukturyzacji poznawczej. Następnie poprzez dialog sokratejski (dobrze znana i często stosowana techniką poznawcza w psychoterapii oraz coachingu) to wszystko zostanie zakwestionowane. W ten sposób, sesja po sesji, jednostka nauczy się burzyć idee podtrzymujące zaburzenie.

Uczennica idzie przez ruiny.

Zakończenie leczenia

Aby leczenie zespołu stresu pourazowego było kompletne, należy dodać coś jeszcze. Ponieważ starasz się unikać wszystkiego, co wiąże się z niebezpieczną sytuacją lub wydarzeniem, ważne jest, aby pracować nad ekspozycją, zarówno w wyobraźni, jak i prawdziwym życiu.

Dzięki temu zdołasz zmniejszyć lęk, przyzwyczajając się do sytuacji. Nauczysz się też, że zapamiętanie odcinka nie oznacza, że ​​musisz go przeżyć. Tak jak niekoniecznie musisz stracić kontrolę. Z drugiej strony pozwoli to odróżnić ci zdarzenie traumatyczne od innych zdarzeń bezpiecznych. Wreszcie zwiększysz poczucie samokontroli, a także pomoże ci to postrzegać siebie jako bardziej zdolnych do zarządzania sytuacją.

Podsumowując, podobnie jak w przypadku wszystkich problemów lękowych, ważne jest włączenie zapobiegania nawrotom w leczeniu zespołu stresu pourazowego. Ten ostatni krok jest fundamentalny. Pomoże utrwalić postęp i wzmocnić pozycję pacjenta.

Książki opisujące życie po przeżytej traumie – http://www.psychoskok.pl/tag-produktu/trauma/
Comment here